آیا امکان دارد که خانمی باردار باشد و از آن آگاهی نداشته باشد؟

بارداری

همه ما خانم‌ها علاقه‌مندیم که این‌گونه فکر کنیم که درک کاملی از عادت ماهانه و چگونگی عملکرد سیستم تولیدمثل خود داریم. در حالت عادی و به‌طور کلی، رسیدن موعد پریود ماهانه، برای ما خانم‌ها تأییدی بر باردار نبودن است. در صورت پریود شدن، این‌گونه برداشت می‌کنیم که همه‌چیز سر جای خودش است.

با این حال، هر چندوقت یک‌بار از خانمی می‌شنویم که از بارداری خود بی‌خبر است و نوزادی را غیرمنتظره به‌دنیا آورده است.

با شنیدن این خبر متعجب و غافلگیر می‌شویم که چگونه این اتفاق افتاده است!!! طبق نظریه برخی متخصصان زنان و زایمان، این اتفاق، امری دور از ذهن و غیرمعمول نیست. در برخی موارد امکان دارد که خانمی از بارداری خود مطلع نباشد یا خیلی دیر از وجود آن آگاه شود.

در اینجا ۷ دلیل برای این که یک خانم متوجه بارداری خود نشود را نام می‌بریم:

داشتن دوره‌های نامنظم عادت ماهانه

حدود ۳۰% از خانم‌ها با مشکل نامنظمی عادت ماهانه دست به گریبان هستند. بی‌نظمی در قاعدگی به این معناست که دورۀ عادت ماهانۀ آن‌ها بین مدت‌ ۲۱ تا ۳۵ روز قرار نمی‌گیرد. در این حالت، داشتن تأخیر در عادت ماهیانه امری طبیعی برای این دسته از خانم‌ها تلقی می‌شود و نگران بارداری نمی‌شوند. برخی از خانم‌ها به دلایل مختلف، تنها چند بار در سال پریود می‌شوند، بنابراین، پریود نشدن به‌‌مدت چند ماه، چندان موجب نگرانی‌شان نمی‌شود و احتمال بارداری نمی‌دهند.

لکه‌بینی متناوب

بعضی از خانم‌ها در تمام طول مدت بارداری خود، دچار لکه‌بینی هستند. بروز این مسأله موجب می‌شود که آن را با دوران پریود اشتباه بگیرند و احتمال بارداری را ندهند.

خانم‌هایی بدون هیچ علائم و نشانه‌ای از بارداری

برخی زنان از بارداری خود هیچ اطلاعی ندارند، چراکه هیچ نشانه‌ای از بارداری در خود ندیده‌اند. این دسته از خانم‌ها هیچ‌ علائمی از بارداری همچون کمردرد، گرفتگی لگن، حالت تهوع صبحگاهی و… ندارند. احساس آنها کاملا خوب است و مانند روزهای معمولی هستند.

آگاهی نداشتن از بارداری

برآمدگی شکم براثر بارداری یا چاقی

قضیه چاقی بیش‌ازحد چه در کشورهای پیشرفته و چه در بقیۀ کشورها، به معضلی حاد تبدیل شده است. اگرچه که برآمدگی شکم در زمان حاملگی، امری واضح است؛ چراکه شکم بسیار بیشتر از باقی نواحی بدن رشد خواهد کرد. با این حال، ممکن است برای کسی که دارای اضافه‌وزن بیش از اندازه است، بارداری و برآمدگی شکم به چاقی ربط داده شود و احتمال باردار بودن داده نشود.

گذشتن از سن باروری

به‌طور معمول، خانم‌ها در اواخر دهۀ ۳۰ و اوایل دهۀ ۴۰ سالگی خود، علائم بارداری را با علائم یائسگی زودرس اشتباه می‌گیرند. تصور عموم بر این است که به‌دلیل افزایش سن، احتمال بارداری بسیار کمتر خواهد شد.

البته این تصوری صحیح است، اما مطلق نیست. معمولا خانم‌هایی که در گذشته به بیماری اختلال تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یا ناباروری مبتلا بوده‌اند، معتقدند که اکنون دیگر توانایی بارداری ندارند، که تصوری اشتباه است.

انکار

بعضی از خانم‌ها به دلایل مختلفی از جمله ترس یا شرم، نمی‌خواهند که بارداری خود را باور و تصدیق کنند. علائم بارداری را به دلایل و مشکلات دیگر از جمله معده درد یا چاقی و ورزش نکردن تعبیر می‌کنند.

درحالی که اضافه وزن پیدا می‌کنند، اذعان دارند که بر اثر خوردن زیاد و عدم ورزش این اتفاق افتاده است. معمولا روی ایده خود پافشاری می‌کنند؛ به این خاطر که قبول مسئله بارداری برایشان بسیار استرس‌زاست.

استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که موجب می‌شود زنان دیر به پزشک مراجعه کنند و متوجه بارداری خود نشوند، استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری به‌خصوص قرص است.

غالبا اکثر خانم‌ها با استفاده از این قرص‌های ضدبارداری، زمان عادت‌ ماهانه متناوبی ندارند و در سال شاید سه یا چهار بار پریود شوند. به‌ همین دلیل خیلی به عدم قاعدگی خود فکر نمی‌کنند و احتمال بارداری نمی‌دهند.

زنان و زایمان

چگونه از بارداری ناخواسته جلوگیری کنیم تا غافلگیر نشویم؟

اگر تصمیم قطعی دارید که باردار نشوید یا ترجیح می‌دهید که در شرایط مناسب‌تر و تحت‌کنترل‌تری فرزند خود را به‌دنیا بیاورید، بهتر است که به چرخۀ عادت ماهانۀ خود توجه بیشتری داشته باشید. به‌خصوص اگر که از نظر جنسی فعال هستید، بسیار مهم است که از بدن خود آگاه باشید.

چرخۀ قاعدگی خود را با برنامه‌های مخصوصی که برای این کار وجود دارند، ردیابی کنید، یا در تقویم علامت بزنید. انجام این کار موجب می‌شود که علاوه بر آگاه بودن از زمان قاعدگی، زمان تخمک‌گذاری خود را نیز بدانید.

هرگونه علائم غیرمعمولی مشاهده کردید، حتی اگر از روش‌های کنترل بارداری استفاده می‌کنید، حتما آزمایش بارداری را بدهید. اگر در هفته اول پاسخ بارداری منفی بود و همچنان مشکوک بودید، بعد از دو هفته دوباره آزمایش دهید.

همچنین به یاد داشته باشید که داشتن رابطه جنسی، حتی فقط یک‌بار، ممکن است که منجر به بارداری شود. حتی اگر به‌ندرت رابطه جنسی برقرار می‌کنید، باز هم امکان بارداری وجود دارد.

آیا با وجود پریود شدن احتمال بارداری وجود دارد؟

خانم‌ها پس از بارداری دیگر پریود نمی‌شوند؛ اما، با این حال امکان خونریزی وجود دارد که گاه ممکن است با دوره قاعدگی اشتباه گرفته شود. برای مثال هنگامی که تخمک بارور شده در رحم کاشته می‌شود، ممکن است کمی خونریزی وجود داشته باشد که اصطلاحا به این رویداد «لانه گزینی» گفته می‌گویند.

علاوه بر این، خونریزی در بارداری می‌تواند نشانه مشکلاتی مانند سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. اگر باردارید و دچار خونریزی شده‌اید، حتما مشکل خود را با پزشک در میان بگذارید.

اگر تست بارداری را انجام داده‌اید، تست بارداری منفی است و همچنین علائم بارداری مانند حساسیت در پستان، تاخیر در قاعدگی و… دارید، به پزشک مراجعه کنید.

دلایل پریود نشدن و حامله نبودن
دلایل پریود نشدن و حامله نبودن

دلایل پریود نشدن و حامله نبودن چیست؟

تخمدان‌ها در طی فرایندی به نام تخمک گذاری، تخمک آزاد می‌کنند که این روند هر ۲۸ روز یک بار اتفاق می‌افتد. اگر هیچ اسپرمی تخمک را بارور نکند، قاعدگی معمولا پس از ۱۴ روز آغاز می‌شود.

با این وجود که عدم قاعدگی یکی از علائم مهم بارداری است؛ اما دلایل مختلف دیگری نیزی وجود دارد که منجر به توقف قاعدگی می‌شود. دلایل احتمالی به شرح زیر است:

  • تغییر وزن
  • استرس
  • انجام تمرینات ورزشی بیش از حد
  • تولید بیش از حد پرولاکتین
  • مشکلات مرتبط با تیروئید

پریود نشدن پس از زایمان و احتمال بارداری

شاید برخی از افراد تصور کنند تا زمانی که پس از زایمان پریود نشوند، احتمال بارداری وجود ندارد. اما، در حقیقت اینگونه نیست. امکان اینکه که قبل از شروع پریود، پس از زایمان باردار شوید، وجود دارد.

همچنین باورهای دیگری که در این زمینه وجود دارد به این صورت است که خانم‌ها پس از زایمان بارور نیستند. در واقع شیردهی هورمون‌هایی را تحریک می‌کند که تخمک گذاری و پریود را متوقف خواهد کرد، که به آن اصطلاحا «آمنوره شیردهی» گفته می‌شود. با این حال احتمال بارداری حتی در این مواقع نیز وجود دارد.

به‌طور کلی توصیه می‌شود هر زمان که پس از زایمان قصد رابطه جنسی دارید، راهکارهای جلوگیری را در نظر داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *