۶ علائم مبهم سرطان در خانم ها

سرطان در خانم ها
علائم مبهم سرطان در خانم ها

برخی از سرطان‌هایی که مختص خانم‌هاست مانند سرطان تخمدان و سرطان دهانه رحم ممکن است منجر به علائم مختلفی در خانم‌ها شود. 

دسته‌ای از این علائم مبهم بوده و مشابه با مشکلات دیگر غیر سرطانی است. به همین دلیل ممکن است علائم ناشی از این بیماری‌ها نادیده گرفته شود.

از این رو ما در این مقاله قصد داریم مواردی را برای شما ذکر کنیم که ممکن است از علائم سرطان باشد تا در صورت مشاهده چنین علائمی به پزشک مراجعه کنید و بررسی‌های لازم توسط متخصص زنان کرج انجام شود.

۱. خونریزی واژینال پس از یائسگی

در اغلب مواقع پزشکان خونریزی غیر طبیعی پس از یائسگی را بیماری خوش خیم تشخیص می‌دهند. با این حال ممکن است نشانه‌ای از بیماری جدی مانند سرطان اندومتر باشد. 

بیش از ۹۰ درصد از خانم‌هایی که دچار سرطان اندومتر هستند، به عنوان اولین علائم ناشی از این بیماری دچار خونریزی پس از یائسگی می‌شوند.

به‌طور کلی توصیه می‌شود که هرگونه خونریزی غیر طبیعی یا خونریزی پس از یائسگی مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر این، چنین نشانه‌ای می‌تواند خبر از سرطان دهانه رحم دهد.

۲. خونریزی واژینال قبل از یائسگی

هر خونریزی که به‌صورت غیر طبیعی رخ دهد، احتمال دارد نشانه سرطان آندومتر یا دهانه رحم باشد. خونریزی که بیشتر از خونریزی قاعدگی باشد باید حتما مورد بررسی قرار گیرد. 

علاوه بر این اگر پس از رابطه جنسی دچار خونریزی می‌شوید یا بین دوره‌های قاعدگی خونریزی دارید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا بررسی شوید.

سرطان دهانه رحم
خونریزی واژینال

۳. درد لگن

هرگونه درد و ناراحتی در ناحیه شکم می‌تواند نشانه اصلی سرطان تخمدان باشد. تومور از دیگر علائم این بیماری است. 

اما تا زمانی تومور که بزرگ نشود، معمولا تشخیص داده نخواهد شد. گاهی ممکن است مایع نیز در شکم تجمع پیدا کند.

برای کاهش دردهای ناشی از سرطان می‌بایست به کلینیک درد مراجعه کرد تا این دردها به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کنند.

۴. افزایش یا کاهش وزن بی دلیل

خانم‌هایی که دچار افزایش وزن ناگهانی می‌شوند، باید علت آن را جویا شوند؛ چراکه، بسیاری از عوامل مانند وجود تومور می‌تواند عامل ایجاد آن باشد. 

معمولا اگر تومور سایز بزرگی نداشته باشد، تشخیص داده نمی‌شود. گاهی اوقات تجمع پیدا کردن مایعات در شکم از دیگر موارد تاثیرگذار است.

درد لگن
سرطان تخمدان

۵. کاهش اشتها

خانم‌هایی که دچار سرطان تخمدان می‌شوند، معمولا اشتهای خود را از دست می‌دهند. اگر به‌طور ناگهانی بیش از ۵ کیلوگرم کاهش وزن بدون رژیم غذایی لاغری یا افزایش میزان تمرینات ورزشی داشتید، حتما با پزشک در میان بگذارید.

گاهی کاهش اشتها می‌تواند به دلیل تاثیر سرطان بر متابولیسم بدن باشد. به‌طور کلی علائم ناشی از سرطان تخمدان معمولا به سختی تشخیص داده می‌شوند.

۶. تغییراتی در سینه‌ها

بیشتر سرطان‌های مرتبط با پستان زمانی تشخیص داده می‌شود که خانم‌ها در حال فعالیت‌های روزمره مانند استحمام، اصلاح یا حتی لمس سینه هستند. 

مراقب توده‌های سینه یا زیر بغل باشید. به خانم‌ها توصیه می‌شود که مراقب تغییراتی از جمله تغییرات پوست سینه، تغییر شکل سینه، ناهنجاری‌های نوک سینه و هر مورد غیر طبیعی دیگر باشند.

داشتن یک یا چند مورد از این علائم به این معنی نیست که حتما به سرطان سینه مبتلا هستید؛ اما اگر چنین تغییراتی بیش از یک یا دو هفته باقی بماند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

به‌طور مثال مشکلاتی مانند درد شکم، ناراحتی گوارشی یا سوء هاضمه، حالت تهوع یا استفراغ و یبوست می‌تواند نشان از بیماری‌های سرطانی در خانم‌ها باشد. 

با این حال این موارد ذکر شده می‌تواند نشانه مشکلات دیگر نیز باشد. به همین جهت توصیه می‌شود که در صورت وجود چنین نشانه‌هایی به پزشک مراجعه کنید تا با انجام تست و آزمایشات علت دقیق ایجاد چنین مشکلات را شناسایی کند.

نمونه برداری اندومتریال
معاینه لگن

تست و آزمایشاتی که برای تشخیص نیاز دارید به شرح زیر است:

  • معاینات لگن؛
  • نمونه‌برداری اندومتریال و همچنین انجام پاپ اسمیر.

بسته به اینکه در این آزمایشات انجام شده چه نتایجی به‌دست می‌آید، بررسی‌های دیگری نیز انجام می‌گیرد. گاهی اوقات برای بررسی جزئیات بیشتر انجام سی تی اسکن به بیمار پیشنهاد می‌شود.

در نهایت این نکته را به خاطر بسپارید که علائم ذکر شده همیشه نشانه سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان یا موارد دیگر نیست. 

تنها می‌بایست در صورت وجود چنین علائمی در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم صورت گیرد و تشخیص دقیق انجام شود.

در صورت وجود هر مشکلی اگر درمان به موقعی صورت گیرد، نتایج موفقیت‌آمیزی را شاهد خواهید بود.

مطالب مرتبط: متاستاز چیست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان