ریزترین علائم بارداری

ریزترین علائم بارداری

این مقاله را به مناسبت هفتۀ ارتقاء آگاهی در بارداری، برای مخاطبین محترم سایت بیمارستان مریم، به‌ویژه بانوانی که قصد بارداری دارند، تهیه کرده‌ایم.

آیا شما با علائم اولیۀ بارداری آشنا هستید؟

قصد داریم شما را با ریزترین علائم بارداری، از حالت تهوع تا خستگی آشنا کنیم، تا بدانید که چه چیزهایی در دوران بارداری، در انتظارتان است. با این که همۀ ما می‌دانیم، اولین مبنای علمی برای تشخیص بارداری، آزمایش بارداری و سونوگرافی است، می‌خواهیم شما را با علائمی آشنا کنیم، تا قبل از آزمایش هم یک‌سری علائم را در وجود خودتان شناسایی کنید.  

قبل از اینکه اقدام به بارداری کنید، برای چکاپ کامل بدن، به پزشک مراجعه کنید و از سلامتی‌تان اطمینان حاصل کنید؛ زیرا مریضی‌های به ‌ظاهر کم اهمیت، ممکن است در دوران بارداری، مشکل‌ساز شود.

معمولا علائم بارداری از چه زمانی شروع می‌شود؟

اگرچه ممکن است عجیب به‌نظر برسد، اما هفتۀ اول بارداری، براساس تاریخ آخرین دورۀ قاعدگی شما است و آخرین دورۀ قاعدگی، اولین هفتۀ بارداری محسوب می‌شود، حتی اگر باردار نباشید.

تاریخ به‌دنیا آمدن فرزند شما، مطابق با اولین روز از آخرین دورۀ شما محاسبه می‌شود. لیستی از علائم اولیۀ بارداری که ممکن است هر خانم بارداری در ماه‌های اول تجربه کند را تهیه کرده‌ایم،
علائم اولیۀ بارداری در هر فردی متفاوت است و ممکنه با بیماری صبحگاهی، حساسیت به بو و خستگی مفرط آغاز شود.

افزایش درجۀ حرارت بدن در اوایل بارداری

افزایش درجۀ حرارت در بدن، یکی از نشانه‌های بارداری است. در این دوران آب زیاد بنوشید و اتاق خود را خنک نگه دارید، این کار به تعادل حرارتی بدنتان کمک می‌کند.

خستگی در اوایل بارداری

احساس خستگی، در هر لحظه از دوران بارداری، می‌تواند همراه شما باشد. این علائم به‌دلیل افزایش سطح پروژسترون در خانم باردار ایجاد می‌شود و باعث احساس خواب‌آلودگی می‌شود. 

در نتیجه، در هفته‌های اول بارداری احساس خستگی بیشتری خواهید داشت و بهتر است، زمان زیادی را به استراحت اختصاص دهید. 

علائم بارداری چیست

حالت ‌تهوع یا استفراغ

«بیماری صبحگاهی» غالبا یک ماه پس از بارداری شروع می‌شود و ممکن است در هر ساعت از شبانه‌روز بروز کند، اما این بیماری برای همۀ خانم‌ها اتفاق نمی‌افتد و برای بعضی دیگر حتی قبل از یک‌ماهگی اتفاق می‌افتد. علت حالت‌تهوع در دوران بارداری هنوز مشخص نیست، طبیعتا تغییرات هورمونی در بروز این بیماری بی‌تأثیر نیست.

افزایش ضربان قلب در اوایل بارداری

حدود هفته‌های ۸ تا ۱۰، قلب شما ممکن است سریع‌تر و سخت‌تر پمپاژ شود. تپش قلب و آریتمی (غیرطبیعی بودن ریتم قلب) در بارداری شایع است. این اتفاق معمولا به‌دلیل تغییرات هورمونی است. کم‌کم در بدن مادر، به‌دلیل حضور جنین، افزایش جریان خون اتفاق می‌افتد و برای خانم‌هایی که دچار بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای هستند، ممکن است باعث ایجاد اختلال  شود. اگر مشکلات قلبی شما قبل از بارداری برطرف نشده است، به پزشک مراجعه کنید تا داروهای متناسب با شرایط جسمانی شما برایتان تجویز کند. 

تغییرات زودرس در سینه‌ها

تغییرات پستان ممکن است بین هفته‌های ۴ تا ۶ رخ بدهد. به‌دلیل تغییرات هورمونی ممکن است سینه های شما، دچار تغییراتی شود و ظاهری نرم و متورم پیدا کند. تا هفته ۱۱، رشد سینه‌ها ادامه‌دار است و ناحیه اطراف نوک پستان، به رنگ تیره‌تری تغییر می‌کند و بزرگتر می‌شود.

احساس سوزن سوزن شدن و درد

احساس سوزن سوزن شدن و درد، از دیگر نشانه‌های بارداری است. از لباس‌زیر راحت‌تر استفاده کنید تا سینه‌هایتان فضای بیشتری برای رشد، در ماه‌های آینده داشته باشد و اذیت نشوید.

بارداری و علائم آن

یبوست

تغییرات هورمونی باعث کُند شدن دستگاه گوارش زنان باردار می‌شود و این امر می‌تواند منجر به یبوست شود.

گرفتگی بینی

افزایش سطح هورمون و تولید خون می‌تواند باعث تورم و خشکی غشاهای مخاطی در بینی شما شود و به‌راحتی خونریزی کند. این امر علاوه‌ بر گرفتگی بینی، می‌تواند بر حس بویایی شما نیز تأثیر بگذارد.

عدم تعادل احساساتی

اگر یکی از اعضاء خانوادۀ شما باردار باشد، قطعا تغییرات رفتاری و احساسی آنها را از نزدیک لمس کرده‌اید. این تغییر خلقیات در خانم‌های باردار، به‌دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد و تعادل رفتاری آنها را برهم می‌زند. 

نفخ در دوران اولیه بارداری

تغییرات هورمونی، باعث احساس نفخ در خانم‌های باردار می‌شود و دقیقا شبیه به همان حسی است که خانم‌ها در دوران قاعدگی تجربه می‌کنند. در صورت مشاهدۀ این موارد، می‌توانید به متخصص زنان کرج در بیمارستان و زایشگاه مریم مراجعه کنید. در بیمارستان مریم، علاوه‌بر پزشکان متخصص و حرفه‌ای، کلیۀ امکانات برای یک زایمان خوب و سالم فراهم است. 

توقف دوره قاعدگی

در اغلب مواقع توقف دوره قاعدگی، اولین نشانه‌ای است که در خانم‌های باردار مشاهده می‌شود. گاهی برخی افراد در بارداری با مقدار کمی لکه بینی مواجه می‌شوند، اگر مقدار اندک باشد، طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اگر خانمی در کنار قطع دوره قاعدگی چندین علائم بارداری را در خود مشاهده می‌کند، باید آزمایشات لازم برای تست بارداری انجام دهد.

تکرر ادرار

این نشانه اغلب در هفته‌های ابتدایی بارداری شروع می‌شود، به‌دلیل رشد رحم و تغییرات هورمونی، گردش خون به لگن افزایش می‌یابد و چنین نشانه‌ای در خانم باردار بروز می‌کند.

عود مجدد تکرر ادرار در سه ماه دوم ایجاد می‌شود. اگر احساس درد هنگام ادرار دارید یا احتمال عفونت ادراری (UTI) می‌دهید به پزشک خود مراجعه کنید.

گرفتگی

احساس گرفتگی و درد عضلات شکم، همانند دوره قاعدگی، در اوایل بارداری رخ می‌دهد، اما با این تفاوت که طی بارداری خونریزی وجود ندارد. چنین نشانه‌ای در سه ماهه اول طبیعی است؛ چراکه رحم در حال بزرگ‌تر شدن است.

اگر بارداری شما توسط پزشک تایید شده است و گرفتگی عضلات شکم را همراه با خونریزی مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا معاینات لازم برای شما صورت گیرد.

هوس یا بیزاری از غذا

معمولا خانم‌هایی که در اوایل بارداری خود هستند از برخی غذاها به‌شدت بیزارند یا هوس خوردن غذای خاصی را دارند، این یک امر طبیعی است که در اغلب افراد مشاهده می‌شود و نمی‌توان این مسئله را به‌عنوان یک مشکل خاص تلقی کرد.

به‌طور کلی خانم‌های باردار برای سلامت خود و جنینشان باید مواد غذایی مغذی موردنیاز خود را دریافت کنند، مصرف پروتئین و مواد غذایی حاوی فولیک اسید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

علائم بارداری

سرگیجه

سرگیجه در بارداری می‌تواند به‌دلیل تغییرات ناشی از فشارخون در افراد باشد، همچنین تغییر در وزن و عوامل دیگری، مانند فقر آهن از دلایل سرگیجه در خانم‌های باردار است. برخی از افراد هنگام تغییر سریع برخی از موقعیت‌ها، به‌طور مثال زمانی که دراز کشیده‌اند و فورا از جای خود بلند می‌شوند، احساس سرگیجه در این مواقع طبیعی است.

در صورتی که هنگام خوابیدن یا دراز کشیدن چنین احساسی داشته باشید، کمی نگران کننده به‌نظر می‌رسد و باید معاینه و بررسی‌ توسط پزشک برای بیمار انجام گیرد.

جهت رفع این مشکل در هر موقعیتی که قرار دارید فورا حالت خود را تغییر ندهید، مایعات فراوان بنوشید، غذای خود را کمتر، اما وعده غذایی خود را بیشتر کنید تا علائمی همچون سرگیجه برطرف شود.

اگر با رعایت نکات ذکر شده سرگیجه شما همچنان ادامه دارد، باید برای درمان به پزشک خود مراجعه کنید تا درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

سردرد

سردرد در اوایل بارداری بسیار شایع است؛ چراکه به‌دلیل تغییرات هورمونی که در افراد رخ می‌دهد. مصرف داروهای بدون نسخه و هر درمان دیگری نباید خودسرانه انجام شود، باید با پزشک دراین‌باره مشورت شود.

خونریزی از بینی

این نشانه شاید برای همه افراد اتفاق نیفتد، اما برخی از خانم‌ها در اوایل بارداری خود چنین علائمی را تجربه می‌کنند. خونریزی از بینی قابل کنترل است و نیازی به مراجعه به پزشک ندارد.

آکنه

آکنه یکی از علائم در اوایل بارداری است. خانمی که قبل از بارداری در صورت خود آکنه داشته است، متوجه بدتر شدن این تغییرات پوستی می‌شود. پزشکان برای اینگونه افراد توصیه‌هایی دارند که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشند این است که قبل از مصرف هرگونه مواد بهداشتی و آرایشی باید با پزشک خود مشورت کنند.
 • از لوازم‌ آرایش فاقد چربی استفاده کنند.
 • صورت خود را روزی دوبار با پاک‌کننده‌های ملایم شستشو دهند.
 • به آکنه‌های ایجاد شده دست نزنند تا به‌طور کامل بهبود یابد.

تنگی نفس

در چند هفته اوایل بارداری، هورمون پروژسترون افزایش می‎یابد و این امر سبب می‌شود که خانم‌ها بیش از حالت عادی نفس بکشند که در نهایت منجر به احساس تنگی نفس خواهد شد.

همانطور که گفته شد تمامی موارد نام برده شده جز نشانه‌های بارداری محسوب می‌شود، اما برخی از آنها به‌عنوان نشانه اصلی بارداری محسوب می‌شوند، به‌گونه‌ای که هر فرد، هر زمانی این علائم را در خود احساس کند، باید اقدامات و آزمایشات لازم را انجام دهد تا باردای او تایید شود، این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حرارت بالای بدن
 • حالت تهوع
 • حساسیت بویایی
 • خستگی

همچنین مواردی همچون:

 • عدم ایجاد قاعدگی
 • بیزاری از غذا یا هوس غذا
 • تغییرات خلق‌وخو
 • سرگیجه
 • سردرد

جز موارد ابتدایی و اولیه نشانه بارداری محسوب می‌شوند.

چگونه می‌توان تفاوت دل‌درد قاعدگی و بارداری را تشخیص داد؟

همانطور که می‌دانید، این دو حالت در خانم‌ها در اغلب مواقع با دل‌درد همراه است و به همین جهت تشخیص این دو مورد از یکدیگر سخت می‌شود. معمولا دردی که به‌‌دلیل لانه گزینی و در نهایت بارداری باشد معمولا با درد خفیف‌تری همراه است، چنین دردی می‌تواند تا چند روز ادامه داشته باشد. در واقع در هر قسمت که تخمک بارور شده وجود داشته باشد، درد در آن قسمت نیز وجود خواهد داشت.

نکته دیگری که در این رابطه وجود دارد، این است که دردی که به‌دلیل بارداری ایجاد شده باشد، باید با لکه بینی در خانم ایجاد شود، لکه‌ها معمولا به رنگ صورتی یا قهوه‌ای نمایان می‌شود. دل‌دردهای ناشی از قاعدگی در پایین شکم و تا پشت کمر امتداد دارد و حالت فشردگی در آن قسمت احساس می‌شود.

آیا با وجود اغلب موارد ذکر شده می‌توان گفت که خانم قطعا باردار است؟

خیر، بسیاری از علائم ذکر شده تنها نشانه بارداری نیست. گاهی ممکن است فردی به‌دلیل بیماری‌های دیگر یا شروع قاعدگی دچار چنین حالت‌هایی شود. گاهی برعکس آن نیز وجود دارد که بسیاری از افراد با وجود آنکه اغلب این علائم را نداشتند، متوجه بارداری خود شده‌اند.

اگر یک دوره از قاعدگی شما گذشته است و برخی از علائم ذکر شده را نیز در خود مشاهده کردید، توصیه می‌شود یک آزمایش یا تست بارداری انجام دهید. هرچه زودتر متوجه بارداری خود شوید، به نفع شما خواهد بود؛ چراکه می‌توانید مراقبت‌های لازم در این زمینه را انجام دهید.

علائم بارداری در چه مواقعی بروز می‌کند؟

ایجاد علائم بارداری در هر فرد متفاوت است، اما به‌طور کلی قبل از قاعدگی و سه هفته پس از لقاح ایجاد می‌شود. نسبت به عملکرد بدن هر فرد این علائم می‌تواند گاهی زودتر و گاهی دیرتر در هر فردی ایجاد شود.

کلام آخر

اگر از زمان قاعدگی شما گذشته است و اغلب علائم ذکر شده را در خود احساس می‌کنید، باید آزمایش خانگی برای تایید یا رد بارداری انجام دهید. یکی از اقدامات ساده که اغلب افراد از آن آگاهی دارند، استفاده از بی بی چک است. در صورت تایید بی بی چک، می‌بایست آزمایشات مطمئن‌تر و دقیق‌تری، مانند آزمایش خون انجام گیرد تا در صورت تایید مراقبت‌های لازم طی بارداری را تحت‌نظر پزشک هرچه زودتر انجام دهید.

101 پاسخ
  • محبوبه
   محبوبه گفته:

   سلام من تمامی علامت های حاملگی رو دو هفته قبل تا الان دارم و ۶ روز پریودی عقب افتاد ولی الان خونریزی دارم ولی بازم حالت تهوع شدید دارم، میتونید کمکم کنید علت چیه؟

   پاسخ
   • آرزو عراقی
    آرزو عراقی گفته:

    سلام
    شما باید ابتدا آزمایش خون بارداری رو انجام بدید تا ببینید باردارید یا خیر. بعد بر اساس نتیجه آزمایش تصمیم گرفته میشه که چه درمانی برای حالت تهوع و خونریزی در نظر گرفته بشه.

    پاسخ
 1. نرگس سادات
  نرگس سادات گفته:

  سلام خسته نباشین مطلب مفیدی بود من حالت تهوع دارم اشتهامم کم شده فقط یه سوال من ۴شهریور رابطه داشتم منی کامل وارد واژنم شد قصد بارداری داشتم ولی همسرم مشیمون شد فرداش قرص اورژانسی خوردم باز ۷ انجام دادیم منی کامل وارد واژنم شد باز ۹ انجام دادیگ دیگه قرصی نخوردم بی بی چک زدم منفی بود واینکه ۴ شهریور روز تخمک گذاریم بوده و ۲۱ هرماه عادت ماهانمه میشه جواب بدین ممنون 🙏🙏🙏🙏

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   این علائم که در این مقاله ذکر شده در افراد متفاوته. شما باید از طریق آزمایش خون و معاینه توسط متخصص زنان و زایمان نسبت به بارداری خودتون مطمئن بشید.

   پاسخ
 2. ساغی
  ساغی گفته:

  من نامزدم تاحالا رابطه رسمی برگرنکردیم ولی کناره پرده بکارتم ریخته بودمن حس عجیبی دارم انگار یکی شکم منو از فشار میدع ولی لکه ندیدم کمرم خیلی درد میکنه ولی وقتی دست میزنم درد خود به خود آغاز شدع حالت تهوع دارم ولی بدون استفراغ و اینکه خیلی بد اخلاق شدم از دوران قاعدگی گذشته من میخواستم بدونم باوجود پرده بکارت میشه حامله شد یا اینا فقط تخیلات ذهنی که من احساس میکنم

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   شما باید مورد معاینه دقیق قرار بگیرد تا مشکلتون بررسی و برای درمان اقدام شود.
   در مورد سوال آخرتون باید بگیم که احتمال حامله شدن در صورت وجود پرده بکارت وجود دارد.

   پاسخ
 3. پاشایی
  پاشایی گفته:

  سلام ، ببخشید من سه ماهه تو اقدام به بارداری هستم و این ماه ۴روز از زمان پریودم میگذره نشانه های بارداری هم دارم دو روز پیش آزمایش خون دادم و منفی بود ممکنه باردار باشم؟ کی تست انجام بدم،؟

  پاسخ
  • پاشایی
   پاشایی گفته:

   سلام ، ببخشید من سه ماهه تو اقدام به بارداری هستم و این ماه ۴روز از زمان پریودم میگذره نشانه های بارداری هم دارم دو روز پیش آزمایش خون دادم و منفی بود ممکنه باردار باشم؟ کی تست انجام بدم،؟

   پاسخ
   • سحر
    سحر گفته:

    سلام من دور پریودم بیست و پنج روزه پنج روز مونده ب پریودی رابطه داشتم منی کامل داخل ریخت بعد قرص اورژانسی خوردم باید پنج روز بعدش پریود میشدم اما پریود نشدم الان نه روز از پریودم گذشته دردهای خفیف شکم و کمر دارم در حد ی لحظه س اون درد اگر ب شکمم دست بزنم فشار بیارم باز درد میگیره میخوام تست بدم میگن زوده حالت خستگی هم دارم روی شکمم دراز کشیدم باز درد اومد در صورتی که هیچوقت اینطور نبودم حالتها و دردام با زمان پریودم متفاوت و خیلی کمترن

    پاسخ
  • پریسا
   پریسا گفته:

   سلام من همیشه موقع پریودیم دل درد شدید و حالت تهوع داشتم و همیشه هم ۲۰ ام پریود میشدم ولی این بار ۴ روز زود تر پریود شدم‌ وبا اینکه حالت تهوع دارم اصلا احساس نمیکنم که پریود شدم من چند وقت پیش رابطه ی مقعدی داشتم ولی منی وارد واژن نشده احتمال بارداری وجود داره یا نه ؟

   پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   بله ممکنه. معمولا لکه بینی علامت قطعی نیست و به همین دلیل که توصیه می‌کنیم حتما بعد تاخیر در پریود تست خون بتا که برای تشخیص حاملگی استفاده میشه، انجام بدید.

   پاسخ
 4. محبوبه
  محبوبه گفته:

  من روز ۹و۱۲و۱۶ و۱۸قاعدگی؛رابطه داشتم با همسرم.و منی ایشون از تو کاندوم داخل واژنم ریختم (چون فعلا موافق بچه نیس ولی خودم دوس دارم).امروز ۲۰ قاعدگی هستم.تا چندم صبرکنم برای آزمایش؟؟آیا امکان بارداریم هس؟؟؟لطفا جواب بدین

  پاسخ
 5. ارزو
  ارزو گفته:

  سلام.من ۲۴شهریور اخرین پریودم بود.معمولا ۴تا ۶ روز همیشه زودتر پریود میشم در ماه بعد.امروز ۲۳م مهر هست و هنوز پریود نشدم .ترشحات سفید مایل بهزردرنگ دارم.علائم بالا روهم حالت تهوع ندارم ولی تا حدودی خستگی رو دارم.ایا ممکن هست باردار باشم؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   علائم بارداری در افراد مختلف، متفاوته.
   شما میتونید با آزمایش خون از بارداری خودتون مطمئن بشید.

   پاسخ
 6. مريم
  مريم گفته:

  من یک هفته پیش(روزتخمک گذاری) زابطه داشتم تا پریودم یک هفته مونده ولی کمردردم و همینطور دلدرد.بنظرتون میتونه بارداری باشه؟

  پاسخ
 7. سوده
  سوده گفته:

  سلام،من اکثر این علائم رو دارم منتها فقط دو هفته از رابطه ام میگذره،رابطه ای که در زمان دخول،نه کاندوم داشت و نه انزال!! از طرفی هنوز پنج روز به پریودم مونده بیبی چک استفاده نکردم و یک روز درمیان قرص کابرگولین برای بالا بودن پرولاکتین خونم استفاده میکنم،الان تکلیفم چیه احتمال بارداری بدم و دارومو قطع کنم یا اینکه بارداری رو منتفی بدونم و کابرگولینمو مصرف کنم؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   در صورتی که داروی تجویزی شده توسط پزشک متخصص برای شما تجویز شده،‌ مصرف اون رو ادامه بدید. در صورتی که آزمایش بارداری شما مثبت بود و شما باردار بودید مصرف اون رو قطع کنید.

   پاسخ
   • هانیه
    هانیه گفته:

    سلام. پریودی هام منظمه ولی این ماه سه روز عقب انداختم بعدشم که شدم حجمش خیلی کمه و رنگش تیره و سیاه بعد دو روز دیگه نوار بهداشتی نذاشتم تا الان که روز ۹ ام هست هنوز لکه بینی دارم و سینه هامم درد میکنه. بخاطر چیه؟ ممکنه حامله باشم؟ چهار روز پیش بیبی چک زدم منفی شد.

    پاسخ
    • آرزو عراقی
     آرزو عراقی گفته:

     سلام
     آزمایش خون بارداری بدید اگر که باردار نبودید مورد خاصی نداره و در اولین فرصت جهت انجام آزمایش‌های هورمونی مراجعه کنید.

     پاسخ
 8. Shahla
  Shahla گفته:

  سلام وقت بخیر من معمولا دہ روز یک ھفتہ موندہ بہ پریودم بہ لکہ بینی میافتم کہ اغلب قھوہ ای ھست ولی این ماہ قبل موعد پریودیم لکہ بینی نداشتم فقط درد پریودی داشتم سہ روز موندہ بہ وقتم ترشحاتم کمی قھوہ ای بود و حالا عقب انداختم دو روزی کہ عقب انداختم ترشحاتم خیلی کم رگہ ھای قھوہ ای داشت ولی الان تقریبا یک ھفتہ س عقب انداختم و ترشحات کم و شفاف دارم گاھی درد پریودی دارم ممکن ھست باردار باشم

  پاسخ
 9. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام مقاله خوبی بود یه سوال دارم من یک سال هست ازدواج کردم و مشکل آندومتریوز تخمدان سمت چپ رو دارم و دو ماه هست با آمپول های hgmو قرص از طرف پزشکم دارم اقدام میکنم همه این حالات رو که تو مقاله هست دارم اما باردار نشدم این علایم ممکنه فقط به خاطر آمپول و قرص باشه؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   اگر که ممکنه لطف کنید که حالت‌هایی که تجربه می‌کنید رو بگید تا دقیقا به سوال شما پاسخ داده بشه.

   پاسخ
 10. ....
  .... گفته:

  سلام
  من ماه پیش رابطه داشتم و مطمعنم ک منی وارد نشده شاید یک قطره
  و قاعدگیم عقب افتاده و البته قبلا هم این اتفاق افتاده
  برخی ازین علائم و دارم
  حامله ام یا ن؟

  پاسخ
 11. fatm
  fatm گفته:

  سلام من دوماه پشت سرهم ۱۶امپریود شدم و هردوبارم چهارروزه بود و همش سرگیجه و حالت تهوع داشتم بی بی چک زدم نشون نداد این ماه تو اقدام بودم سمت جپ زیر شکمم درذ میکنه یجیزی مث حباب میترکه انگار و احساس سنگینی میکنم خواستم بدونم باردارم یانه؟ یک هفته دیگه مونده به پریودیم

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   اجازه بدید حدود زمان پریودتون برسه، بعد آزمایش خون بارداری انجام بدید یا از بی بی چک استفاده کنید.
   درد زیر شکم‌تون ربطی به بارداری‌تون نداره.

   پاسخ
 12. محدثه
  محدثه گفته:

  سلام من چند وقته زیر بغلم درد میکنه خودمم تپش قلب دارم کمی بخصوص صبح ها وشکممم نفخ
  گاهی وقتا لگنمم درد میکنه ایا نشانه بارداری؟
  درضمن ۵ روزهم به قاعدگی ام مونده.؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   این علائم میتونه نشان‌دهنده نزدیکی پریود و دردهای قبل از قاعدگی باشه؛ لزوما مبنی بر بارداری نیست.

   پاسخ
 13. سحر
  سحر گفته:

  سلام من دور پریودم بیست و پنج روزه پنج روز مونده ب پریودی رابطه داشتم منی کامل داخل ریخت بعد قرص اورژانسی خوردم باید پنج روز بعدش پریود میشدم اما پریود نشدم الان نه روز از پریودم گذشته دردهای خفیف شکم و کمر دارم در حد ی لحظه س اون درد اگر ب شکمم دست بزنم فشار بیارم باز درد میگیره میخوام تست بدم میگن زوده حالت خستگی هم دارم روی شکمم دراز کشیدم باز درد اومد در صورتی که هیچوقت اینطور نبودم حالتها و دردام با زمان پریودم متفاوت و خیلی کمترن

  پاسخ
   • Fateme
    Fateme گفته:

    سلام من ۱۳,هم ماه قبل آخرین پریودم بوده و ۱۹ اقدام به بارداری وتا امروز یه ماه از پریودی آخرم میگذره ولی پریود نشدم ولی زیر دلم درد می‌کنه و ضعف و حالت ترش کردن معده رو هم دارم احتمالش هست حامله باشم؟

    پاسخ
    • آرزو عراقی
     آرزو عراقی گفته:

     سلام
     اگر که پریودهای منظمی داشتید، با توجه به اینکه این ماه باید روز ۱۳ام پریود می‌شدید و این اتفاق نیفتاده،
     ۴ الی ۵ روز دیگه آزمایش خون بارداری انجام بدید تا متوجه بشید باردار هستید یا نه.
     درد زیر دل هم در صورتی که باردار باشید ممکنه بابت لازنه گزینی تخمک باشه. در هر صورت در حال حاضر نمیشه تصمیم گرفت که شما باردارید یا خیر.

     پاسخ
 14. عاطفه
  عاطفه گفته:

  سلام
  من مدتی برای باردار شدن تلاش می‌کنم
  ده روز پیش است بی بی چک دادم منفی بود
  ولی این خستگی بیش از حد و بویایی م اذیتم می‌کرد
  طوری که احساس کردم کرونا دارم
  رفتم تست دادم، کرونا منفی بود
  به نظرتون باید باز بی بی چک بزنم؟!

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   اگر از زمان تاریخ قاعدگی شما گذشته، باید تست خون بارداری بدید.
   اگر این تاریخ نگذشته باید منتظر بمونید تا زمان پریودتون برسه.

   پاسخ
 15. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشید ،من مشکل تخمدا پلی کیستیک دارم الان ،ده روز مونده به پریودیم هست ولی لکه قهوه ای دارم ،ممکنه باردار باشم ؟

  پاسخ
 16. نسرین
  نسرین گفته:

  با سلام‌ممنون از توضیحاتتون
  من دو فرزند دارم و با فاصله زیاد بعد از اون دو سقط داشتم.در یکی دو سال اخیر پریدم نامنظم شده بود این ماه هم پریودم عقب افتاده راستش می ترسم برم آزمایش، این علائم را ندارم، فقط یبوست و سوزش سر معده دارم و حرکات روده مخصوصا اگر غذای حجم زیاد بخورم …

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   شما باید مورد معاینه دقیق قرار بگیرید و با این توضیحات نمیشه به صورت دقیق و قطعی در مورد مشکل شما نظری داد.

   پاسخ
 17. فافا
  فافا گفته:

  باسلام
  من سه ماهه واسه بارداری اقدام کردم اما نتیجه ای نگرفتم
  این ماه قبل پریودیم احساس سنگینی و سفتی زیر شکمم دارم طوری که دراز میکشم میچرخم و بلند میشم کامل حس میشه والان روز ۴ ام پریودیم که هستم و احساس خستگی زیاد یک هفتس
  تنگی نفس، که بعدش اضطراب
  سفتی و سنگینی شکم
  حالت تهوع بدون بالا اوردن
  چیکار کنم بنظرتون دو روز اول خونریزی شدید ولی الان خیلی خیلی کم درحد wcرفتن
  باردارم یانه؟
  کی میتونم بی بی چک استفاده کنم؟
  روز مشکلی نداره یا فقط صبح؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   این موردی که شما مطرح کردید کاملا بستگی به سن داره. اگر که سن شما زیر ۳۰ ساله، سه ماه زیاد نیست و ممکنه که شما یک سال برای فرزنددار شدن تلاش کنید و بعد از یک سال باردار بشید پس یک سال زمان زیادی نیست.
   سنگینی و درد هنگام پریود به این بستگی داره که اگر از اول این درد رو داشتید، طبیعیه؛ اما اگر به تازگی این دردها رو تجربه می‌کنید باید حتما به متخصص زنان و مراجعه کنید و معاینه بشید و سونوگرافی انجام بدید.
   در مورد بی بی چک هم باید پریود شما تموم شده باشه تا نتیجه مثبت بشه.

   پاسخ
 18. سمانه
  سمانه گفته:

  سلام.
  من چند وقته برای بارداری اقدام کردم. امروز با ۴ روز تاخیر دچار لکه بینی شدم. چند روزه مدام سرگیجه و حالت تهوع و در ناحیه زیر شکم و تخمدانها درد دارم.
  پریودیم همیشه با لکه بینی شروع میشه.
  میخوام بدونم آیا لکه بینی امروزم میتونه مربوط به بارداری باشه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
 19. .
  . گفته:

  سلام
  مطالب خیلی آموزنده و مفید بود ممنون
  من عقد کردم و هیچ رابطه دخول با همسرم نداشتم و در حین رابطه غیر دخول احساس کردم که مقدار یک یا دو قطره از منی در واژنم قرار گرفت، از زمان پریودیم گذشته و علائم سر درد و خستگی و تکرر ادرار،…. رو در خودم میبینم، البته همیشه اتفاق می افتاد که پریودیم به تأخیر بیوفته
  آیا حامله ام؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   در مرحله اول شما باید تست بارداری انجام بدید تا مطمئن بشید که باردار نیستید. بعد از اون باید علت تاخیر پریودهاتون بررسی بشه که طی این بررسی‌ها باید آزمایشات هورمونی و سونوگرافی براتون انجام بشه.
   در واقع سوال شما کامل نیست. باید مشخص کنید که احساس کردید مایع وارد شده یا واقعا وارد شده؟ چون استرسی که بابت این موضوع دارید، به تنهایی میتونه باعثه تاخیر پریود بشه. و اینکه از زمان آخرین پریودتون چقدر گذشته؟

   پاسخ
 20. سمیرا
  سمیرا گفته:

  سلام. من در سیزده سیکل سونو انجام دادم و اقدام داشتم. ودر چهارمین روز اقدام هستم. پریودهامم منظمه و دوره ام ۳۲ روزه هست. ولی از دیشب کمردرد و کمی درد در لگن حس میکنم کمی هم سردرد و حالت تهوع دارم. اگر تخمکگذاری شروع نشده باشه امکان بارداری وجود داره؟
  و اینکه علائم به این سرعت شروع میشه و یا دلیلش تخمکگذاریه؟
  چون ماه های پیش علائم تخمکگذاری من به این شکل نبود

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   اول باید جواب سونوگرافی شما بررسی بشه.
   در جواب سوال دوم باید بگوییم خیر اگر تخمک گذاری شروع نشده باشه امکان بارداری وجود نداره.

   پاسخ
 21. سمیرا
  سمیرا گفته:

  من سه ماهه تو اقدامم دوماه قبل پریودم عقب افتاده بود ولی این ماه زود پریود شدم و همراه با درد شدید زیر دل و کمر درد و سرگیجه هم دارم و احساس خستگی شدید هم دارم بنظرتون از چیه

  پاسخ
 22. محدثه
  محدثه گفته:

  سلام . ببخشید من ی سوالی داشتم. من ۲۱ماه پیش رابطه ی مقعدی داشتم. و باید ۱۲ این ماه پریود میشدم ک این اتفاق هم افتاد و سرتایم بود. من پریودام نهایتا ۴روزه هستش. و الان روز هفتمه و حدود دوروزه ک تموم شده پریودم.. و از امروز دوباره دردای مثل قبل قاعدگی اومده سراغم. انگار عضلات شکمم دچار گرفتگی شده و کمرم درد میکنه و نفخ دارم. حالت تهوع هم دارم گاهی. درضمن من این ماه ، استرسای خیلی شدید و زیادی داشتم ک چندبار بخاطرش تا دکتر قلب هم رفتم. علت این دردا چیه؟ میشه کمکم کنید؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   رابطه مقعدی هیچوقت باعث بارداری نمیشه و دردهای شکمی ممکنه بخاطر استرس باشه که اگر با مسکن کم نمیشه، باید با انجام سونوگرافی، علت دقیق مشخص بشه.

   پاسخ
 23. سارا
  سارا گفته:

  سلام من ۲۱سالمه سه ماهه اقدام به بارداری کردم دوبار بی بی چک زدم منفی بود پری هم نامنظمه دوماهی میشه که ۱۰یا۱۳ روز عقب میزنه بعد الان ۸ روز مونده تا پری بعدیم شبا احساس حالت تهوع دارم بدون استفراغ دردشکمم دارم دو دفعه شده سردرد میشم یه هفته ای شده خیلی خوابم میاد خیلی احساس خستگی میکنم روزه ام الان دیگه ولی دور نافم تیر میکشه حالت سوزن سوزن داره الان ازمایشای قبل بارداری دادم به نظرتون باردارم ؟؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   تا زمانی که آزمایش مثبت بارداری نداشته باشید نمی‌تونیم قضاوت کنیم. این علائم که فرمودید ممکنه در بیماری‌های دیگه یا تحت تنش و اضطراب دیده بشه.
   بنابراین صبر کنید تا اگر که پریود عقب افتاده داشتید با استفاده از بی بی چک یا انجام آزمایش خون بارداری، وضعیتتون رو چک کنید.

   پاسخ
   • ...
    ... گفته:

    سلام وقتتون بخیر.میخواستم بگم من رابطه دخولی داشتم ولی اینکه منی کامل وارد واژن بشه نداشتم.بعد من ۳۰ تا۳۱ هربرج ماهانم بوده ک یعنی درروز ها شروع قاعدگیم بوده ولی الان تقریبا۱۶ روز میگزره و هنوز من ماهانه نشدم امکان بارداری هست یانه واینکه من درد نوک پستان دلدرد وکمر درد رو داشتم درد پستان فقط ۳ روز طول کشید ولی دلدرد های خفیف و کمر درد های تقریبا خفیف دارم.ممنون میشم جواب بدید.

    پاسخ
 24. آوا
  آوا گفته:

  سلام خسته نباشید . ده روز از عادتم گذشت هیچ تستی انجام ندادم تا اینکه روز دهم خونریزی خفیفی داشتم که ادامه داشت بعد از اون نفخ شیدید دارم با توجه به اینکه تا الان همچین مشکلی نداشتم .الان نزدیک ۱۵ روز هست که مشکلم برطرف نشده
  میشه راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   اگر متاهل هستید آزمایش بارداری انجام بدید و در صورت منفی بودن سونوگرافی بدید.
   در صورتیکه مجرد هستید باید آزمایش هورمونی انجام بدید.

   پاسخ
 25. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام
  من کلا پریودم هر ۳۴ روز یکبار هست
  بار آخر که پریود شدم آخر فروردین بود سه روز قبلش منی کامل وارد شد ولی بعد سه روز پریود شدم بعد پریودی هم رابطه داشتم ولی منی رو داخل واژن نریخت همسرم الان سه چهار روزه عقب انداختم
  از یک هفته پیش هم احساس بدن درد و سر درد دارم
  هی خوب میشه باز دوباره درد میگیره
  بدن درد و سر دردم میگیره ول می‌کنه
  امکان بارداری هست ؟؟؟ البته یک هفته پیش بیبی چک زدم منفی شد لطفاً جوابمو بدین؟؟؟

  پاسخ
 26. نازنین
  نازنین گفته:

  سلام
  من ۱۰روز پریودیم عقب افتاده..سرگیجه وافت فشار دارم سینه هام هم کمی ورم کرده ودردناک شده.احساس خواب آلودگی دارم چشمام سیاهی میره.
  آیاامکان بارداری وجود داره؟؟

  پاسخ
 27. زهره
  زهره گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ماه پیش مت ۱۶پریود شدم که قصد بارداری داشتم و درروزهای که اوج تخم گذاری بود هم نزدیکی کردم اما امروز ۱۶پریود شدم
  دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
 28. Arezoo
  Arezoo گفته:

  سلام من دوروز پیش سکس داشتم و دیشب ۴تا قرص ld خوردم و امروز صبح برای ۱۲ ساعت بعد ۴تا دیگه خوردم که متاسفانه کاملا بالا اووردمش. و حالت تهوع و استفراغ‌های شدیدی دارم. آیا باید خوردن قرص رو بخاطر بالا اووردن تکرار کنم؟

  پاسخ
   • Ms
    Ms گفته:

    روز بخیر
    در صورتی که دخول صورت نگیرد یعنی اگر نیم سانت فقط سر واژن, آلت تناسلی مرد قرار گیرد و مایع منی به داخل ریخته شود با وجود پاره نشدن پرده بکارت امکان بارداری وجود دارد؟

    پاسخ
    • آرزو عراقی
     آرزو عراقی گفته:

     سلام. با ریختن مایع منی داخل واژن امکان بارداری وجود داره و چون پریود عقب افتاده باید تست بارداری انجام بدید.

     پاسخ
 29. Ms
  Ms گفته:

  چهارساله که ازدواج کردم اما به دلیل ترس از دخول نشد که نزدیکی رو انجام بدم اما تو این ماه هر چقدر تلاش کردم نشد که نزدیکی به صورت کامل انجام شود اما مایع منی ریخته شد به داخل واژن
  الان از دوره پریودم چند روز گذشته و بعضی وقتا درد سینه و کمی احساس تهوع و گرفتگی خیییلی کوچک در زیر شکم و سوزش دور ناف رو احساس میکنم
  میخواستم بدون الان با این شرایط که پرده بکارت پاره نشده امکان بارداری هست؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. با ریختن مایع منی داخل واژن امکان بارداری وجود داره و چون پریود عقب افتاده باید تست بارداری انجام بدید.
   برای مشکل واژینیسموس باید مشاوره روانشناسی انجام بدید و یک ویزیت از متخصص زنان هم داشته باشید

   پاسخ
 30. Ms
  Ms گفته:

  روز بخیر
  در صورتی که دخول صورت نگیرد یعنی اگر نیم سانت فقط سر واژن آلت تناسلی مرد قرار گیرد و مایع منی به داخل ریخته شود با وجود پاره نشدن پرده بکارت امکان بارداری وجود دارد؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام روز شما هم بخیر
   حتی اگر مایع منی روی پرده بکارت خانمی که پرده بکارت سالمی هم داره ریخته بشه احتمال بارداری وجود داره؛ به این خاطر که مایع منی حاوی سلول‌های زنده است و به محض رسیدن به ترشحات شروع به حرکت می‌کنند. بنابراین ممکنه که بارداری هم صورت بگیره.

   پاسخ
 31. مینا شفیعی
  مینا شفیعی گفته:

  موقع نزدیکی دخول انجام نشد ولی مایع منی روی واژن ریخته شد و اینکه ۲۴ ساعت بعد من پریود شدم و الان فقط احساس گرفتگی خفیف زیر شکم دارم آیا من باردارم؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   در هر نوع نزدیکی بدون جلوگیری حتی اگر دخول صورت نگیره، امکان بارداری وجود داره.
   در بارداری هم ممکنه که پریود بشید اما مثل همیشه نباشه. بهتره که تست بارداری رو بدید تا از بارداری اطمینان حاصل کنید.
   استفاده از بی بی چک توصیه نمیشه چون خونریزی داشتید ممکنه که جواب منفی کاذب داشته باشه.

   پاسخ
 32. فاطمه رحیمی
  فاطمه رحیمی گفته:

  سلام
  من روز دوم پریودیم یعنی زمانی که پریود بودم رابطه داشتم اما مطمئن نیستم که منی وارد واژن شده باشه چون دخولی صورت نگرفت .. الان از روزی که رابطه داشتم ده روز میگذره و من زیر شکمم درد میکنه و احساس سنگینی زیر شکم دارم.. میشه باردار باشم ؟ با رابطه در زمان پریودی؟. دوره هام بیست و هشت روزه هست و پریودی هام منظمه.. چه زمانی ازمایش خون بدم ؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. زمانی که شما پریود هستید امکان بارداری وجود داره اما احتمالش کمتر از یک درصده چون تخمکی وجود نداره. اگر درد زیر شکم دارید حتما به متخصص زنان برای معاینه مراجعه کنید.
   برای اطمینان بیشتر آزمایش بارداری انجام بدید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *