علت ترشحات سیاه واژن

علت ترشحات سیاه واژن

ترشحات سیاه واژن می‌تواند به دنبال عوامل مختلفی از جمله عفونت یا سقط جنین رخ داده باشد. اگر همراه با ترشح سیاه، علائم دیگری نیز دارید باید برای بررسی و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شاید با مشاهده ترشحات سیاه از واژن نگران شوید؛ اما همیشه این نشانه نگران‌کننده‌ای نیست. در طول چرخه قاعدگی زمانی که خون طی زمان طولانی‌تری از رحم خارج شود، اکسید می‌شود.

این حالت باعث می‌شود که ترشحات به رنگ سیاه یا قهوه‌ای تغییر کند. در نهایت باید بدانید که همیشه نیازی به مراجعه به پزشک نیست. در ادامه شما را با دلایل احتمالی که می‌تواند منجر به ترشحات سیاه رنگ از واژن شود آشنا خواهیم کرد.

آیا ترشحات سیاه واژن طبیعی است؟

معمولا ترشحات سیاه رنگ به دلیل طولانی شدن روند خروج خون از رحم است. از آنجایی که خون مدت زمان بیشتری در بدن باقی مانده است، زمان اکسید شدن را داشته و به‌طور طبیعی رنگ خون را تیره‌تر می‌کند.

مواقعی که همراه با علائم دیگری تجربه می‌کنید، ممکن است نشانه مشکل جدی‌تری باشد که نیاز به درمان دارد.

دلایل ترشحات سیاه رنگ از واژن

قبل از پریود

گاهی برخی از افراد قبل از شروع قاعدگی لکه‌ها و ترشحات سیاه رنگی را مشاهده می‌کنند. چرا که خون از آخرین قاعدگی در رحم باقی مانده و طی این مدت اکسید شده است و شما به رنگ تیره‌ای آن را مشاهده می‌کنید.

همچنین از آنجایی که جریان قاعدگی در ابتدای پریود کمی کند، خارج می‌شود به خون فرصت اکسید می‌دهد.

بعد از پریود

با اتمام دوره قاعدگی جریان خون مجدد کند می‌شود و ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا خون از رحم خارج شود. در طی این فرایند خون از قرمز روشن به رنگ قهوه‌ای یا سیاه تغییر می‌کند. هر چه بیشتر طول بکشد تا خون از بدن خارج شود، اکسید می‌شود و در نهایت به رنگ تیره تغییر خواهد کرد.

شی مانده یا فراموش شده

گاهی این رنگ از ترشحات نشان از شی خارج در واژن است. از شایع‌ترین این مورد مربوط به تامپون جا مانده در واژن است؛ اما احتمال موارد دیگری مانند کاندوم نیز وجود دارد.

چنین شرایطی با گذشت زمان منجر به عفونت می‌شود و علائمی مانند خون سیاه، ترشحات بدبو، خارش، حساسیت، مشکل در ادرار کردن، درد لگن یا شکم و… را به دنبال دارد.

اگر ترشحات سیاه واژن همراه با این مواردی است که برای شما ذکر کردیم، حتما برای بررسی و درمان به پزشک مراجعه کنید.

باقی ماندن خون قاعدگی

زمانی که خون به هر دلیلی از بدن خارج نشود، باعث وضعیتی به نام هماتوکولپوس می‌شود. به دنبال این عارضه کانال واژن را پر می‌کند و با اکسید شدن در طول زمان تیره‌تر خواهد شد.

این بیماری معمولا به دلیل یک مشکل مادرزادی در لگن رخ می‌دهد که در نوجوانی این عارضه تشخیص داده می‌شود. لازم به ذکر است که این بیماری می‌تواند به دنبال عمل جراحی نیز رخ داده باشد.

علت ترشحات سیاه واژن

عفونت‌های مقاربتی (STIs)

عفونت‌های مقاربتی به خصوص سوزاک و کلامیدیا با مجموعه‌ای از علائم از جمله درد، خارش، سوزش هنگام ادرار و حتی ترشحات سیاه واژن همراه است.

در صورت عدم درمان این عارضه عفونت می‌تواند از دهانه رحم و واژن به دستگاه تناسلی گسترش یابد و در نهایت باعث ایجاد بیماری التهابی لگن (PID) شود.

اگر خونریزی غیر معمول یا ترشحات سیاه واژن همراه با بوی بد باشد، نشانه‌ای از عفونت است و باید درمان شود. در صورت عدم درمان، باعث شرایط جدی‌تری به نام بیماری التهابی لگن یا PID می‌شود. این مورد از علت اصلی ناباروری است که بارداری را برای شما بسیار دشوار می‌کند.

سرطان دهانه رحم (در موار نادر)

در موارد نادر ترشحات سیاه واژن یا خون سیاه رنگ می‌تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد. اگر علائم دیگری مانند خونریزی نامنظم بعد از رابطه جنسی یا بین قاعدگی دارید، ممکن است نشانه‌ای از سرطان باشد.

در مراحل پیشرفته‌تر این بیماری علائم دیگری مانند کاهش وزن، تورم در پاها، خستگی، درد لگن، مشکل در ادرار کردن و دفع مدفوع را تجربه خواهید کرد.

ارتباط بین ترشحات سیاه رنگ واژن و عدم تعادل هورمونی

هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در چرخه قاعدگی دارند. زمانی که تعادل هورمونی وجود نداشته باشد باعث پریودهای نامنظم، خونریزی کم، لکه بینی و.. می‌شود.

هر یک از این اختلالات باعث باقی ماندن خون در بدن شده و اکسید می‌شود، پس از ترشح نیز تیره‌تر به نظر می‌رسد. عدم تعادل هورمونی نیز می‌تواند به دنبال شرایطی مانند استرس، اضافه وزن، یائسگی و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) رخ دهد.

ترشحات سیاه در بارداری

از دلایل احتمالی این عارضه در بارداری به شرح زیر است:

لانه گزینی

برخی از خانم‌ها در لانه گزینی دچار لکه بینی و خونریزی خفیف می‌شوند. اگر خون تولید شده در طول این فرایند طول بکشد تا از واژن خارج شود ممکن است رنگ ترشحات تیره‌تر شود و سیاه‌تر به نظر برسد.

لوچیا

خونریزی پس از زایمان نوعی ترشح است که شبیه به دوره قاعدگی است و به عنوان لوچیا شناخته می‌شود. اگرچه خونریزی شبیه به دوره پریودی است؛ اما بین چهار تا شش هفته زمان می‌برد.

در ابتدا خونریزی سنگین و به رنگ قرمز شروع می‌شود؛ اما با گذشت زمان به رنگ صورتی یا قهوه‌ای تغییر خواهد کرد. اگر جریان خون آرام و کند باشد، در نهایت ممکن است به قهوه‌ای تیره یا سیاه تغییر کند.

سقط جنین

خونریزی یا ترشح سیاه رنگ نشانه‌ای از سقط جنین است و معمولا در حدود ۱۰ تا ۲۰ در صد از بارداری‌ها رخ می‌دهد. در برخی از افراد تنها نشانه از سقط خونریزی یا ترشح سیاه از واژن است.

چه راهکارهایی برای جلوگیری وجود دارد؟

همانطور که گفتیم اگر این ترشحات به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی در نظر گرفته شود، شرایط طبیعی است. مواردی که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی باشد:

جلوگیری از ترشحات سیاه واژن

نکات بهداشتی را رعایت کنید

  • نباید از دوش واژینال استفاده کنید، به جای آن با آب و صابون بدون عطر شستشو دهید.
  • هنگام شستشو یا استفاده از دستمال، از جلو به عقب پاک کنید.
  • در طول قاعدگی به نحوه صحیح تعویض تامپون، کاپ قاعدگی و.. توجه داشته باشید.

پیشگیری از عفونت و بیماری مقاربتی

اگر رابطه جنسی دارید، باید به نکات پیشگیرانه برای کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی (STI) توجه داشته باشید:

  • در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
  • اگر علائم STI مانند سوزش، خارش یا تورم در اطراف واژن را تجربه می‌کنید، فورا برای بررسی و درمان به پزشک مراجعه کنید.
  • از دیگر علائمی که باید آنها را بدانید می‌توان به ترشح غیر طبیعی، تورم یا زخم در اطراف واژن، رابطه جنسی یا ادرار دردناک اشاره کرد.

انتخاب سبک زندگی صحیح برای حفظ تعادل هورمونی

کنترل هورمونی به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می‌کند و خطر عارضه‌هایی مانند ترشحات سیاه واژن را کاهش می‌دهد. نکاتی وجود دارد که به تعادل هورمونی به طور طبیعی کمک می‌کند:

  • باید خواب کافی داشته باشید، اکثر افراد حداقل به هشت ساعت خواب در طول شبانه‌روز نیاز دارند.
  • به‌طور منظم ورزش کنید و سطح استرس خود را کاهش دهید.
  • با مصرف وعده‌های غذایی مغذی، فعالیت داشتن، به حداقل رساندن عادات بد مانند نوشیدن الکل، سیگار کشیدن و… وزن خود را در محدوده نرمال نگه دارید.

چه روش‌های درمانی وجود دارد؟

اگر این ترشحات بخش طبیعی از ترشحات واژن در طول قاعدگی باشند، نیازی به درمان ندارد. با این حال اگر به نظر شما غیر طبیعی می‌رسد و همراه با علائم دیگری است، باید برای بررسی و درمان به پزشک مراجعه کنید.

درمانی که برای بیمار در نظر گرفته بسته به علتی که دارد متفاوت است. به‌طور مثال اگر شی خارجی در واژن باشد، درمان متفاوتی نسبت به فردی که مبتلا به سرطان دهانه رحم است دارد.

طیف مختلفی از روش‌های درمانی از جمله آنتی بیوتیک‌ها برای درمان عفونت تا عمل جراحی برای رفع انسداد وجود دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر ترشحات سیاه واژن همراه با چنین علائمی است نیاز به مراجعه به پزشک دارید:

درمان ترشحات سیاه واژنآیا استرس باعث ترشح سیاه می‌شود؟

گاهی اوقات استرس منجر به عدم تعادل هورمونی می‌شود و در نهایت پریود نامنظم و لکه بینی را به همراه دارد. زمانی که چنین اتفاقی رخ دهد ممکن است یکی از علائم احتمالی ترشحات سیاه واژن باشد.

آیا نشانه بارداری است؟

در برخی موارد لانه گزینه باعث ایجاد چنین ترشحاتی می‌شود. خونریزی لانه گزینی پس از لقاح مشاهده می‌شود، تخمک بارور شده در پوشش داخلی رحم لانه گزینی می‌کند.

آیا نشانه سرطان است؟

در موارد نادر ترشحات سیاه رنگ از واژن می‌تواند نشانه‌ای از سرطان رحم باشد. اگر نگران این مورد هستید، برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان