عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده

اسلیو یا بای پس معده

گاهی افرادی که قصد جراحی لاغری دارند سوال می‌کنند که اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟ در پاسخ باید بگوییم با وجود اینکه هدف هر دو روش یکسان است؛ اما مورد مناسبی با توجه به شرایط هر فرد، پیشنهاد می‌شود.

در واقع باید بگوییم اینطور نیست که شما هر یک از روش‌ها را به دلخواه خود برای کاهش وزن انتخاب کنید. پزشک پس از بررسی‌هایی که انجام می‌دهد، به شما خواهد گفت که با کدام یک از روش‌های جراحی لاغری کاهش وزن خوب و بدون مشکلی را با توجه به شرایط خود خواهید داشت.

جراحی‌های لاغری زیادی وجود دارد؛ اما رایج‌ترین آنها عمل اسلیو معده و بای پس است. هدف هر دو عمل جراحی کاهش اندازه معده و محدود کردن مقدار غذایی است که مصرف می‌کنید.

در ادامه مقاله هر یک را جداگانه توضیح می‌دهیم و با یکدیگر مقایسه می‌کنیم تا بهتر متوجه هر یک از جراحی‌های لاغری شوید.

توضیحی کوتاه در خصوص هر یک از جراحی‌های لاغری

در پاسخ به اینکه عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده می‌توانیم توضیح کوتاهی در خصوص هر یک از این دو جراحی به شما بدهیم؛ اما در نهایت این پزشک شماست که بهترین گزینه را با توجه به شرایط شما انتخاب خواهد کرد.

جراحی اسلیو

در این جراحی حدود ۸۰ درصد از معده خارج می‌شود و معده‌ای به اندازه یک موز باقی می‌ماند که این حجم از معده تنها به اندازه یک فنجان غذا را در خود نگه می‌دارد.

این عمل جراحی با کاهش تولید گرلین، هورمونی که منجر به تحریک گرسنگی می‌شود، اشتها را کاهش خواهد داد.

علاوه بر این شما پس از خوردن مقدار کمی غذا خوردن سریع‌تر از گذشته احساس سیری می‌کنید و طی مدت طولانی احساس سیری خواهید داشت؛ بنابراین در این صورت کالری دریافتی شما به میزان زیادی کاهش خواهد یافت.

در این مسیر می‌توانید از تجربیات کسانی که اسلیو معده انجام داده اند استفاده کنید.

جراحی بای پس

در جراحی بای پس معده یک فضای کوچک در بالای معده ایجاد می‌شود، سپس این قسمت مستقیم به قسمت میانی روده کوچک متصل خواهد شد، در واقع بخش زیادی از معده و روده کوچک دور زده می‌شود.

این جراحی باعث افزایش احساس سیری با خوردن مقدار کمی غذا می‌شود و اشتها را کاهش می‌دهد، در نهایت جذب مواد مغذی و کالری در روده کاهش خواهد یافت. با توضیحاتی که دادیم می‌توانید متوجه شوید که عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده.

مقایسه اسلیو و بای پس

بررسی مزیت هر یک از جراحی‌های لاغری

با توجه به آمارهایی که وجود دارد، تقریبا ۹۰ درصد از افرادی که هر یک از این دو جراحی لاغری را انجام می‌دهند، حداقل نیمی از وزن اضافی خود را کاهش داده‌اند.

مزایای جراحی اسلیو

ساده‌تر بودن این روش

این عمل جراحی لاغری پیچیدگی کمتری نسبت به عمل بای پس دارد؛ بنابراین طی مدت زمان کوتاه‌تر انجام می‌شود و عوارض کمتری به دلیل ساده‌تر بودن پروسه جراحی دارد.

عدم تغییر مسیر گوارش

برخلاف بای پس، در جراحی اسلیو تغییر مسیر روده وجود ندارد، در واقع می‌توان اینطور گفت که مانع روند طبیعی جذب مواد مغذی نمی‌شود.

بنابراین خطر برخی از کمبود مواد مغذی در این روش کمتر از نوع دیگر است، با این حال این خطر در بای پس با مصرف مکمل قابل پیشگیری است.

مزایای جراحی بای پس

کاهش وزن اولیه سریع‌تر

اغلب افراد روند کاهش وزن سریع را طی ۶ ماه اول پس از بای پس معده تجربه می‌کنند که می‌تواند به بیماران در ادامه کمک‌کننده باشد.

کاهش هورمون گرسنگی

جراحی بای پس معده می‌تواند باعث کاهش تولید هورمون گرلین شود و در نهایت به افراد کمک می‌کند که کمتر احساس گرسنگی داشته باشند.

مزایای مشترک هر دو مورد

در پاسخ به عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده باید بگوییم که هر دو روش مزایایی دارد که برای هر شخص اثرات مثبتی خواهد داشت. مزایای اسلیو معده و بای پس به شرح زیر است:

کاهش وزن دائمی و طولانی مدت

هر دو روش لاغری باعث کاهش وزن دائمی می‌شوند، به خصوص اگر فعالیت بدنی منظم، عادت غذایی سالم و تغییر سبک زندگی پس از جراحی داشته باشید.

بهبود کیفیت زندگی

اغلب افراد پس از جراحی کاهش وزن، افزایش کیفیت بهبود زندگی را از جمله کاهش درد، افزایش عزت نفس، افزایش تحرک و احساس کلی بهتر را گزارش می‌دهند.

درمان بیماری‌های ناشی از چاقی

بسیاری از افرادی که دچار بیماری‌های ناشی از چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا، درد مفاصل و… بودند، پس از کاهش وزن با این دو جراحی لاغری متوجه بهبود بیماری‌های خود شدند و دیگر نیاز به مصرف دارو نداشتند.

کاهش احتمال مرگ و میر

از آنجایی که بیماری‌های ناشی از چاقی درمان می‌شود و کیفیت زندگی افراد بهبود پیدا می‌کند، طبیعتا احتمال مرگ و میر نیز کاهش می‌یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مرگ در عمل اسلیو معده را مطالعه کنید.

مزایای اسلیو

خطرات و عوارض

هر دو روش برای کاهش وزن بی خطر و ایمن است؛ با این حال برخی از خطرات و عوارض از فردی به فرد دیگر ممکن است متفاوت باشد.

از احتمال خطرات مشترک این دو می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد:

به این نکته توجه داشته باشید که اگر پزشکی با تبحر و متخصص را در این زمینه برای جراحی لاغری خود انتخاب کنید، قطعا احتمال هرگونه عوارض به شدت کاهش می‌یابد و عمل ایمن و بدون مشکلی را تجربه خواهید کرد.

عوارض جراحی اسلیو

برخی از خطرات احتمالی این نوع جراحی لاغری به شرح زیر است:

 • رفلاکس معده به مری
 • مشکل در بلع

عوارض بای پس

 • ایجاد زخم در محل اتصال روده و در نهایت ایجاد درد و خونریزی
 • فتق داخلی و در نهایت ایجاد انسداد
 • کاهش وزن سریع به دنبال بای پس و ایجاد سنگ کیسه صفرا

با توجه به توضیحاتی که در خصوص این دو مورد به شما داده‌ایم متوجه پاسخ عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده شده‌اید، که هر یک بر اساس شرایط بیمار در نظر گرفته می‌شود. 

تغییر رژیم غذایی

جراحی اسلیو و بای پس هر دو نیاز به تغییرات دائمی در رژیم غذایی و شیوه زندگی برای حفظ کاهش وزن و سلامتی افراد دارد.

تغییراتی که باید در سبک زندگی خود ایجاد کنید به شرح زیر است:

 • ویزیت‌های منظم توسط پزشک داشته باشید.
 • باید وعده‌های کوچکی نسبت به قبل از جراحی برای همیشه داشته باشید.
 • به‌طور منظم تمرینات ورزشی را انجام دهید.
 • از مصرف غذاهای پرچرب، حاوی قند و کالری بالا خودداری کنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن خود را همیشه هیدراته نگه دارید.
 • مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید.

هزینه اسلیو و بای پس

از آنجایی که پروسه جراحی و اقداماتی که در طی هر یک از عمل‌های جراحی انجام می‌گیرد متفاوت است، بهترین دکتر اسلیو معده هزینه متفاوتی را نیز برای هر عمل جراحی دریافت خواهد کرد.

برای اطلاع از هزینه‌های هر یک از این دو عمل جراحی می‌توانید مقالات اسلیو معده و بای پس معده را مطالعه کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان