چه سنی برای بارداری مناسب است؟

چه سنی برای بارداری مناسب است؟

با توجه به صحبت‌های پزشکان متخصص زنان کرج در بیمارستان و زایشگاه زنان کرج:

هر دختری با تعداد بسیار زیادی تخمک متولد می‌شود. اما تخمدان‌ها تا زمان بلوغ خاموش و بدون فعالیت هستند. با شروع روند بلوغ، تخمک‌گذاری‌ها شروع شده و خونریزی‌های ماهیانه اتفاق می‌افتد. در سال‌های اول پس از بلوغ تخمک‌گذاری‌ها نامنظم است؛ اما معمولاً پس از دو سال ثبات یافته و خونریزی‌ها به‌صورت ماهانه منظم می‌شود.

سن مناسب بارداری

باروری خانم‌ها در حدود بیست سالگی به بعد افزایش یافته و حوالی سن ۲۵ سالگی به اوج خود می‌رسد. بهترین سال‌های باروری (سن بارداری) یک زن بین ۲۵ و ۳۰ سال است. از ۳۰ سالگی به بعد میزان باروری کاهش یافته و از ۳۵ سال این میزان با شیب سریع‌تری کم می‌شود؛ به طوری‌که بعد از سن ۴۰ و بخصوص ۴۲ سالگی میزان باروری چه به‌صورت خودبه‌خودی و چه با روش‌های کمک باروری به‌شدت کاهش می‌یابد.

با این حساب حاملگی در سن بالای ۴۰ و بخصوص ۴۴ سالگی نادر است، اما غیر ممکن نیست. در سنین بالای ۳۵ سال علاوه بر اینکه میزان باروری کم خواهد شد، بلکه میزان اختلالات کروموزومی تخمک که منجر به ناهنجاری‌های جنینی و سقط می‌گردد نیز بیشتر می‌شود.

به همین دلیل حتی اگر بارداری در سن بالا اتفاق بیفتد، احتمال سقط جنین به‌علت اختلالات کروموزومی بیشتر از سنین پایین است و به دنبال آن میزان تولد فرزند کاهش می‌یابد.

چه سنی برای بارداری مناسب است؟

دلایل افزایش سن بارداری

امروزه به دلایل متعدد از جمله افزایش سن ازدواج و افزایش فعالیت‌های اجتماعی زنان، سن بارداری تا اواخر دوران باروری زن به تعویق می‌افتد. متاسفانه بدون صورت گرفتن اقدامی در جهت بارداری و بدون اطلاع زوجین از قدرت باروری، نابارور بودن یا کاهش باروری، سال‌های طلایی باروری زن سپری خواهد شد.

مکرراً مشاهده می‌شود که زن و شوهری که در سنین ۳۰-۲۵ سال ازدواج کرده‌اند با این هدف که ابتدا زندگی خود را تثبیت و بعد اقدام به فرزندآوری کنند، این اقدام را حتی تا حوالی ۴۰ سالگی به تعویق می‌اندازند.

این زوج‌ها زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنند و متوجه کاهش شدید شانس باروری می‌شوند، شوکه شده و متاسفانه هیچ راهی جهت جبران سال‌های از دست رفته نیست. در اینصورت نیاز به مشاورۀّ باروری وجود دارد.

اهمیت سن باروری

در بین همۀ عواملی که برای باروری تخمک وجود دارد، سن زن مهم‌ترین فاکتور است. سن تنها عاملی‌ست که می‌تواند تمام فاکتورهای دیگر را تحت‌الشعاع قرار دهد.

به‌ عنوان مثال در دو خانم با شرایط تفاوت را در نظر بگیرید. در خانمی که سن بالاتری دارد میزان باروری به شدت کاهش پیدا می‌کند و هیچ راهی برای بازگرداندن کیفیت تخمک به وضعیت قبلی وجود ندارد.

در مواردی که زن و مرد مشکل بارداری ندارند، شانس بارداری موفق در هر ماه تنها ۳۰% است، در حالی که شانس بارداری طبیعی در خانم‌های بالای ۴۰ سال کمتر از ۷%، در ۴۲ ساله‌‎ها ۵% و در ۴۴ ساله‌ها تنها ۲% است.

به همین دلیل توصیه می‌شود زوجین پس از ازدواج، در اولین فرصت ممکن اقدام به بارداری کنند و حداقل اولین فرزند خود را به دنیا بیاورند. چراکه تا قبل از وقوع بارداری بی هیچ وسیله‌ای نمی‌توان ثابت کرد که آیا زوجین کاملا سالمند و صاحب فرزند خواهند شد یا خیر.

چه سنی برای بارداری مناسب است؟

چه‌‌بسا در مواردی همۀ عوامل مورد بررسی سالم است؛ اما باز هم بارداری اتفاق نمی‌افتد. مسلماً اگر این موارد زودتر تشخیص داده شوند، درمان هم زودتر صورت خواهد گرفت. در صورتی که سن خانم، بالا رفته باشد به‌جز مشکل اصلی، سن نیز به مشکلات اضافه شده و کیفیت تخمک را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این مطالب به این معنی نیست که بارداری در سن بالا غیرممکن است. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی عوارض بارداری در سنین به نسبت گذشته کمتر و سلامتی عمومی مادران بیشتر شده است. در اینصورت زنان با سنین بالا هم می‌توانند صاحب فرزند شوند و بارداری بدون مشکلی داشته باشند.

هدف این است که دوران طلایی باروری خانم‌ها، یادآوری شده و به اقدام برای بارداری در سنین پایین‌تر تاکید شود. با این اقدام، فرزندآوری که در سنین پایین‌تر به راحتی قابل دسترسی است، در سنین بالا دچار کاهش نشده و زوجین در زمان مناسب بتوانند صاحب فرزند شوند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *