درد رباط گرد در بارداری

درد رباط گرد در بارداری

درد رباط گرد در بارداری به‌صورت درد شدید احساس می‌شود که در اغلب مواقع در قسمت تحتانی شکم یا کشاله ران در یک یا دو طرف بدن خود احساس می‌کنید.

این عارضه یکی از شایع‌ترین مواردی است که از سوی خانم‌های باردار گزارش می‌شود و لازم به ذکر است که حالت طبیعی در بارداری در نظر گرفته می‌شود.

در اغلب مواقع شما چنین شرایطی را در سه ماهه دوم بارداری احساس می‌کنید. در ادامه توضیحاتی بیشتری در خصوص رباط گرد در بارداری به شما خواهیم داد.

علت درد رباط گرد در بارداری

چندین رباط به دور رحم احاطه شده است تا به خوبی رحم را نگه دارد، یکی از این موارد رباط گرد است. رباط گرد قسمت جلوی رحم را به کشاله ران متصل می‌کند. معمولا این رباط به آرامی سفت و شل می‌شود.

همانطور که جنین و رحم در حال رشد است، رباط گرد نیز کشیده می‌شود به دلیل چنین شرایطی رباط تحت فشار قرار می‌گیرد. حرکت ناگهانی باعث سفت شدن سریع رباط و ایجاد ضربه ناگهانی خواهد شد.

چه علائمی دارد؟

درد رباط گرد در بارداری می‌تواند شرایط آزاردهنده‌ای ایجاد کند؛ اما شرایط کاملا طبیعی است، بدن در طی بارداری تغییرات زیادی خواهد داشت که یکی از آنها درد رباط است.

از علائم این عارضه در بارداری می‌توان به اسپاسم شدید و ناگهانی اشاره کرد. معمولا در سمت راست بدن چنین اتفاقی رخ می‌دهد؛ اما ممکن است در دو طرف بدن نیز ایجاد شود. درد تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

فعالیت‌هایی مانند ورزش کردن و همچنین چنین حرکات سریعی می‌تواند منجر به درد شود:

 • سرفه کردن
 • عطسه کردن
 • خندیدن
 • غلتیدن در خواب
 • سریع بلند شدن

علائم درد رباط گرد در بارداری

چه زمانی درد رباط گرد در بارداری احساس می‌شود؟

امکان ایجاد درد رباط در هر دوره از بارداری وجود دارد؛ اما در سه ماهه دوم بارداری بسیار شایع‌تر است. به این دلیل که با بزرگ‌تر شدن رحم رباط‌های اطراف آن نیز شروع به کشیده شدن می‌کند تا جای کافی برای کودک باز شود. چنین فشاری به رباط می‌تواند باعث درد شود.

چه درمانی دارد؟

در ادامه مواردی را ذکر خواهیم کرد به تسکین درد رباط گرد در بارداری کمک می‌کند:

مصرف مسکن

با مشورت پزشک معالج خود می‌توانید از مسکن‌ها استفاده کنید.

انجام تمرینات ورزشی

باید برای تقویت ماهیچه‌های شکم ورزش کنید. توصیه می‌شود قبل از زایمان تمرینات یوگا در بارداری و حرکات کششی را انجام دهید. حتما با مشورت پزشک مورد مناسبی از تمرینات را با توجه به شرایطی که دارید انجام دهید.

خودداری از حرکات ناگهانی

همانطور که گفتیم هرگونه حرکات ناگهانی منجر به درد رباط گرد در بارداری می‌شود، به همین دلیل نباید حرکات ناگهانی که منجر به کشش و درد می‌شود انجام دهید. حرکات باید به آرامی انجام گیرد.

خم کردن بدن

هنگام سرفه، خندیدن یا عطسه کردن باید پشت خود را خم کنید تا مانع کشیده شدن رباط‌ها شود.

استراحت کردن

زمانی که احساس درد داشتید، باید همان لحظه بنشینید و کمی استراحت کنید. استراحت کردن به کاهش علائم کمک می‌کند.

استفاده از کمپرس گرم 

می‌توانید دوش آب گرم بگیرید یا از کمپرس آب گرم در ناحیه دردناک استفاده کنید. دقت داشته باشید که گرمای زیاد نیز می‌تواند برای کودکتان خطرناک باشد. در این خصوص نیز با پزشک مشورت داشته باشید.

ماساژ ناحیه دردناک

سعی کنید به آرامی با نوک انگشتان خود، ناحیه دردناک را ماساژ دهید. به‌طور کلی باید تغییراتی در سبک زندگی خود داشته باشید و از هرگونه فعالیتی که منجر به بدتر شدن شرایط شما و ایجاد درد رباط گرد در بارداری می‌شود، خودداری کنید.

علت درد رباط گرد در بارداری

چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک داریم؟

شما باید هر دردی که در بارداری احساس می‌کنید به پزشک خود گزارش دهید. همانطور که گفتیم درد ناشی رباط گرد در بارداری ناگهانی و کوتاه است.

اگر چنین مواردی را احساس کردید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • ادامه‌دار بودن درد بیش از چند دقیقه
 • احساس درد شدید
 • مشکل در راه رفتن
 • احساس درد هنگام ادرار کردن
 • تب
 • لرز

احساس درد شکم در بارداری می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. برای آن‌که پزشک اطمینان حاصل کند بیماری‌های بارداری و غیر بارداری مانند موارد زیر با درد رباط اشتباه گرفته نشده است بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد:

 • آپاندیسیت
 • مشکلاتی در کبد، کلیه و معده
 • فتق مغبنی
 • درد ناشی از زایمان زودرس

درد رباط گرد در بارداری چگونه احساس می‌شود؟

امکان ایجاد درد هنگامی که یک تغییر وضعیت ناگهانی مانند بلند شدن از تخت یا صندلی دارید، وجود دارد. شما درد را به‌صورت کوتاه مدت و تیر کشنده احساس می‌کنید.

گاهی به‌صورت احساس کشیده شدن در ناحیه لگن احساس خواهید کرد. ممکن است درد را در عمق کشاله ران خود احساس کنید. همچنین درد از هر دو طرف به سمت بالا و تا بالای باسن امتداد پیدا کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله درد لگن در بارداری را مطالعه کنید.

جلوگیری از درد رباط گرد

آیا تاثیر روی جنین می‌گذارد؟

درد رباط نه برای مادر و نه برای کودک شرایط خطرناکی نیست. در واقع نمی‌توان نشانه‌ای از بیماری در نظر گرفت. همانطور که گفتیم یکی از موارد طبیعی در بارداری است که بسیاری از خانم‌های باردار این علائم را گزارش می‌دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان