افتادگی بند ناف در بارداری

علائم افتادگی بندناف
افتادگی بندناف

در افتادگی بند ناف در بارداری یا پرولاپس بند ناف، بند ناف دچار افتادگی شده و از حالت طبیعی خارج می‌شود. هنگام زایمان ابتدا باید نوزاد و سپس بند ناف خارج شود. در برخی از مواقع نادر ممکن است این روند طبیعی وجود نداشته باشد.

منظور از بند ناف چیست؟

این ساختار لوله شکل، نوزاد را به جفت متصل می‌کند. بند ناف رگ‌های خونی دارد که شامل اکسیژن و مواد مغذی است و به نوزاد منتقل می‌شود، همچنین موارد زائد را نیز خارج می‌کند.

افتادگی بند ناف زمانی رخ می‌دهد که بند ناف از طریق دهانه رحم به داخل واژن می‌آید، در واقع قبل از اینکه نوزاد به کانال زایمان وارد شود. 

زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، بند ناف بین بدن و استخوان‌های لگن فشرده می‌شود، چنین حالتی برای نوزاد بسیار خطرناک است و منجر به کاهش جریان خون و اکسیژن به نوزاد می‌شود. 

در این مواقع باید کودک بلافاصله به دنیا بیاید تا از خطرات مرتبط با کمبود اکسیژن جلوگیری شود. خوشبختانه این عارضه شایع نیست.

 بیشتر بخوانید: علت درد ناف در بارداری

علائم افتادگی بند ناف
علائم افتادگی بند ناف

افتادگی بند ناف چه علائمی دارد؟

با سه روش می‌توانید متوجه شوید که دچار پرولاپس بند ناف شده‌اید:

 • پزشک طی معاینات بند ناف خارج شده را ببیند یا احساس کند.
 • ممکن است بند ناف را در واژن خود احساس کنید یا از واژن خارج شده باشد.
 • نوزاد الگوی ضربان قلب کند یا غیر طبیعی داشته باشد.

چه افرادی بیشتر در معرض افتادگی بند ناف قرار دارند؟

چندین عارضه در بارداری وجود دارد که ممکن است خطر افتادگی بند ناف را افزایش دهد که این موارد به شرح زیر است:

 • بارداری دو قلو یا بیشتر
 • نوزاد با وزن کم
 • حالت بریچ
 • مایع آمنیوتیک بیش از حد
 • پارگی زودرس غشا
 • ناهنجاری‌های رحمی
 • تغییر شکل لگن
 • بند ناف بلند غیر طبیعی
 • ناهنجاری‌های جنین
 • زایمان زودرس
 • قرار گرفتن جفت در قسمت پایینی

عوامل دیگر مانند پاره کردن کیسه آب توسط پزشک، نمونه‌گیری خون جنین و… می‌تواند در ایجاد این عارضه در بارداری نقش داشته باشد.

زایمان زودرس
زایمان زودرس

انواع افتادگی بند ناف

دو نوع پرولاپس بند ناف وجود دارد:

افتادگی بند ناف آشکار

این نوع از شایع‌ترین نوع افتادگی بند ناف است و زمانی رخ می‌دهد که بند ناف قبل از زایمان، از دهانه رحم یا واژن خارج شده باشد یا اینکه توسط پزشک تشخیص داده می‌شود.

افتادگی غیر قابل آشکار

در این نوع، بند ناف در کنار نوزاد، قسمتی که نوزاد قرار گرفته، پایین آمده است؛ اما، از آن عبور نمی‌کند. در چنین مواقعی ممکن است غشا دچار پارگی نیز نشده باشد.

افتادگی بند ناف چگونه تشخیص داده می‌شود؟

طی معایناتی که پزشک انجام می‌دهد، این مشکل قابل تشخیص است. در واقع ممکن است بند ناف را در واژن خود احساس کنید. در برخی از خانم‌ها تنها علائم پرولاپس بند ناف، ضربان قلب غیر طبیعی نوزاد است.

در اغلب مواقع طی این عارضه، ضربان قلب جنین غیر طبیعی می‌شود، در واقع به این دلیل است که بند ناف کشیده و فشرده شده و جریان خون به نوزاد را کند می‌کند.

افتادگی ناگهانی بند ناف منجر به تغییر ضربان قلب نوزاد می‌شود. در این مواقع اگر در منزل هستید، باید فورا خود را به بیمارستان برسانید.

افتادگی بند ناف چگونه درمان می‌شود؟

اگر بند ناف از واژن خارج شده باشد، باید زایمان در اسرع وقت انجام شود. در واقع باید بین تشخیص و زایمان کمتر از ۳۰ دقیقه باشد. 

طی این مدت پزشک متخصص زنان کرج به شما خواهد گفت، در چه وضعیتی قرار بگیرید تا فشار کمتری روی بند ناف باشد.

هرچه در روند درمان تاخیر وجود داشته باشد، احتمال مرگ و آسیب مغزی نوزاد بیشتر می‌شود، در نهایت باید به اینگونه علائم در بارداری توجه داشته باشید تا اقدامات درمانی سریع‌تر انجام گیرد.

جلوگیری از افتادگی بند ناف
درمان افتادگی بند ناف

آیا راهی برای جلوگیری از افتادگی بند ناف وجود دارد؟

هیچ اقدامی برای جلوگیری از این عارضه وجود ندارد. در صورت پارگی زودرس غشا یا داشتن عوامل خطر دیگر برای افتادگی بند ناف باید معاینه‌های منظم توسط پزشک داشته باشید و به علائمی که برای شما ذکر کردیم توجه کنید تا در صورت ایجاد چنین مشکلی اقدامات فوری انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان