zardi1

زردی نوزادان در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود و این بیماری در نوزادان بسیار متداول است. شایع‌ترین علت زردی در نوزادان به‌دلیل فیزیولوژیک آنهاست و بیشتر نوزادان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نوزادی که در ۲۴ ساعت اول زندگی دچار زردی می‌شود، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

زردی چگونه ایجاد می‌شود؟

در یک نوزاد سالم، زردی زمانی ایجاد می‌شود که سطح بیلی‌روبین در خون بالا برود. بیلی‌روبین یک نوع مادۀ شیمیایی است که در اثر فرسودگی گلبول‌های قرمز خون، ایجاد می‌شود.
در نوزادان چون تعداد گلبول‌های قرمز بیشتر است، بنابراین بیلی‌روبین نیز در بدن آنها بیشتر وجود دارد.   

علائم زردی

زردی چشم‌ها و زردی پوست، ابتدا از صورت شروع می‌شود و سپس به سینه و شکم می‌رسد و ممکن است که به دست‌ها و پاها نیز انتشار پیدا کند. اگر در نوزاد ضعف و بی‌حالی هم وجود داشته باشد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص

با استفاده از آزمایش خون، میزان بیلی‌روبین نوزاد شما مشخص می‌شود. باید توجه کنید که اندازۀ بیلی‌روبین از یک نوزاد به نوزاد دیگر متفاوت است و به سن و وزن نوزاد بستگی دارد.

مراقبت‌های پرستاری

 • اندازه‌گیری زردی با دستگاه بیلی‌چک
 • پایش تست‌های آزمایشگاهی
 • تنظیم رژیم غذایی مادر
 • تنظیم دمای بدن
 • کنترل علائم حیاتی
 • آموزش به مادران

ممکن است از نوزاد چندین‌بار خون بگیرند، در هنگام آزمایش خون کودکتان، آرامشتان را حفظ کنید، چون این کار ضامن بهبودی نوزاد شماست.

zardi2

انواع روش‌های درمان زردی

نور درمانی

در این حالت نوزاد شما را زیر یک منبع نورانی فرابنفش قرار می‌دهند و زردی از راه کلیه‌ها دفع می‌شود. هنگامی که نوزاد زیر دستگاه قرار دارد، حتما برهنه باشد و فقط چشم‌ها و آلت تناسلی‌اش پوشانده شود.

تعویض خون

در موارد نادری که زردی نوزاد شدید شده باشد و درمان‌های معمولی دیگر جواب ندهد، تعویض خون انجام می‌شود. در این روش، مقدار کمی از خون نوزاد از بدن خارج می‌شود و سپس به همان میزان، خون وارد بدن نوزاد می‌شود.

هنگامی که نوزاد از طریق شیر مادر تغذیه می‌کند، انرژی بیشتری به نوزاد منتقل می‌شود و حرکات روده نیز افزایش می‌یابد، که این امر باعث دفع بیشتر بیلی‌روبین از روده‌ها به شکل مدفوع می‌شود. اگر نوزاد شما بی‌حال است و خوب شیر نمی‌خورد، حتما به پرستار بخش اطلاع دهید.

عوارض نور درمانی شامل موارد زیر است:

 • اسهال
 • ضایعات پوستی قرمز رنگ
 • گرم شدن و برنزه شدن پوست نوزاد (برای پیش‌گیری از برنزه شدن، پوست نوزاد را چرب نکنید)

هر نوزادی که زرد می‌شود، حتی اگر حال عمومی‌اش خوب باشد، باید در اولین فرصت توسط پزشک معاینه شود، زیرا زردی شدید می‌تواند سبب آسیب به مغز و عقب‌ماندگی ذهنی شود. نور مهتابی در کاهش زردی نوزاد تأثیری ندارد.

۴۸ ساعت بعد از ترخیص می‌توانید برای چک و ارزیابی وضعیت سلامتی نوزاد به بیمارستان مراجعه نمایید.

۱ دیدگاه‌ها

 • دختر منم زردی داشت خیلی ضعیف شده بود براش لامپ خریدیم تو خونه خوب شد
  خیلی استرس داشتم و نگران بودم ولی واقعا چیز سختی نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان