چگونه برای زایمان بدون درد به روش طبیعی آماده شویم؟

چگونه برای زایمان طبیعی بدون درد آماده شویم؟

تصمیم برای انتخاب درد یا جلوگیری از آن با استفاده از داروهای بی‌دردی هنگام زایمان طبیعی انتخابی کاملاً شخصی است. اپیدورال با تسکین دردِ قسمت تحتانی بدن مادر، به او امکان داشتن آگاهی کامل را هنگام تولد نوزاد می‌دهد. امروزه تقریباً ۷۰% از زنان، زایمان بدون درد به روش طبیعی را انتخاب می‌کنند. اپیدورال «راه ساده زایمان» نیست بلکه انتخابی‌ست که به زنان اجازه می‌دهد تا کودک خود را با آرامش بیشتری به دنیا بیاورند.

اقدامات قبل از زایمان

اقداماتی وجود دارد که باید قبل از زایمان بدون درد به روش طبیعی انجام دهید تا بتوانید بهترین تجربه ممکن را با اپیدورال داشته باشید:

مطالعه کنید

اینکه بدانید داروی اپیدورال دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد، باعث می‌شود که ترس و اضطراب شما به میزان زیادی کاهش یابد. هرچقدر مادران باردار، سطح آگاهی خود را ارتقاء دهند، بالطبع زایمان راحت‌تر و همچنین ذهن بازتری نسبت به روند زایمان خود خواهند داشت. شرکت در کلاس‌های ویژه مادران باردار، موجب می‌شود که مادران زایمان‌‌ موفق‌تری را تجربه کنند.

زمانی که متخصص بیهوشی اپیدورال را انجام می‌دهد، ابتدا یک دوز آزمایشی از دارو به بیمار داده می‌شود و پس از آن دوز کامل دارو به بدن بیمار وارد می‌شود. ضربان قلب جنین به‌طور مداوم باید مورد بررسی قرار ‌گیرد. فشار خون را باید هر پنج دقیقه یک‌بار اندازه‌گیری کرد تا مطمئن شد که هیچ تغییری در علائم حیاتی به وجود نیامده است. داروهای مورد استفاده در اپیدورال ممکن است فشار خون بیمار و جنین در شکم را به‌طور موقت کاهش دهد و ضربان قلب او را کُندتر کند. پس بررسی هر لحظه وضعیت مادر و کودک ضروری است.

چگونه برای زایمان طبیعی بدون درد آماده شویم؟

واقع‌بین بودن

در واقع داروی اپیدورال، ممکن است که کاهش درد و بی‌حسی را برای همه به یک اندازه ایجاد نکند. برخی خانم‌ها ممکن است که تنها کمی تسکین درد را تجربه کنند. در اکثر زنان انقباضات رحمی همچنان احساس می‌شود، اما هیچ‌گونه دردی نخواهند داشت. در واقع نحوۀ تأثیرگذاری این دارو تا حد زیادی به بدن، داروهای مورد استفاده و تکنیک بیهوشی بستگی دارد.

آرامش داشتن

سعی کنید قبل از تزریق داروی اپیدورال استراحت کرده باشید. تنش و استرس، کار را هم برای شما و هم برای متخصص بیهوشی بسیار سخت می‌کند. می‌توانید قبل از انجام اپیدورال با پزشک خود یا متخصص بیهوشی صحبت کنید تا ببینید که چه کسی می‌تواند هنگام اپیدورال در کنار شما باشد تا آرامش بیشتری داشته باشید.

همچنین تنفس‌های آرام و ممتد به آرام کردن تنش و استرس کمک شایانی می‌کند. نحوۀ تنفس صحیح را تمرین کنید تا بتوانید بیشترین همکاری را هنگام زایمان با تیم پزشکی و بیهوشی خود داشته باشید.

در مورد سیاست‌های بیمارستان خود تحقیق کنید

هر بیمارستان سیاست متفاوتی را در مورد زمانی که مادر باردار می‌تواند اپیدورال داشته باشد، اتخاذ می‌کند. برای مثال روش‌هایی مانند مایع IV، آزمایش خون و غیره که باید قبل و بعد از اپیدورال انجام شود، از این دست اقدامات هستند. دانستن این موارد می‌تواند آرامش نسبی برای مادر به وجود آورد. همچنین حتماً در مورد چگونگی مراقبت‌های بعد از اپیدورال در بیمارستان سؤال کنید.

خواسته‌های خود را با بیمارستان در میان بگذارید. برخی از خانم‌ها به محض رسیدن به زمان زایمان می‌خواهند که با دکتر بیهوشی صحبت کنند تا فرآیند زایمان طبیعی بدون درد آغاز شود. برخی دیگر از مادران باردار می‌خواهند تا جای ممکن وضع حمل را بدون استفاده از دارو انجام دهند.

چگونه برای زایمان طبیعی بدون درد آماده شویم؟

محدودیت‌های اپیدورال

زایمان با اپیدورال درد جسمی مادر باردار را از بین می‌برد. برای برخی از مادران، از بین رفتن درد جسمی، به تنهایی موجب ایجاد اضطراب بیشتری می‌شود و احساس می‌کنند که قادر به زایمان به روش طبیعی نیستند. باید بدانید که اپیدورال مانع از زایمان کردن نمی‌شود. بلکه موقتا احساس درد داشتن را مسدود می‌کند و بدن همچنان در حال انجام کار فوق‌العاده‌ بوده و فرآیند زایمان در حال انجام است.

مواردی که در کلاس‌های قبل از زایمان فراگرفته‌اید و آموخته‌های شما بسیار در مواجهه با بی‌دردی کمک می‌کند. در پایان باید اجازه دهید بدن کار خود را انجام دهد و در مراحل انتهایی، شما نیز باید به کمک آن بشتابید. پزشک معالج و ماماها شما را برای فشار وارد آوردن تشویق می‌کنند. آنها توصیه می‌کنند که چه زمانی باید فشار دادن را شروع کنید؛ زیرا به دلیل وجود اپیدورال، فشار و درد زیادی احساس نمی‌کنید.

فرآیند اپیدورال ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد. اما اگر تصمیم خود را برای انجام عمل با داروی بی‌حسی داشته باشید، می‌توانید به محض مراجعه به بیمارستان از دکتر بیهوشی بخواهید تا تزریق را انجام دهد.

آگاهی از عوارض جانبی

در هنگام زایمان و تولد نوزاد خود کاملا بیدار خواهید بود. از آنجا که درد خاصی را احساس نمی‌کنید، می‌توانید حتی بخوابید.

عوارض بی‌دردی از راه کمر معمولا کم‌خطر است. از عوارض شایع می‌توان به تهوع و استفراغ، خارش، احتباس ادراری، تب مرکزی و خواب‌آلودگی اشاره کرد. البته این عوارض را می‌توان با ایجاد تمهیدات به‌موقع تا حد زیادی کاهش داد. عوارض نادر و خطرناکی هم وجود دارد که شامل آسیب به نخاع و ریشه‌های عصبی، هماتوم و آبسه اپیدورال و تشنج می‌شود. به دلیل نادر بودن این عوارض، مشاوره با پزشک متخصص و تصمیم‌گیری قبل از انجام بسیار حیاتی است. روش‌های تزریقی که از راه کمر انجام می‌شوند، هیچ‌گاه باعث کمردرد نمی‌شوند.

برخی از مادران باردار، در صورت داشتن هریک از این موارد، کاندیدای مناسب این زایمان با روش اپیدورال نیستند:

  • مشکلات انعقادی
  • مصرف آسپیرین و تزریق هپارین
  • داشتن عفونت در بدن یا ناحیۀ پوستی کمر
  • بیماری‌های مغزی و عصبی
  • سرگیجه و افت فشارخون

بدانید که از مواد آرام‌بخش درون اپیدورال، تنها مقدار بسیار کمی به جنین خواهد رسید. خطرات بروز مشکلات جدی‌تر برای کودک شما نسبتا کم است.

از هر ۱۰۰ زن تقریبا ۱ نفر در رو‌زهای بعد از عمل دچار سردرد نخاعی می شوند. این اتفاق زمانی می‌افتد که سوزن اپیدورال کیسۀ مایعی را که اطراف نخاع را احاطه کرده است، سوراخ کند و باعث نشت مایع شود. در صورت بروز این مشکل، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

با استفاده از ابن روش، زمان زایمان و فشار کمتر می‌شود. در انتها زمانی که نوزاد در آغوش مادر قرار بگیرد، مادر کاملا هوشیار بوده و می‌تواند لحظۀ جادویی تولد فرزندش را دریابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان