بارداری بعد از سقط جنین

زمان بارداری پس از سقط

در اغلب مواقع سقط جنین بر باروری تاثیر نمی‌گذارد. در واقع می‌توانید تنها چند هفته پس از سقط جنین، باردار شوید، حتی اگر هنوز پریود نشده‌اید.

باروری شما به این بستگی دارد که سقط پس از گذراندن چه مدت از بارداری اتفاق افتاده است. اگر می‌خواهید بلافاصله باردار شوید، در ادامه اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آیا سقط جنین بر بارداری‌های بعدی تاثیر می‌گذارد؟

خانم‌هایی که سقط جنین داشته‌اند، می‌توانند بارداری سالمی را تجربه کنند. به‌طور کلی سقط هیچ تاثیری در بارداری‌های بعدی ندارد. 

اینگونه به نظر می‌رسد که خطرات ناشی از سقط جنینِ دارویی نسبت به سقط با عمل جراحی کمتر است. همچنین سقطی که در اوایل بارداری باشد نیز خطر عوارض ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

برای سقط در سه ماهه اول، سقط دارویی را در نظر می‌گیرند. تحقیقات نشان می‌دهد که سقط جنین خطر عوارض بارداری مانند زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، بارداری خارج از رحم و… افزایش نمی‌دهد.

تنها در موارد نادر سقط جنین با جراحی باعث ایجاد زخم در دیواره رحم می‌شود که به آن سندرم آشرمن گفته می‌شود. در صورتی که زخمی ایجاد شود ممکن است بارداری را برای افراد دشوار کند.

چه مدت پس از سقط جنین می‌توان باردار شد؟

تخمک گذاری می‌تواند ۲ هفته پس از سقط باشد. در واقع به این معنی که خانم‌ها ممکن است قبل از قاعدگی بعدی باردار شوند. خانم‌هایی که سیکل‌های کوتاه‌تری دارند ممکن است زودتر تخمک گذاری کنند.

عامل دیگری که بر زمان تخمک گذاری تاثیر می‌گذارد، مدت زمان بارداری قبل از سقط جنین است. اگر بارداری طولانی‌تر باشد، ممکن است خانم‌ها تا چند هفته پس از سقط، تخمک گذاری نداشته باشند.

این شرایط می‌تواند زمانی رخ دهد که هورمون‌های بارداری در بدن باقی بماند. برای جلوگیری از بارداری بلافاصله بعد از سقط جنین از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

در صورتی که رابطه جنسی بدون جلوگیری داشته باشید، تنها پس از چند هفته، از نظر فیزیکی امکان بارداری وجود دارد، حتی اگر هنوز پریود نشده باشید.

زمان مناسب برای بارداری پس از سقطعلائم بارداری بعد از سقط جنین

علائم بارداری بعد از سقط جنین مشابه علائم هر بارداری دیگر خواهد بود که این موارد به شرح زیر است:

  • سینه‌های حساس
  • حساسیت به بو و مزه
  • حالت تهوع یا استفراغ
  • خستگی
  • پریود نشدن

اگر طی ۶ هفته پس از سقط جنین پریود نشدید، از تست بارداری خانگی یا بی بی چک استفاده کنید. اگر نتیجه مثبت بود، باید پزشک خود را در جریان بگذارید تا مشخص شود که آیا باردارید یا هورمون‌های بارداری باقی‌مانده از سقط بوده است.

در خصوص ایمنی و خطرات بارداری پس از سقط جنین

سقط جنین زمانی بی‌خطر تلقی می‌شود که در اوایل بارداری باشد. بدون در نظر گرفتن روش سقط جنین، هر چه از زمان بارداری بیشتر گذشته باشد، احتمال بروز عوارض بیشتر است.

در صورت بروز عوارض، ممکن است به درمان بیشتری برای کاهش خطر مشکلات در آینده نیاز باشد.

به‌طور کلی پزشک پس از سقط جنین توصیه می‌کند که صبر کنید تا خونریزی به اتمام برسد، سپس اقدام به بارداری کنید. خونریزی ناشی از سقط جنین می‌تواند ۲ هفته یا بیشتر طول بکشد.

برخی دیگر از پزشکان توصیه می‌کنند حداقل تا یک دوره قاعدگی باید صبر کنید. تاخیر در رابطه جنسی به کاهش خطر عفونت کمک خواهد کرد.

در برخی موارد به تعویق انداختن رابطه جنسی طی مدت زمان بیشتر ضروری است، به خصوص اگر سقط جنین در اواخر بارداری رخ داده یا عوارضی وجود داشته باشد.

بعد از سقط جنین چه مدت برای بارداری باید صبر کرد؟

پس از سقط جنین پزشکان برای کمک به کاهش خطر ابتلا به عفونت توصیه می‌کنند حداقل یک تا دو هفته برای رابطه جنسی صبر کنند.

زمان بارداری پس از سقط جنین را باید پزشک در نظر بگیرد. در گذشته پزشکان توصیه می‌کردند که زنان باید حداقل سه ماه قبل از اقدام برای بارداری مجدد صبر کنند.

اما اگر از نظر ذهنی، عاطفی و جسمی برای بارداری آمادگی دارید، نیازی به صبر کردن نیست. در صورتی که پس از سقط دچار عوارض شده‌اید یا از نظر عاطفی آمادگی ندارید، باید مدتی صبر کنید.

در این مواقع باید در خصوص بهترین زمان بارداری با پزشک متخصص زنان کرج مشورت داشته باشید.

بارداریآیا سقط جنین خطر عوارض بارداری را در آینده افزایش می‌دهد؟

همانطور که گفتیم که سقط باعث مشکلات باروری یا عوارض در بارداری‌های بعدی نمی‌شود.

با این حال برخی از تحقیقات معتبر نشان می‌دهد که روش‌های سقط جنین می‌تواند خطر زایمان زودرس یا نوزادی با وزن کم هنگام تولد را افزایش دهد.

مطالعه‌ای نشان داد خانم‌هایی که در سه ماهه اول برای سقط جنین تحت عمل جراحی قرار گرفتند، در بارداری بعدی خود در معرض خطر بیشتری برای سقط جنین بودند، با این حال به‌طور قطعی ثابت نشده است.

خطرات ناشی از آن می‌تواند به نوع سقط بستگی داشته باشد که در ادامه دو مورد را بررسی خواهیم کرد:

سقط جنین پزشکی

سقط پزشکی زمانی رخ می‌دهد که در اوایل بارداری قرصی برای سقط مصرف شود. سقط جنین پزشکی خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش نمی‌دهد:

سقط با جراحی

در این روش جنین را با مکش و یک ابزاری به نام کورت خارج می‌کنند. به این نوع سقط اتساع و کورتاژ گفته می‌شود. در موارد نادر سقط جنین جراحی می‌تواند باعث ایجاد زخم در دیواره رحم شود.

وجود زخم می‌تواند بارداری را در آینده دشوار کند. در پی این شرایط احتمال سقط و مرده زایی بیشتر می‌شود.

به‌طور کلی سقط که توسط پزشک و با توصیه او انجام شود، در اغلب مواقع خطر و عوارضی را در پی نخواهد داشت.

متخصص زنان کرجتست‌های بارداری بعد از سقط جنین چه زمانی دقیق هستند؟

مدت کوتاهی پس از سقط جنین، آزمایش بارداری ممکن است نتیجه مثبت کاذب را نشان دهد. در واقع به این دلیل است که بدن هنوز دارای سطح قابل توجهی از هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (Hcg) است.

در حالی که سطح Hcg پس از سقط جنین به سرعت کاهش پیدا می‌کند، ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا به حالت اولیه خود بازگردد.

معمولا تست بارداری خانگی، ۳ هفته پس از پایان بارداری نتیجه منفی دقیق را نشان می‌دهد. اگر تست بارداری بعد از ۳ هفته مثبت شد، ممکن است نشان‌دهنده بارداری جدید باشد.

برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون یا سونوگرافی برای شما انجام دهد.

بیشتر بخوانید: عوارض قرص ال دی 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان