رابطه جنسی در دوران بارداری چگونه است؟

یکی از نگرانی‌های مادران در دوران بارداری رابطه در بارداری و نزدیکی در ماه اول بارداری است. بسیاری از مادران و پدران تصور می‌کنند که رابطه زناشویی در بارداری خطرناک است؛ در حالی که طبق توصیۀ پزشکان اگر مادر بارداری در وضعیت بارداری پرخطر قرار نداشته باشد، باید بتواند به راحتی و بدون هیچ‌گونه نگرانی رابطه جنسی خود با همسرش را در تمام مراحل بارداری حفظ کند؛ زیرا فواید رابطه جنسی در دوره بارداری بسیار حائز اهمیت است.

این کار نه تنها برای مادر باردار و جنین مضر نیست، بلکه فواید بسیاری داشته و به سلامت مادر باردار و جنین و همچنین حفظ صمیمیت و انسجام خانوادگی نیز کمک بسیاری می‌کند.

میل و رابطه در بارداری

ممکن است مادران باردار در مورد رابطه جنسی و مسائل مربوط به آن در دوران بارداری سوالات زیادی داشته باشند و با تغییرات عمده‌ای در زندگی زناشویی خود مواجه شوند. یک فرد باردار باید از تغییرات زندگی زناشویی خود در طول بارداری آگاه باشد. با مطالعه این مقاله می توانید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

برخی از بانوان به دلیل افزایش میزان هورمون‌های بارداری مانند پروژسترون و استروژن در بدن و افزایش جریان خون در سینه‌ها و اندام تناسلی در دوران بارداری بیشتر از گذشته حساس می‌شوند.

حتی برخی از آنها اولین ارگاسم خود را در دوران بارداری تجربه کرده و این احتمال وجود دارد که به ارگاسم چندباره برسند. ممکن است این امر به‌دلیل جریان زیاد خون یا به‌کاربردن روش‌های متفاوت و تحریک مستقیم کلیتوریس (Clitoris) باشد. همچنین در دوران بارداری میزان ترشحات واژینال افزایش می‌یابد، اما تغییرات هورمونی موجب تند شدن بو و طعم آن می‌شود.

رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری

با وجود اینکه بارداری در چند ماه ابتدایی خود را نشان نمی‌دهد، اما تغییرات عمده‌ای در حال وقوع است که می‌تواند میل و رابطه جنسی را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است تمایلی به رابطه جنسی با همسر خود نداشته باشید زیرا:

 • به‌دلیل رشد جنین در بدنتان احساس خستگی مفرط دارید.
 • پستان‌ها در حال رشد هستند تا برای شیردهی آماده شوند، به همین دلیل دردناک‌اند، درست مانند زمان پیش از عادت ماهیانه
 • حالت تهوع و یا استفراغ دارید
 • از طرفی شاید واقعا تمایلات جنسی داشته باشید اما برخی از این عوارض بارداری به شما اجازه این کار را ندهند. پس به حرف بدنتان گوش کنید.

رابطه جنسی در سه ماهۀ دوم بارداری

آغاز سه ماهۀ دوم بارداری در برخی از بانوان باردار همراه با بازگشت انرژی و پایان تهوع است. خواهید دید که هورمون‌ها، پوست و موها را درخشان و لطیف کرده‌اند، به‌ طوری که دیگران نیز به این موضوع اشاره می‌کنند.

این مرحله از بارداری «گل کردن» نام دارد. شکم نمایان شده به‌طوریکه دیگران متوجه می‌شوند شما باردارید. بسیاری از بانوان از پشت سرگذاشتن سه ماهۀ اول بارداری و عبور از خطر سقط جنین، بسیار احساس خوبی دارند و در آرامش کامل و اعتماد به نفس این دوره را پشت سر می‌گذرانند.

با این حال در برخی از بانوان این دوره نیز همراه با حالت تهوع یا کاهش میل جنسی است. اگر شما نیز جز این دسته هستید، بهتر است سخت نگیرید، استراحت و مراقبت از خود می‌تواند به آرامش و احساس شما کمک کند.

سه ماهۀ دوم بارداری زمان انجام آزمایشات مختلف بارداری از جمله آمنیوسنتز و نمونه‌برداری از پرزهای جنینی است. به همین دلیل توصیه می‌شود تا چند روز پس از انجام این آزمایشات استراحت کرده و رابطه جنسی و زناشویی نداشته باشید.

رابطه جنسی در سه ماۀ سوم بارداری و رابطه جنسی در ماه نهم بارداری

با توجه به بزرگ‌تر شدن رحم در طی سه ماهۀ گذشته، شاید در حال حاضر احساس خستگی کنید. وزن اضافه‌ای که حمل می‌کنید، به‌علاوه تغییرات و مشکلات جسمانی بارداری مانند کمردرد، تورم دست و پا و مچ و سوزش سر دل یا ترش کردن، می‌توانند میل جنسی شما را سرکوب کنند.

جای نگرانی نیست، بهتر است به‌طور مرتب و مکرر درباره این احساسات و حالات خود با همسرتان گفتگو کنید. اما اگر احساس خوبی نسبت به شکم برآمده خود دارید و هنوز احساس جذاب بودن می‌کنید، می‌توانید با همسرتان رابطه جنسی خوبی داشته باشید. این حالت در افراد متفاوت است، بنابراین هرکاری که احساس‌تان می‌گوید انجام دهید.

آیا نزدیکی در ماه اول بارداری باعث سقط جنین می‌شود؟

یکی از نگرانی‌های رایجی که خانم‌ها طی بارداری خود دارند، این است که آیا رابطه جنسی در بارداری منجر به سقط جنین می‌شود؟ در واقع باید بگوییم تنها شما نیستید که دچار این نگرانی هستید، همه خانم‌های باردار دچار این دغدغه‌اند.

اگر یک بارداری معمولی دارید و پزشک ممنوعیت برای شما مشخص نکرده است، رابطه در بارداری حتی در سه ماه اول هیچ خطری برای جنین و مادر ندارد.

علاوه بر این که مایع آمنیوتیک از جنین محافظت می‌کند، مخاط دهانه رحم از ورود میکروب حین رابطه جنسی جلوگیری می‌کند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که حین رابطه جنسی آلت مرد به رحم نمی‌رسد، به همین جهت هیچ خطری جنین را تهدید نمی‌کند.

با وجود این که خطر سقط جنین در سه ماه اول بارداری بیش از سه ماه دیگر است، اما باید توجه داشته باشید که رابطه جنسی علت سقط شما نخواهد بود. تقریبا نیمی از سقط‌ها به‌دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی رخ می‌دهد. همچنین عوامل دیگری که می‌تواند در خطر سقط جنین نقش داشته باشد:

 • عفونت و بیماری‌های مادر
 • مشکلات هورمونی
 • ناهنجاری‌های رحم
 • مصرف داروهای خاص
 • برخی از عادت‌های غلط مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل
 • اختلالاتی در تولیدمثل مانند آندومتریوز و سندرم تخمدان پلی کیستیک

به‌طور کلی در اغلب مواقع خانم‌ها با تغییراتی که در ماه اول بارداری یا سه ماه اول بارداری مواجه هستند، تمایل زیادی به رابطه جنسی ندارند. در صورتی که تمایل به رابطه جنسی در ماه اول بارداری داشته باشند، هیچ منعی برای برقرار رابطه وجود ندارد.

پوزیشن رابطه جنسی در بارداری (مدل نزديكی در بارداری)

اگر هنوز از رابطه جنسی و زناشویی عمیق لذت می‌برید، می‌توانید از مدل نزدیکی در بارداری و پوزیشن‌های گوناگونی استفاده کنید. در اواخر بارداری به‌دلیل پستان‌های دردناک و شکم برآمده، شاید نتوانید به‌راحتی برخی از پوزیشن‌ها را امتحان کنید، بنابراین بهتر است اکنون از این فرصت استفاده کنید.

برای این کار می‌توانید روش‌های آميزش در دوران بارداری زیر را امتحان کنید:

 • به پهلو دراز بکشید و در حالی که پشت به همسر خود قرار دارید، زانوهای خود را به داخل شکم خم کنید. در این پوزیشن دخول عمیق انجام نمی‌شود و شکم شما نیز روی تخت قرار می‌گیرد.
 • در حالی که همسرتان به پشت دراز کشیده، روی زانوهای خود و بالای او قرار بگیرید، پاهای خود را از هم باز کنید و خود را پایین و به سمت او بیاورید. در این پوزیشن به‌راحتی می‌توانید از شکم خود مراقبت کرده و سرعت و میزان دخول را کنترل کنید.
 • درحالیکه همسرتان در پشت شما قرار دارد، به صورت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید. سعی کنید دخول بسیار عمیق نباشد.
 • پهلو به پهلو و روبروی هم دراز بکشید، یک پا را روی کمر همسرتان بگذارید، در این پوزیشن دخول عمیقی صورت نمی‌گیرد و تخت نیز از شکم تان محافظت خواهد کرد.

رابطه جنسی یا ارگاسم در انتهای بارداری، منجر به شروع انقباضات رحمی موسوم به برکستون هیکس (Braxton Hicks) می‌شوند. اگر این کار را انجام دهید، خواهید دید که عضلات رحم و شکم‌تان سفت می‌شوند، این امر کاملاً طبیعی بوده و نگران‌کننده نیست.

آیا ریختن اسپرم در دوران بارداری ضرر دارد

پزشکان توصیه می‌کنند با کامل شدن دورۀ بارداری و زمانی که کودک آماده تولد می‌شود، برای تحریک زایمان از رابطه جنسی استفاده کنید؛ چرا که درون مایع منی ماده‌ای بنام پروستاگلاندین (Prostaglandin) وجود دارد که دهانۀ رحم را شل می‌کند. همچنین هورمون اوکسی توسین (Oxytocin) که به‌ وسیلۀ ارگاسم در بدنتان ترشح می‌شود، می‌تواند موجب شروع انقباضات رحمی شود.

نقش دخول در تحریک زایمان قطعی نیست، اما در بیمارستان برای القاء زایمان، از تزریق داروی شیمیایی پروستاگلاندین (Prostaglandin) استفاده می‌کنند.

نزدیکی در دوران بارداری از نظر شرعی

در صورتی که برای زن و بچه‌‌‌اش ضرری نداشته باشد، مانعی ندارد. برای اطمینان از نداشتن ضرر، به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید. (استفتاء سایت هدانا از دفتر آیت الله مکارم شیرازی.)

تغییرات هورمونی مردان در زمان بارداری همسرشان

آیا می‌دانستید که مردان نیز هنگام بارداری همسرشان، دچار تغییرات هورمونی می‌شوند؟ بدن بانوان در دوران بارداری هورمون‌های بی بویی بنام فرومون ترشح می‌کنند. بدن مردان نیز در واکنش، ترشح هورمون تستسترون (Testosterone) را کاهش و میزان هورمون‌های دیگر را افزایش می دهد.

طبق گزارشی در بررسی سالانۀ انسان‌شناسی، مردان به‌ دلیل آماده شدن برای فرزندداری، در بدن خود دچار تغییری در میزان هورمون پرولاکتین (Prolactin) و وازوپرسین (Vasopressin) می‌شوند.

هورمون پرولاکتین (Prolactin)

پرولاکتین (Prolactin) هورمونی است که بدن را برای تولید شیر تحریک می‌کند. کارشناسان معتقدند زمانی که دیگر نیازی برای باردار کردن وجود ندارد، افزایش پرولاکتین (Prolactin) موجب کاهش میل جنسی مردان می‌شود.

هورمون وازوپرسین (Vasopressin) یا هورمون آنتی‌دیورتیک (ADH)

این هورمون که به هورمون تک همسری معروف است، با باردار شدن همسر در بدن مردان بیشتر تولید می‌شود، هورمون وازوپرسین (Vasopressin) موجب سرکوب هورمون تستوسترون (Testosterone) می‌شود؛ زیرا این هورمون میل جنسی را افزایش می‌دهد. ازاین‌رو با سرکوب کردن تستوسترون (Testosterone) پدر میل کمتری به برقراری رابطه جنسی و زناشویی خواهد داشت تا بتواند با کودک و مادر ارتباط عاطفی برقرار کند.

سؤالات متداول در مورد رابطه جنسی در بارداری

دوران بارداری برای همۀ مادران همراه با لحظات و تجربیات خوب و بد خواهد بود. ممکن است در این دوران با مشکلات و سؤالاتی روبرو شوید که نیاز به راهنمایی داشته باشید.

فراموش نکنید که حفظ رابطه زناشویی در تمام دوران بارداری برای شما الزامی است و تنها در مواردی که متخصص زنان این کار را ممنوع کند، باید از آن اجتناب کرد. در این مقاله به رایج‌ترین سوالاتی که در مورد برقراری رابطه جنسی و رابطه زناشویی برای مادران باردار ایجاد می‌شود، می‌پردازیم:

آیا میزان لذت جنسی در بارداری تغییر می‌کند؟

احتمالاً خیر. زیرا نسبت به دوران پیش از بارداری، حدود یک و نیم برابر خون بیشتری در بدن شما وجود دارد و این افزایش جریان خون می‌تواند شما را نسبت به تماس حساس‌تر کند. به همین دلیل با سهولت و راحتی بیشتری در دوران بارداری اوج لذت جنسی را تجربه می‌کنید.

ممکن است این اثرات طی سه ماهۀ دوم بارداری قوی‌تر باشد، اما در سه ماهۀ سوم بارداری به‌ دلیل برآمده شدن بیش از حد شکم ممکن است لذت بسیار زیادی از آمیزش جنسی نداشته باشید، بنابراین به کمی خلاقیت نیاز خواهید داشت.

شاید دوست نداشته باشید که بدن حساس شما لمس شود و یا برعکس میل جنسی‌تان افزایش پیدا کند. در هر صورت این موضوع را با همسرتان در میان بگذارید. آمیزش جنسی و برقراری رابطه جنسی و زناشویی در دوران بارداری به ذهنیت شما و همسرتان بستگی دارد، باید سعی کنید ملاک‌های لذت در پیش از بارداری را تغییر دهید و با پوزیشن‌های جدید و روش‌های خلاقانه، به هر شکلی این رابطه را بین خود و همسرتان حفظ کنید.

آیا رابطه جنسی و زناشویی در بارداری می‌تواند به جنین آسیب برساند؟

یکی از معمول‌ترین دلایل نگرانی آقایان و گاهی بانوان از برقراری رابطه جنسی و زناشویی در دوران بارداری، ترس از آسیب رساندن به فرزندشان است. اگر شما نیز چنین نگرانی دارید، از هم اکنون می‌توانید به آشفتگی ذهن خود پایان دهید؛ زیرا مایع آمنیوتیک اطراف فرزندتان را به‌طور کامل احاطه کرده و همچون یک عایق عمل می‌کند. همچنین جنین شما بوسیله بالشتکی به نام دیوارۀ رحم به‌طور کامل محفوظ است و توسط لایه‌های ماهیچه‌ای و عضلانی رحم و لگن حمایت می‌شود.

علاوه بر این مایع مخاطی داخل دهانۀ رحم‌ در مادران باردار مانند یک سد دفاعی عمل کرده و از ورود عفونت‌ها و تمام مواد مضر به درون رحم و کیسه آب به‌ طور کامل جلوگیری می‌کند. بنابراین اطمینان داشته باشید که جنین در طی رابطه جنسی و زناشویی هیچ آسیبی نمی‌بیند و کاملاً در امان است. برخی معتقدند او حتی متوجه این عمل نمی‌شود.

اگر مادۀ مخاطی یا نام پلاگ مخاطی دهانۀ رحم شما آسیب دیده یا کیسه آب‌تان پاره شده است، از آمیزش جنسی و رابطه زناشویی پرهیز کنید، چرا که ممکن است این عمل باعث سرایت عفونت به شما و جنین شود.

دلیل ترشح نوک پستان در طی رابطه جنسی و زناشویی در بارداری چیست؟

پستان‌های‌ مادران باردار در دوران بارداری برای شیردهی به کودک آماده می‌شوند، این بدان معناست که از حدود سه ماهگی بارداری، شروع به تولید کلستروم (Colostrum) می‌کنند.

کلستروم یک خوراکی پرانرژی، غلیظ و زرد رنگی است که قبل از تولید شیر ساخته و جنین برای سه روز اول پس از تولدش با آن تغذیه می‌شود، به این مایع آغوز نیز می‌گویند.

هورمون احساس خوب و لذت که اکسی‌توسین نام دارد طی تحریک جنسی  رها می‌شود. این همان هورمونی است که زمان شیردهی نیز آزاد می‌گردد. اکسی‌توسین به شما کمک می‌کند تا تحریک شوید و میل جنسی تان افزایش پیدا کنید. در نتیجه بتوانید با همسرتان با موفقیت و لذت رابطه جنسی زناشویی برقرار کنید.

هورمون اکسی‌توسین (Oxytocin) همچنین به مادر و کودک اجازه برقراری پیوند احساسی و عاطفی می‌دهد. بنابراین از ترشح این ماده از پستان در طی برقراری رابطه جنسی و زناشویی در دوران بارداری نگران و شرمگین نباشید. این نشانۀ سلامت بدن شما و آماده بودن سیستم تولید شیر برای تولد نوزاد و تغذیه او است؛ زیرا هورمون اکسی‌توسین (Oxytocin) موجب تحریک و جاری شدن جریان شیر مادر می‌شود.

بنابراین کاملاً طبیعی است که هنگام آمیزش جنسی و برقراری رابطه زناشویی کمی شیر  از پستان چکه کند، اما اگر این مسئله باعث ناخوشنودی شما می‌شود، از پد پستانی یا سوتین پددار استفاده کنید و یا از همسرتان بخواهید که باعث تحریک این ناحیه نشود. به یاد بسپارید که این ترشحات می‌توانند طی آمیزش جنسی و رابطه زناشویی در دوران بارداری تا انتهای دوران شیردهی پستانی فرزندتان ادامه یابند.

تمامی بانوان، بارداری مشابهی را تجربه نمی‌کنند، بنابراین ممکن است مادران باردار دیگر در میل جنسی خود کاهش یا افزایش مشاهده کنند، ولی شما دقیقاً خلاف آن احساس کنید.

در  هر صورت چه با افزایش میل جنسی و چه با کاهش آن، باید این نکته را به خاطر داشته باشید که برای تغییر شرایط به خودتان فشار نیاورید.بهتر است به حرف بدنتان گوش کنید و به میل جنسی خود در دوران بارداری آزادی عمل بدهید.

 
آیا رابطه جنسی و زناشویی باعث زایمان می‌شود؟

شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند تماس مایع مردانه با نام منی با دهانۀ رحم می‌تواند به شروع زایمان کمک کند. این مایع سرشار از پروستاگلاندین (prostaglandins) است، هورمون پروستاگلاندین به عنوان یکی از محرک‌های انقباضات رحمی زایمان شناخته شده و فقط در شرایطی که جنین رشد کامل خود را کرده و برای زایمان آماده شده باشد، می‌تواند کمک کننده باشد.

استفاده از برقراری رابطه جنسی و زناشویی برای تحریک و شروع انقباضات زایمان معمولاً به زوج‌هایی پیشنهاد می‌شود که بارداری‌شان از موعد زایمان گذشته است و زایمان به تأخیر افتاده است.

علاوه براین، ممکن است در پایان سه ماهۀ سوم بارداری وقتی نُه ماه کامل و یا به عبارتی ۴۰ هفته کامل، باردار هستید، انجام آمیزش جنسی و برقراری رابطه زناشویی ظاهراً ناممکن به نظر برسد، اما این کار امکان‌پذیر بوده و پیش از شما افراد زیادی این کار را اجرا کرده‌اند.

به‌طور کلی برقراری رابطه جنسی و زناشویی تا پیش از ماه آخر بارداری نمی‌تواند موجب تحریک زایمان شود. برای اطمینان می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و اگر در طی یا پس از رابطه جنسی با نشانه‌های غیرعادی مانند درد یا ترشحی غیرطبیعی روبرو شدید، پزشک خود را با خبر کنید.

آیا پس از زایمان طبیعی می‌توان به‌راحتی رابطه جنسی و زناشویی داشت؟

احتمال دارد برای نزدیک به شش هفته پس از زایمان خونریزی داشته باشید، بنابراین مطمئناً نمی‌خواهید پیش از این تاریخ دربارۀ آن فکر کنید. احتمالاً در هفته‌های ابتدایی پس از زایمان طبیعی بسیار خسته،‌ مشغول و آشفته خواهید بود و کمتر درگیر این مسئه می شوید.

معمولاً پس از تولد نوزاد، گرایش و میل جنسی در هر دو طرف کم می‌شود. صبور باشید و به آن زمان دهید. اگر زایمان سزارین داشته‌اید و یا طی زایمان طبیعی برش ناحیه پرینه با نام برش میان دو راه (میان مقعد و واژن) با نام اپیزیوتومی (episiotomy) داشته‌اید، احتمالاً برقراری رابطه جنسی و زناشویی برای اولین مرتبه با کمی ناراحتی همراه خواهد بود.

آیا جنین می‌‎تواند متوجه رابطه جنسی و زناشویی پدر و مادر شود؟

بلی. از هفته ۲۴ بارداری فرزندتان به صداهای بلند خارج از رحم واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل طی رابطه جنسی و زناشویی فرزندتان متوجه می‌شود که چه می‌گذرد، اما نمی‌داند که چیست و همزمان با شما او نیز شاد می شود؛ زیرا طی رابطه جنسی و زناشویی نوعی هورمون با نام ایندورفین تولید شده و وارد جریان خون‌ مادر می‌شود، سپس وارد بدن جنین شده و یک سرخوشی همگانی را ایجاد می‌کند.

۱۵۹ دیدگاه‌ها

   • سلام خانم دکتر عزیز ممنون که به سوالات بطور کامل جواب میدین
    منم در هفته ششم لکه بینی داشتم و تا هفته های ۱۳،۱۴ و شیاف جواب نداد و دکتر برام قرص دفاستونی نوشت که اوایل دو عدد استفاده می کردم و در اواخر روزی یک عدد و الان که نزدیکی کردیم مجدد دچار لکه بینی شدم و الان قرص دفاستونی رو روزی دو عدد بخورم مشکلی نیست؟ در هفته ۱۸هستم . ممنون از شما

    • شما باید تحت نظر متخصص زنان باشید. شما روزی دو عدد قرص دوفاستون استفاده کردید که بعد از مدتی نمی‌تونید دوتایی استفاده کنید و باید از شیاف استفاده کنید.
     الان که ۱۸ هفته هستید بعد از ۲۰ هفته در نهایت پزشک آمپول هفته‌ای یک عدد تجویز خواهند کرد.
     شما اصلا نباید رابطه داشته باشید؛ چون لگن پرخون هست دچار لکه بینی میشید. مشکل شما تحدید به سقط است یعنی اینکه اصلا دخول نباید داشته باشید، بار سنگین بلند نکنید و یبوست نداشته باشید.
     تعداد قرص دوفاستون رو فقط باید متخصص زنان شما با توجه به وضعیت جفت و بارداری‌تون مشخص کنند.

     • بسیار عالی از مطالب خوب و اموزنده تون، من خانمم سنش پایین هست متولذ۱۳۸۶، خواستم بپرسم در صورتی که باردار باشه مشکلی نداره!؟
      و الان چن وقته عادتش هم نیومده این ینی بارداره؟

     • معمولا بارداری‌های زیر ۲۰ سالگی، در گروه مادر پُرخطر قرار میگیره. آزمایش خون جهت بررسی بارداری توصیه میشه.

   • سلام. بستگی به سن بارداری داره. در سن‌های بالای بارداری،‌ مادر بارداری اصلا نباید به پشت بخوابه؛ به دلیل اینکه رحم روی عروق فشار میاره و احتمال افت فشار خون در مادر باردار وجود داره.

    • سلا م من ۳۸ ساله ام و متاسفانه این رابطه و پوزیشن رو داشتم خیلی نگرانم .ممکنه مشکلی برای بچه ام به وجود اومده باشه؟

     • اگر که پزشک شما در مورد داشتن رابطه ممنوعیتی به شما نداده باشن، داشتن رابطه مشکلی ایجاد نمیکنه؛ اما اگر که خطر سقط داشته باشید حتما پزشک شما به شما اعلام خواهد کرد.

 • سلام در بارداری قبلی به علت وجود هماتوم کنار جنین که با لکه بینی همراه بود، بعد از هفته هشتم جنین سقط شد.
  الان مجددا در هفته نهم بارداری هستم. یه مرتبه در هفته ششم لکه بینی داشتم و شیاف مصرف میکنم. دکتر توصیه کرده به نداشتن رابطه جنسی.
  آیا رسیدن به ارگاسم بدون دخول هم مشکلی برای جنین پیش میاره؟

   • علت لکه بینی باید بررسی بشه؛ سن بیمار (زیر ۲۰ سال یا بالای این سن)،‌ نوع مشکل، آیا از روش جلوگیری استفاده میشه یا خیر و جواب آزمایشات باید بررسی بشه.
    لکه بینی علل مختلفی داره؛ یکیش میتونه عدم تخمک گذاری باشه. باید توضیح بدید که لکه بینی به چه شکلی ست. بین دو پریوده یا دو سه روز بعد از پریوده یا قبل پریود شدنه؟

 • سلام در بارداری قبلی به علت وجود هماتوم کنار جنین که با لکه بینی همراه بود، بعد از هفته هشتم جنین سقط شد.
  الان مجددا در هفته نهم بارداری هستم. یه مرتبه در هفته ششم لکه بینی داشتم و شیاف مصرف میکنم.سونوگرافی تشکیل قلب جنین رو تایید کرده اما متاسفانه بازهم هماتوم توی رحم وجود داره. دکتر توصیه کرده به نداشتن رابطه جنسی.
  آیا رسیدن به ارگاسم بدون دخول هم مشکلی برای جنین پیش میاره؟

  • سلام …وقت بخیر اولآ تشکر ویژه دارم خدمتون وقت گذاشتی وجواب مردم میدی تشکر؟؟؟یه سوال دارم خدمتون خاننم یه ماهش و الان لک در صورتش در امده و فقط فشارش بالا و پایین میره آیا رابطه جنسی مضره براش خانمم و بچه و ریختن آب در واژن مضره؟؟؟؟؟

   • سلام. این لک‌ها ناشی از هورمون‌های حاملگی‌اند که به آنها ملاسما گفته میشه؛ بنابراین کاملا طبیعی هستند و مشکلی هم ایجاد نخواهند کرد. در مورد با رابطه جنسی در دوران بارداری اگر که خانم مشکل خاصی مانند لکه‌بینی یا خونریزی نداشته باشه،‌ هیچ موردی نداره و میتونه رابطه برقرار کنه. به هیچ روش پیشگیری هم نیاز نیست حتی پیشگیری طبیعی.

    • سلام خسته نباشید من در هفته ۱۲ هستم و در هفته ۲ بارداری لک شدم که دکتر گفت تا یک ماه نباید رابطه داشته باشم حالا الان که ۱۲ هفته دارم و کلا دیگه لکی ندارم خطری نداره که رابطه داشته باشم سنمم ۱۹ ساله و بارداری اولمه

     • صبر کنید تا ۱۶ هفته تمام بشه و اطمینان حاصل کنید که جفت پایین نیست و هماتوم نداره، بعد میتونید که رابطه داشته باشید.

   • احساس دردی که بهبود پیدا میکنه مشکلی نداره، ولی برای دردی که طول میکشه و قطع نمیشه باید به پزشک مراجعه کنید.

 • من تقریبا ۵-۶ هفته ای هستم اما یک لخته کاملا بزرگ دیشب از من افتاد خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   با توجه به اینکه ممکنه خطر حاملگی خارج از رحم وجود داشته باشه، آزمایش تیتراژ بتا و سونوی اورژانس واژینال میتونه کمک‌کننده باشه.

 • سلام روزتون بخیر ممنون از مطالب مفیدتون و راهنماییهاتون من خانمم ۷ماهه بارداره و ما تو این هفت ماه نزدیکی نداشتیم ۴۵سال سن داریم و اولین فرزندمون هست که خوشبختانه دوقلو هستند میخواستم بدونم الان میشه ارتباط جنسی برقرار کرد .

  • سلام
   اگر که تا به حال در طی بارداری رابطه نداشتید با توجه به اینکه سن‌تون بالاست و دوقلو باردارید بهتره که از این به بعد هم در طی بارداری رابطه نداشته باشید.

 • سلام من سه ماه نیم باردارم و پزشکم در مورد اینکه رابطه جنسی داشته باشم یا ن داشته باشم چیزی بهم نگفته و فعلا بارداری طبیعی دارم اگر رابطه داشته باشم مشکلی برای جنین پیش میاد

  • سلام
   اگر که تا الان رابطه داشتید و هیچ درد یا مشکلی رو تجربه نکردید میتونید باز هم رابطه داشته باشید.
   اما در این رابطه با پزشکتون مشورت کنید.

 • سلام. خسته نباشید. مطالبتون خیلی کامل و کاربردی بود. فقط یه سوال دارم.
  اگه خانومی طی یکبار نزدیکی باردار بشه و ندونه و با فاصله‌ی چند‌شب، مجددا رابطه‌ی زناشویی برقرار بشه و منی داخل واژن خالی بشه، برای جنین مشکلی پیش میاد؟
  بعد از هربار نزدیکی و ریختن منی به داخل واژن، تا نزدیکی بعدی چقد باید صبر کرد؟

   • سلام وقتتون بخیر
    ممنون از مقاله جامع و کامل اون
    ببخشید یک سوال داشتم
    رابطه جنسی در ماه های اول بارداری و همچنین در ماه های بعدی باید با استفاده از کاندوم باشه یا نیازی نیست؟ و اینکه آیا میشه از لابریکنت ها استفاده کرد؟
    ممنونم

    • از لوبریکانت می‌تونید استفاده کنید اما از لیدوکایین نه. استفاده از کاندوم هم ضرورتی نداره. اما مایع منی داخل واژن ریخته نشه.

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون.. میشه در دوران بارداری اب منی رو داخل خالی کنیم خالی شدن اب منی در داخل برای جنین مشکلی دارد

  • سلام. در صورتی که تهدید به سقط وجود نداشته باشه، جای جفت پایین نباشه و مادر بارداری لکه بینی یا درد نداشته باشه رابطه جنسی حتی تا پایان بارداری هم مشکلی نداره.
   اما اگر هر یک از این موارد ذکر شده وجود داشته باشه باید از رابطه در حین بارداری خودداری کنید.

 • سلام ممنون یک سوال داشتم همسرم نو بار دار شده فعلآ در شکم درد دارد در این صورت میتوانم که همبستر داشته باشم در این باره معلومات می خواستم تشکر

  • سلام. همسر شما به دلیل داشتن درد زیر شکم باید کاملا مورد معاینه دقیق قرار بگیرن که جفت پایین نباشه و خونریزی یا لکه بینی نداشته باشن. به همین خاطر فعلا نباید نزدیکی داشته باشن چون تهدید به سقط وجود داره. باید همه این موارد و علت درد شکمی بررسی بشه و سونوگرافی انجام بشه که جفت سر راهی نباشه. بعد از رد تمامی این موارد مشکلی از این نظر ندارن.

   • سلام بدرود وقت تان خوش
    کمر وپیشرو خانمم بسیاردرد دارد وماه دهم هم خلاص میشه تقریبا یک روز باقی مانده ولی ولادت ان نمیشه اگر یک معلومات ارایه بدارید ممنون تون

    • سلام. این دردهای ناحیه لگن،‌ کشاله ران و کمر در ماه‌های ۸ و ۹ بارداری کاملا طبیعیه و نشانه جا باز کردن لگن و آمادگی برای زایمان است. چون بچه به سمت پایین فشار وارد میکنه که داخل لگن وارد بشه و لگن هم در حال جا باز کردنه. بنابراین این عوامل باعث بروز درد در خانم باردار خواهد شد.

     • سلام خسته نباشید. من تو هفته۲۹بارداری هستم ولی گاهی درد در زیر شکم سمت چپ و راست و گاهی کمر دارم میخواستم ببینم با وجود این دردها برقراری رابطه مشکلی ایجاد میکنه؟ و ارگاسم مشکلی بوجود نمیاره؟ بارداری اولم هس هم من و هم همسرم یه جور ترس داریم بخاطر همین برقراری رابطه خیلی کمه. دخول وارگاسم مشکل نداره؟

     • سلام. اگر رابطه خشن نباشه هیچ مشکلی پیش نمیاد. بهتره که از سمت پهلو انجام بشه و مایع منی داخل ریخته نشه و فشاری هم روی شما و شکم شما نباشه.
      مایع منی موجب میشه که دردهای زایمان شما بیشتر بشه.

  • سلام خانم دکتر . مرسی بابت مطالب مفیدتون . من تو پنجمین هفته بارداری هستم. در دیواره رحمم یه میوم چهار و نیم سانتی وجود داره. از دو سال پیش ، پیش هر دکتری که رفتم بهم نگفتن باردار نشو یا بارداری برات خطرناکه . البته کیست هم داشتم اما کیستم نمونده. مطالب گوگل رو که خوندم میگه فیبروم باعث سقط جنین میشه. الان من سر تاپام استرس شده نمی‌دونم باید چه کار کنم. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

   • میوم‌ها حتما خطرناک نیستند، بسته به محلی که قرار دارند و بسته به سایزشون علائم مختلفی دارند، برای بارداری مانعی محسوب نمیشه. اما، باید ذکر کنید کجا و از چه نوعی است.

 • سلام و خخسته نباشید خانمم ۳۳ هفتش هستش . و ما در این حدودا ۸ ماه دوهفته یکبار رابطه داشتیم و خداروشکر همه چیز سالم هستش . خواستم بدونم که درسته که رابطه جنسی و ریختن مایع منی به داخل واژن باعث زایمان بهتری میشه ؟ و این که میتونیم انجامش بدیم ؟

  • سلام. شرایط شما باید کاملا بررسی بشه مثلا طول دهانه رحم و جای جفت و به‌طور کلی شرایط مادر بسیار مهم است. بهتره که مایع منی داخل ریخته نشه. در اواخر دوره بارداری این کار توصیه میشه اما اگر که در اوایل بارداری انجام بشه احتمال زایمان زودرس بالا خواهد رفت. بهتره که حتما با پزشکتون مشاوره داشته باشید.

 • سلام
  خانمم مدتی هست که بارداره و هفته های اولش هست و
  چند وقت پیش لکه بینی هم داشته و پیش پزشک رفتیم گفتن که جنین یکطرفه شده و دارو بهمون دادن از گشتن و ارتباط جنسی هم مانع شدن
  میخواستم بدون تا چند مدت نباید ارتباط برقرار کنیم؟

  • سلام. مطمئنا همسر شما تحت نظر یک متخصص هستند. هر زمان که لکه بینی و خونریزی برطرف شد یعنی خطر سقط جنین وجود نداشت، معمولا حوالی ۱۴ تا ۱۶ هفتگی، باید حتما یک سونوی نرمال داشته باشن تا بعد اجازه رابطه جنسی داده بشه.

   • سلام خسته نباشید تازه وارد ماه پنجم بارداری شدم طبق آزمایش انجام شده دکترم بهم گفت بچه ات ب پا هسته امکان گردش هسته ک سرش ب طرف رحم بیاید وعمل زایمانم طبیعی باشه

    • تا ۳۷ هفته و در برخی موارد تا ۳۸ هفته هم ممکنه که از وضعیت بریج تغییر کنه و سر بچه به سمت پایین حرکت کنه.
     اگر که سرش بیاد پایین زایمان‌تون طبیعی خواهد بود. در ۳۷ یا ۳۸ هفته یک سونوگرافی انجام میدید اگر پای نوزاد به سمت پایین باشه باید قبل از شروع دردها سزارین انجام بدید.

 • سلام باتشکر از راهنمای هاتون.همسرم تازه وارد۶ ماه حاملگی شده وتاالان ۲هفته یکباررابطه داشتیم واسپرم وارد واژن شده خواستم بدونم تاالان مشکلی ایجادنشده که باعث زایمان زودرس بشه بایدچکارکنیم ممنون.

  • سلام. خانم‌‌‌های باردار مشکلی در رابطه جنسی ندارند مگر اینکه منع داشته باشند. یعنی اینکه یا دردهاشون شروع شده باشه یا طول دهانه رحم کوتاهی داشته باشند که این طول دهانه رحم با سونوگرافی واژینال قبل تشخیص خواهد بود. اگر در هفته ۳۲ به بعد بارداری هستید نباید رابطه جنسی داشته باشید.

  • سلام. باید رنگ سفیدی داشته باشه تقریبا مانند سفیده تخم مرغ. اگر که زرد باشه احتمال عفونت وجود داره و باید آزمایش بدید.

   • سلام من در اوایل ماه چهارم هستم تا چه موقع چند ماهگی نباید رابط داشت ،منم در سه ماه اول لکه بینی شدم ودکتر شیاف سوزن داد خدا رو شکر خوب شدم ولی چیزی درمورد رابط نداشته باشی یا باشی نگفت

    • سلام. اگر در بارداری لکه بینی یا خونریزی داشته باشید، در هر دو صورت تهدید به سقط وجود داره.
     توصیه ما اینه که در بارداری رابطه نداشته باشید و کارهای سنگین انجام ندید.

 • سلام وقتتون بخیر
  من الان ۳۰ هفته باردارم و توی این مدت با همسرم خیلی کم رابطه داشتم و الان حدودا ۳ هفته‌ست ک گاهی درد زیر شکم دارم و دکترم بخاطر این درد ازمایش کشت ادرار برام نوشتن، میخواستم بپرسم با این وجود اگر رابطه داشته باشم واسه جنین مشکلی پیش نمیاد؟ چون دکترم چیزی نگفتن. ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام. اگر که دردتون با داشتن رابطه جنسی بدتر نمیشه می‌تونید رابطه داشته باشید. باید رابطه آرام با دفعات کم باشه.

 • سلام دکتر ایا تو دوران بارداری میتوان پوزیشن داشته باشیم اخه خانوم من میترسه میگه زایمان زودرس میاره لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. این مورد رو از متخصص زنانی که خانم شما تحت نظر ایشون هستند بپرسید چراکه شرایط همسر شما رو ایشون بهتر می‌دونن.
   کاملا بستگی به شرایط ایشون داره. ریسک زایمان زودرس، جفت پایین و خونریزی اگر وجود نداشته باشه،‌ رابطه در پوزیشن‌هایی که ضربه مستقیم به شکم نخوره و با احتیاط باید انجام بشه.

 • سلام دکتر گرامی
  بنده در طی سی هفته بارداری رابطه جنسی تقریبا هفته ای یک مرتبه داشتم
  در هفته سی ام بعد رابطه جنسی همسرم دچار لک بینی شد که با مشورت با پزشک به سونو گرافی رفتیم و نتیجه سونو طبیعی بود
  الان بنده از رابطه جنسی با همسرم ترس دارم
  ممنون میشم نظر شما رو هم در این باره بدونم

  • سلام. بله لکه بینی میتونه یکی از علائم زایمان زودرس باشه. بهتره که فعلا رابطه‌ای نداشته باشید و با پزشک خودتون در این باره مشورت کنید.
   بسته به جای جفت و طول دهانه رحم شرایط ممکنه که متفاوت باشه.

   • سلام خانم دکتر من هفته هشتم بارداری هستم کاملا نرمال و موقع رابطه هم مشکلی احساس نمیکنم ..چند وقت یکبار میتونم نزدیکی داشته باشم؟..و اینکه در طی رابطه مایع منی داخل ریخته شده و من نمیدونسم نباید ریخته بشه، ایا بعدا برام مشکلی ایجاد میکنه؟بیست و یک سالمه بارداری اولمه

    • داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری کاملا بستگی به شرایط شما داره. به دستور پزشک‌تون عمل کنید چون ایشون شرایط شما رو بهتر میدونن.

 • سلام وقت بخیر ببخشید سوالی داشتم همسرم تقریبا هر روز میخواد که رابطه داشته باشیم و منی رو کامل داخل میریزه این واسه اوایل بارداری ضرر نداره ؟؟؟

  • سلام. اگر خونریزی ندارید، جفت‌تون پایین نیست و تهدید به سقط نیستید مشکلی نداره. حتما از پزشک خودتون سوال کنید.

 • سلام خانومم مشکوک ب بارداری هستش و خون ریزی داره از واژن خواستم ببینم سکس از مقعد مضر نیست برای بچه البته اگر بچه ای باشه

  • سلام. این کار در کل عوارض زیادی برای خانم‌ها داره و به هیچ وجه توصیه نمیشه.
   در مورد بارداری هم ابتدا باید تست بدید تا مطمئن بشید.

 • سلام،وقت بخیر من وارد هفته ی دوازدهم شدم،همسرم بعدازدوهفته درخواست رابطه کردم و منم مایل بودم و کاملا اماده ولی بمحض دخول تمامی ذهنم پریشون میشه که سقط انجام میشه و کاملا بی حس،دوبار این کار رو در فواصل شب و صبح انجام داد تا من ب ارگاسم برسم ولی هردوبار عین هم اول کاملا اماده و خواهان ولی بمحض دخول و کمی تلاش سرده سرد میشم.خیلی اذیت میشم،همسرم هم گف تا پایان بارداریت صبرمیکنم😭

  • سلام. در سه ماه اول بارداری به دلیل مطرح بودن ریسک سقط، داشتن رابطه توصیه نمیشه. اما در کل توصیه ما این هست که:
   ۱. رابطه جنسی در این دوران خشن نباشه؛
   ۲. به هیچ عنوان مایع منی داخل واژن خانم ریخته نشه؛ چون هورمون پروستاگلاندین موجود در منی دهانه رحم رو باز میکنه و احتمال سقط و زایمان زودرس مطرح میشه.
   اگر شما بارداری پرخطری و جفت سرراهی ندارید و همه چیز پروسه طبیعی خودش رو طی میکنه، میتونید رابطه ملایم و بدون وارد شدن فشار داشته باشید.

 • سلام
  من خانم. دو ماه بار دار ویک بار رابط داشتیم .
  الان میل رابط نداره.
  نمی دونست که. بار دار تست زدیم مثبت بود.
  آزمایش هم دادیم .واسه اطمینان مثبت بود .
  اما هنوز به دکتر مراجعه نکردیم. من و همسرم. اوایل ازدواج کم. خون بودیم و مشاوره گفت برید واسه آزمایش تالاسمی چون هردو کم خون هستین. تا الان نرفتیم الان خانم حامله هست .
  الان چیکار باید کرد

  • سلام. بهترین کار اینه که شما تشریف ببرید متخصص زنان و ببینید که چه آزمایشات و دستوراتی مطابق با شرایط شما براتون دارن.

 • سلام
  من تو این ماه پریود نشدم و تست بارداری هم تا الان نکردم
  اما خیلی خسته و بی حس و حالم همیشه خواب میاد سراغم
  تمام بدنم درد خفیف داره فکر میکنم پریود میشم اما نشدم میشه راهنمایی کنین ممنون میشم

  • سلام. شما باید اول تست بارداری بدید در صورت منفی بودن، یک سونوگرافی و آزمایش هورمونی بدید تا دلیل پریود نشدن مشخص بشه.

 • سلام خسته نباشین من زایمان قبلیم زایمان زودرس داشتم الانم باردارم آیا باید تحت مراقبت باشم آمپول بزنم یا اگه بعدانجام سونو لازم شد آمپول بزنم

  • سلام. شما مطمئنن تحت نظر یک متخصص زنان هستید. به ایشون اعتماد کنید و نگرانی‌هاتون رو باهاشون درمیون بذارید.
   ایشون بهتر از هر پزشک دیگه‌ای می‌تونن راهنماییتون کنن چون شرایط شما رو کاملا میدونند.

 • سلام من وارد سه ماهه دوم شدم به همسرم رابطه داشتم طرز قرارگرفتن پوزیسیون من بالا بودم و آب منی وارد رحمم شد احتمال مشکل برای جنین هست یا نه ممنون و سپاس از راهنماییتون

  • سلام. آب منی به دلیل داشتن پروستاگلاندین موجب زایمان زودرس میشه.
   بهتره که دفعه بعد از یک روش جلوگیری مطمئن مثل کاندوم استفاده کنید.

 • باسلام وخسته نباشید من ۲۰هفته باردارم دراوایل سه ماهگی لکه بینی داشتم ودراوایل۵ماهگی هم یه شب خونریزی داشتم که پزشک استفاده ازشیاف را توصیه کرده.ایا رابطه جنسی برای من خطرناک هست؟؟خیلی استرس دارم هر ساعت چک میکنم خون نیاد.باتشکرازشما.

 • سلام وقتتون بخير ببخشيد من الان هفته ١٨ بارداري هستم بارداريم دوقلوهه و به كمك اي وي اف باردار شدم يك هماتوم حدودا يك سانتي پشت يكي از حفت هاست كه تا الان دوباره يه خونريزي مختصري داشتم و قطع شده سونو ميگه وضعيت جنين ها نرمال هستش
  الان بنظرتون رابطه جنسي ضرري داره ؟

   • سلام خسته نباشید من هفته یازدهم بارادریم است و تا حال بی نهایت ضعیف و کم انرژی هستم حالت تهوع دارم اشتیا هم ندارم فشارم همیشه پایین است حتا چند قدم راه بگردم دوباره می افتم زندگی برایم بی نهایت سخت و خسته کننده شده در قسمت شکم یا کمر هیچ گونه درد ندارم اما بی نهایت بی انرژی و ضعیف هستم لطفا راهنمایی ام کنین که چی باید کنم تا حد اقل خوب شوم و به زندگی ام برسم لطفا رهنمایی کنین و خون بدن مه هم تقریبا ۸ گرام است

 • سلام خسته نباشید من ۱۸سالمه و برای قبل از بارداری آزمایش و سونوگرافی انجام دادم و تست های مختلف و در جواب آزمایشم گفتن که تیروئید دارم منم تقربیا ۸روزه دارم قرص تیروئید رو بصورت نصف مصرف میکنم و متوجه شدم که تقریبا ۱هفته اس که باردارم آیا مشکل خیلی جدی برای جنین و خودم وجود داره ؟؟خیلی استرس دارم و نگرانم

  • مشکل تیروئید شما چیه؟ اگر کم کاری تیروئید دارید و قرص مصرف می‌کنید،‌ اشکالی نداره و ادامه بدید.
   اگر که پرکاری دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید؛ چون خود بارداری تنظیم هورمون تیروئید رو به‌هم میریزه.
   هیچ استرسی هم نداشته باشید چون این داروها عارضه‌ای برای جنین نداره. حتما تحت نظر پزشک متخصص غدد و پزشک متخصص زنان باشید.

 • سلام وقت بخیر. ممنون ازینکه وقت میگذارید. من قبل از بارداری حین رابطه جنسی درد نداشتم و لذت میبردم اما الان موقع رابطه خیلی درد دارم. الان توی پنج ماهگی هستم و حدودا یکی دوماهه درد دارم حین رابطه. میشه بفرمایید چرا اینجوریه؟ البته دکترم اوایل بخاطر جفت پایین ممنوع کرده بود رابطه رو هرچند شوهرم گوش نمیکرد ولی الان دیگه ممنوعیتی ندارم. ممنون

  • در بارداری هورمونی از مادر ترشح میشه که تمایل به رابطه جنسی نداره. این حالت شما طبیعیه؛ در شیردهی هم ممکنه این حالت رو داشته باشید.
   الان اگر مشکلی ندارید بستگی به تمایل خودتون داره و لذت نبردن‌تون به خاطر هورمون‌های بارداریه.

 • سلام.من در حال استفاده دارو برای اقدام به بارداری هستم،هم قرص هم امپول HMG و HCG هم استفاده کردم،دکترم گفت همزمان با اتفاده داروها اکثر شبها با همسرم رابطه داشته باشم .بعد از رابطه سه الی چهارم، موقع دخول خیلی درد دارم و در صورتی میتونم تحمل کنم که خیللللی اروم دخول انجام بشه. ممنون میشم راهنمایی کنید که دلیلش چی میتونه باشه ؟؟؟ ( هرچند چند روزی هست که چندتا علائم از جمله بی حالی شدی شدید،بی اشتهایی شدید،حالت تهوع شدید دارم)..ولی احتمال دادم به خاطره مصرف داروهام باشه مخصوصا قرص متفورمین چون تو سایت زده این عوارض هارو داره.الان که این پیامو دادم روز ۱۳ سیکل هستم که این علائمهارو دارم.

  • چون در حال اقدام به بارداری هستید فقط از ژل لوبریکانت می‌تونید استفاده کنید. لیدوکایین و… موجب ضعیف شدن اسپرم میشه.
   معاینه داخلی انجام بدید تا مطمئن بشید که عفونت قارچی ندارید. مصرف این هورمون‌ها ربطی به خشکی واژن نداره اما متفورمین این عوارض رو ایجاد میکنه.
   مایعات زیاد مصرف کنید و بهداشت رو رعایت کنید.

 • سلام وقتتون بخیر
  ما تازه ازدواج کردیم و الان یه چند روزی از عادت ماهانه همسرم میگذره، و ممکنه باردار شده باشه، آیا میتونیم رابطه جنسی کامل داشته باشیم؟

   • سلام تا تاریخ زایمانم ۴۵روز مونده .. اطلاعی هم از نوع زایمانم ندارم .. از ابتدای بارداری تاحالا بیشترین فاصله بین دو رابطه‌مون یه هفته بوده و حتی بعضی مواقع دومرتبه در یک شب هم بوده رابطه داشته باشیم و همه رابطمون بدون هیچ پیشگیری ای بوده … توصیه تون برای ادامه‌ش چیه درد هم در ماه پنج و شش در لگن داشتم که موقع چرخش در خواب خیلی اذیت میکرد برطرف شده بود تا الان یه هفته‌س درد لگن دارم ولی اذیت کننده انچنانی نیست

    • از هفته ۳۷ بارداری رابطه توصیه میشه، جهت آماده شدن دهانه رحم برای زایمان، با پزشکتون مشورت داشته باشید.

 • سلام من نزدیک هفته۱۴ هستم قبلاً سقط داشتم الان شیاف مصرف میکنم ولی لکه بینی ندارم و فقط درد زیر شکم دارم دکترم گفت دردا طبیعیه . تا الان هم نزدیکی نداشتم الان با این شرایط میشه نزدیکی کرد یا نه؟؟ و اینکه برای هفته ۱۶ سونو طول سرویکس دارم . ممنون

 • عرض سلام و ادب و احترام محضر خانم دکتر بزرگوار
  اولاً از بابت مطالب مفید و سودمندتان جا دارد من تقدیر و تشکر کنم
  ثانیاً سوالی که ذهن من را درگیر خودش کرده این هست که در ایام سه ماهه ی اول بارداری به علت سفت بودن شکم دکتر شربت لاکتوز رو برام توصیه کرده آیا مصرف این شربت ضرری را متوجه من و بچه ام نمی کنه؟
  با سپاس از راهنمایی خوبتان

  • سلام خسته نباشید.
   من الان ۱۹هفتمه و آخرین سونو که رفتم گفتن جفت بالاس و هیچ مشکلی جفت و جنین نداره ولی فقط اتصالات جفتم کمی ضعیف گاهی که پله بالا و پایین میرم لک میبینم که با استراحت کاملا خوب میشه. میخواستم ببینم میتونم رابطه جنسی داشته باشم؟

 • سلام.هفته ۱۵ هستم .بعد از دورابطه دورابطه آخری که داشتم وقتی رابطه تموم میشد وبه پشت میخوابم احساس میکنم جنین به گوشه ی شکمم و نزدیک ران رفته و اون قسمت قلمبه ترشده.بعد از چند دقیقه دوباره به حالت قبل برمیگرده.آیا طبیعیه؟

 • سلام ممنون از وقتی که میزارید
  ببخشید خانم من ماه هفتم بارداری هستش
  اینم بگم خانمم هنوز دختر هست و حامله شده
  الان دکتر گفته دخول انجام بدین برای زایمان خوبه
  ولی خانومم استرس زیاد داره و وقتی میخایم انجام بدیم استرس داره و میگه دردم میاد و جلوگیری میکنه
  از هر پوزیشن هم استفاده کردم ولی نشده
  ممنون کمک کنید

  • ۱- چطور و به چه روشی باردار شدید؟
   ۲- بهتره چند جلسه به متخصص سکسولوژی (روانشناس بالینی) مراجعه کنید.

 • سلام ممنونم بابت مطالب خوبتون ‌.
  من هفته ۱۴هستم و از زمان بارداری نزدیکی نداشتم تا این هفته . که متاسفانه بدلیل عدم اطلاعات مایع منی ۲بار داخل ریخته شد و با درد خفیف تا متوسط مواجه شدم لکه بینی هم نداشتم تا قبل از نزدیکی سونو و آزمایشاتم همه چیز خوب بود الان بابت درد کمر و شکم نگرانم میترسم بچه سقط بشه

 • سلام
  من امروز آزمایش بتا دادم
  عددی که نشون داد۲۰۳بود
  به دکتر هم عکس فرستادم گفت مثبته
  میخواستم بدونم نزدیکی کنیم یا نه
  اگر اره مایع منی رو میشه داخل ریخت یا نه

 • سلام در هفته ۱۸ بارداری هستم ایا رابطه جنسی برای جنین خطر داره در ضمن قراره سونو بگیرم برای غربالگری دوم اگه نزدیکی داشته باشیم دوروز قبلش رو نتیجه سونو تاثیر میزاره

   • سلام وقتتون بخیر،من تا هفته ی ۶ بارداریم خبر نداشتم،و دارو ها و سیگار مشروبات الکلی مصرف کردم ایا برای بچم مشکلی ایجاد میکند؟!الان در هفته ی ۸ هستم

    • معمولا این سنین برای مصرف مواردی گفتین خطرناکه. با سونوگرافی سه بعدی، چک میشه. به پزشکی که تحت نظر ایشون هستین هم بگید.

 • سلام آیا خوردن دمنوش آویشن در مرحله اقدام و روزهای تخمک گذاری باعث جلوگیری باروری میشه ؟من خوردم میترسم باردار نشم

 • سلام وقت بخیر من حدود ۲یا ۳هفته ای باردارم آیا نزدیکی در این ایام برای جنین ضرر دارد؟بعضی وقت ها هم شکمم مث زمان عادت ماهیانه درد میکنه ولی زود خوب میشه آیا ریختن منی به داخل ضرر داره؟ودر نزدیکی بهتره از کدوم پوزیشن استفاده بشه؟رابطه ی مقعدی برای جنین ضرر داره؟

  • این سنین بارداری خطر و ریسک سقط رو افزایش میده و توصیه نمیشه. بهتره که در ۳ ماه اول نزدیکی نباشه یا با احتیاط باشه و چون درد دارین، فعلا توصیه نمیشه، چون این سن رو هنوز سونو نمی‌بینه. هفته ۷ام بارداری سونو بدید تا اول وقوع حاملگی رویت بشه.

 • با سلام خسته نباشید خانم دکتر من و همسرم در ماه اول بارداری هستیم خاستم بپرسم ریختن اب منین داخل واژن موردی نداره

  • همه چیز به شرایط شما بستگی داره. با متخصص زنان خودتون مشورت کنید چون ایشون شرایط شما رو بهتر میدونن.
   در ماه‌های اول بارداری به کلی داشتن رابطه با فشار توصیه نمیشه.

 • سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.من ۴۰ سالمه و اولین بارداریم هستس و تو هفته هفتم بارداری هستم.دکترم برای ۲ هفته تا شنیده شدن ضربان قلب بچه ،از رابطه جنسی منع کردن چون تو سونویی ک خودشون انجام دادن خون دیدن. و خودمم از اول بارداری درد شکم دارم بهم شیاف دادن ک هرشب استفاده کنم.لکه بینی خیلی کمی هم داشتم.بنظرتون تا کی این منع ادامه خواهد داشت؟جای نگرانی داره یا ن؟

  • فعلا تا پایان ۳ ماهگی یا ۱۲ هفته بارداری، رابطه توصیه نمیشه چون، ریسک سقط بالاست. با وجود لخته ایجاد شده شیاف مصرف کنید و سعی کنید استراحت مناسب داشته باشید.

  • با احتیاط باید انجام بشه. اما باید نظر متخصص زنان خودتون رو هم جویا بشید چون ایشون شرایط شما رو بهتر میدونند.

   • سلام خانم عراقی خسته نباشید
    من و شوهرم اقدام به بارداری کردیم از لحظه انجام رابطه چند روز باید بگذره تا باردارشدنم مشخص بشه؟ چندروز بعد تست بارداری بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان