روز جهانی بهداشت سال ۲۰۲۱

روز جهانی بهداشت 2021

۷ آوریل هر سال، سالروز بزرگداشت بهداشت در سراسر دنیا در نظر گرفته شده است. این گرامی داشت از ابتدای روز تاسیس مجمع بهداشت در سال ۱۹۴۸ و زمان اجرایی شدن آن یعنی در سال ۱۹۵۰ آغاز شد.

موضوعی که در روز جهانی سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده «ایجاد جهانی عادلانه و سلامت برای هر فرد» است. روز جهانی بهداشت سال ۲۰۲۱ در حالی برگزار شده است، که تمامی مردم در سراسر جهان با بیماری COVID-19 یا کرونا مقابله می‌کنند.

این بیماری منجر به اتفاقاتی از جمله فقر، عدم تامین مواد غذایی، نابرابری‌های جنسیتی و مشکلات اجتماعی و بهداشتی در سراسر دنیا شده است.

روز جهانی بهداشت به تمامی افراد یادآور می‌شود که سلامتی یکی از مهم‌ترین نعمت‌‌هایی‌ست که خداوند به هر انسانی عطا کرده است. برای سلامتی خود و دیگران می‌بایست تمامی مردم جهان به نکات بهداشتی توجه داشته باشند و با آگاهی بیشتر با هر بیماری مقابله کنند.

اهمیت روز جهانی بهداشت

در این روز پزشکان خواستار آن هستند که نابرابری‌های بهداشت و سلامت، برطرف شود. همچنین به عنوان یک اقدام جهانی می‌بایست برای ساختن جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر تلاش کرد.

به این نکته باید توجه داشته باشید، که سلامتی ما تنها به‌دلیل خرد و مراقبت‌هایی که خودمان انجام می‌دهیم، نیست. سلامتی هر انسانی نتیجه پیشرفت علوم پزشکی و اقداماتی است که پزشکان با استفاده از این علوم برای هر فردی انجام می‌دهند.

بنابراین، این روز می‌تواند برای ما یادآور آن باشد که علاوه بر این که باید به سلامت و مراقبت‌های بهداشتی خود توجه داشته باشیم، باید قدردان پیشرفت در زمینه پزشکی و زحمات پزشکان در سراسر دنیا نیز باشیم.

به سلامت زنان باید توجه بیشتری شود

بهداشت زنان و مسائل مرتبط به باروری از مسائلی است که باید به آن توجه بیشتری شود. گاهی در قسمت‌هایی از جهان به دلیل آگاهی و آموزش‌هایی که در این زمینه وجود نداشته است، بسیاری از خانم‌های باردار به‌دلایل مختلفی جان خود را از دست داده‌اند.

در صورتی که اطلاعات کافی در خصوص مراقبت‌های طی بارداری و مسائل بهداشتی داشته باشند تا حد زیادی می‌توان از این مسئله جدی جلوگیری کرد. در واقع باید یک تصمیم جهانی گرفته شود تا در تمام دنیا آموزش‌هایی در مناطق روستایی و حتی شهری در نظر گرفته شود تا بتوان از چنین مسائلی جلوگیری کرد.

امروزه خانم‌ها به دلیل مشغله زیادی که در امور زندگی خانه‌داری و وظایف شغلی خارج از خانه دارند، کمتر به سلامت خود اهمیت می‌دهند. به‌طور مثال بیماری‌هایی از قبیل آندومتریوز از بیماری‌هایی شایعی است، که از هر ۱۰ خانم حداقل یک نفر مبتلا به این بیماری است.

در نتیجه عدم توجه به این موارد، کیفیت زندگی خانم‌ها، مسائل جنسی و جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در نهایت خانم‌ها باید سلامتی خود را نسبت به سایر وظایفی که در طول روز دارند، ارجح بدانند تا این نکات منجر به افزایش کیفیت زندگی آنها شود.

روز جهانی بهداشت
به سلامت زنان باید توجه بیشتری شود

رژیم غذایی از دیگر نکات روز جهانی بهداشت ۲۰۲۱

یکی از توصیه‌هایی که پزشکان در این سال برای مردم سراسر جهان دارند این است، که باید هر فردی به تغذیه خود توجه داشته باشد. 

در حقیقت پزشکان بر این باورند که مردم اطلاعات کافی در خصوص ارتباط تغذیه و بیمای‌هایی که به آن مبتلا می‌شوند، ندارند. تا زمانی که علائم از نظر جسمی در افراد ایجاد نشود، متوجه این مسئله نخواهند شد.

بخشی از مسئولیت آگاه‌سازی مردم در خصوص مصرف رژیم غذایی سالم، به عهده مراقبان و کارکنان بهداشتی و بخشی دیگر به عهده دولت هر کشوری است. پزشکان می‌بایست در خصوص اهمیت رژیم غذایی خود و تاثیر آن بر کیفیت زندگی افراد توضیحات لازم را بدهند.

دنیای ما جهانی نابرابر است

پس از همه‌گیر شدن ویروس کرونا در سراسر جهان، بسیاری از مسائل برای همه آشکار شد. بخشی از افراد زندگی راحت‌تر و دسترسی آسانی به خدمات بهداشتی و درمان داشتند و مشکل چندانی طی این مدت احساس نکردند.

در حالی که برخی از افراد با درآمد ناچیز قادر به گذراندن زندگی روزمره خود نبودند و از آن مهم‌تر دسترسی آسانی به مراکز درمانی و بهداشتی نداشتند. باید دولت هر کشوری شرایط زندگی و کار مناسب را برای همه افراد در هر جامعه ایجاد کند تا شاهد جهانی برابر و عادلانه باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان