۸ راهکار موثر برای درمان پا درد بعد از زایمان

پا درد بعد از زایمان

بارداری و زایمان تغییرات متعددی بر بدن شما به جای می‌گذارد. پس از اتمام بارداری نیز ممکن است عارضه جانبی پایدار از جمله پا درد بعد از زایمان را تجربه کنید.

خوشبختانه این عارضه با راهکارهای مختلف درمانی قابل درمان است. در ادامه در خصوص علت پا درد و درمان‌های موثر توضیحاتی به شما خواهیم داد.

علت پا درد بعد از زایمان

چنین دردی ممکن است طی دوران بارداری شروع شود و تا مدتی پس از آن نیز ادامه داشته باشد. مادر باردار معمولا علائم را از سه ماهه دوم و سوم احساس می‌کند.

نکته قابل توجهی که وجود دارد سابقه درد می‌تواند یک عامل خطری برای ایجاد پا درد در طی بارداری یا پس از آن است.

تغییرات فیزیکی از دیگر موارد احتمالی است که می‌تواند در ایجاد پا درد در بارداری نقش داشته باشد. مواردی از جمله افزایش وزن، التهاب، تغییرات هورمونی همگی از موارد موثر در ایجاد پا درد پس از زایمان هستند.

نکاتی موثر برای درمان پا درد بعد از زایمان

راهکارهایی که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد ممکن است اثرات درمانی متفاوتی برای افراد داشته باشد. به‌طور کلی می‌توانید همه موارد را برای تسکین پا درد بعد از زایمان امتحان کنید تا موثرترین روش درمانی را برای خود برگزینید.

کفشی مناسب بپوشید

استفاده از کفش مناسب و استاندارد برای افرادی که پا درد دارند، بسیار مهم است. با پوشیدن جورابی مخصوص برای فشرده‌سازی و کفش راحت، به تسکین پا درد بعد از زایمان کمک می‌کند.

باید کفشی را تهیه کنید که کفی مناسب و راحتی داشته باشد. از تهیه کفش پاشنه بلند و نوعی که به پنجه پا فشار وارد می‌کند خودداری کنید. طی این مدت که احساس درد در پای خود دارید کفش‌های ورزشی راحت و استاندارد بپوشید.

مطالب مرتبط: ۵ راهکار برای درمان کمردرد پس از زایمان

پا درد بعد از زایمان

ارتز یا کفی طبی تهیه کنید

برای راحتی بیشتر خود می‌توانید از کفی‌های طبی استفاده کنید. کفی را می‌توانید به اندازه سایز پای خود سفارش دهید. کفی‌های طبی برای کاهش فشار به پا طراحی شده‌اند و منجر به تسکین درد و رفع هرگونه علائم آزاردهنده می‌شوند.

تمرینات کششی پا را انجام دهید

با انجام تمرینات کششی در پا می‌توان به تسکین درد پا کمک کرد. تمرینات ورزشی که تاندون‌ها و عضلات پا را شل می‌کند می‌تواند مزیت‌های زیادی برای تسکین درد پا به همراه داشته باشد.

از آنجایی که تمام قسمت‌های پای شما به یکدیگر متصل هستند، انعطاف‌پذیری در یک قسمت به کاهش فشار به قسمت‌های دیگر نیز کمک می‌کند. تمرینات کششی در ناحیه ساق پا و زانو را انجام دهید که به تسکین درد پا کمک می‌کند.

سرما و گرما درمانی را امتحان کنید

این روش درمانی نوعی درمان فیزیوتراپی است که می‌توانید در منزل نیز آن را انجام دهید. با استفاده از کمپرس گرم می‌توانید به بهبود گردش خون و رفع سفتی کمک کنید.

برای کاهش التهاب نیز می‌توانید کمپرس گرم را در نواحی متورم قرار دهید. با مشورت فیزیوتراپیست می‌توانید بهترین بهره را برای رفع پا درد بعد از زایمان ببرید.

پاهای خود را ماساژ دهید

ماساژ می‌تواند راهی موثر برای کاهش تسکین پا درد باشد. با ماساژ دادن کف پا می‌توانید تسکین درد پا را متوجه شوید. برای اینکه شاهد نتایج بهتری از ماساژ باشید، باید روی قسمت‌هایی که احساس سفتی و علائم آزاردهنده دارید، تمرکز داشته باشید.

توصیه می‌شود برای تاثیرگذاری بیشتر ماساژ به فیزیوتراپیست مراجعه کنید تا به خوبی قسمت‌های درستی از پای شما ماساژ داده شود. 

بیشتر بخوانید: تب بعد از زایمان

علت پا درد بعد از زایمان

باید وزنی در محدوده نرمال داشته باشید

پا درد بعد از زایمان با افزایش وزن قطعا تشدید می‌شود. برای کاهش درد باید وزن خود را در محدوده نرمال نگه دارید. با تمرینات ورزشی و رژیم غذایی سالم می‌توانید وزن خود را کم کنید.

با داشتن وزن نرمال علاوه بر تسکین پا درد می‌توانید به بهبود سلامت کلی بدن کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان ورم پا در بارداری را مطالعه کنید.

پاهای خود را در ارتفاع نگه دارید

با بالا بردن پاها به بهبود گردش خون کمک می‌شود و همچنین به رفع التهاب نیز کمک می‌کند، در نهایت شما متوجه بهبود علائم پا درد خواهید شد.

برای بالا نگه داشتن پا می‌توانید از بالشت یا وسیله دیگری مانند زیرپایی هنگام نشستن استفاده کنید.

به فیزیوتراپیست مراجعه کنید

برای دریافت درمان تخصصی‌تر که می‌تواند اثرات نتیجه بخش‌تری برای رفع پا درد بعد از زایمان داشته باشد، فیزیوتراپی یک گزینه عالی پیش روی شماست. در صورت نیاز یک برنامه درمانی خوبی برای شما در نظر خواهند گرفت.

پا درد بعد از زایمان تا چه زمانی ادامه دارد؟

اگر هیچ راهکار درمانی را در نظر نگیرید، ممکن است این عارضه تا حدود ۱۸ ماه ادامه داشته باشد و شرایط غیر قابل تحملی برای شما ایجاد کند. حتما در صورتی که درد در ناحیه پا را بعد از زایمان تجربه کردید برای بررسی و درمان به متخصص درد مراجعه کنید.

اگر راهکارهایی که برای شما ذکر کردیم در صورت احساس درد انجام دهید در اغلب مواقع تنها پس از چند هفته درد برطرف می‌شود، در غیر این صورت باید به متخصص مراجعه کنید تا راهکارهای موثرتری را برای رفع درد در نظر بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان