درد‌های صورت

دردهای صورت

اگر دردی حداقل به مدت ۶ ماه ادامه پیدا کند، به صورت درد مزمن تعریف می‌شود. پزشکانی که این شرایط را درمان می‌کنند، باید در مورد مکانیسم‌ها و تعاریف راهکارهای درمانی موفق در جهت تغییر اوضاع زندگی بیمار که تحت تأثیر قرار گرفته است، بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.

درد‌های صورت به طور معمول بر اثر ایجاد مشکلی در نقطه‌ای از صورت بوجود می‌آ‌ید، اما به دلیل توزیع عصبی، کل صورت تحت ‌تأثیر قرار می‌گیرد. زیرا به‌صورت کلی، سر و گردن به وسیلۀ اعصاب بسیاری به یکدیگر متصل و مرتبط هستند. اگر عصبی در قسمتی از صورت آسیب ببیند و تحریک شود، به احتمال زیاد دیگر نقاط سر، صورت و گردن تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و آن نقاط نیز دچار درد و ناراحتی خواهد شد.

عوامل ایجاد درد‌های صورت

عوامل بسیار مختلفی می‌توانند موجب بروز دردهای صورت شوند که مهم‌ترین موارد شامل دندان درد، درد‌های استخوان یا عضلات جمجمه‌، میگرن، دردهای عصب سه‌قلو و سینوزیت است.

بسیاری از بیماری‌های به ظاهر ساده دیگر همانند آبسۀ دندان، زونا، آب سیاه چشمی، عفونت‌های غدد بزاقی و سردرد‌های خوشه‌ای نیز می‌توانند از عوامل ایجاد درد‌های صورت باشند. برای مثال سردرد‌های خوشه‌ای که موجب درد‌های ناگهانی و یک‌طرفه در صورت می‌شوند و ممکن است بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه نیز به طول انجامد. این درد‌های ناگهانی همراه با علائمی همچون قرمزی چشم، ریزش اشک، افتادگی پلک‌ها، آبریزش بینی و … باشد. نوع دقیق دردی که احساس می‌کنید به علت آن بستگی دارد.

دردهای صورت

انواع دردهای صورت

  • درد شدید و ناگهانی که در یک طرف صورت جمع می‌شود و بیشتر در اطراف دهان است، عموماً به دلیل مشکلات داخل دهان و دندان مانند حفره یا آبسه است. اگر این نوع درد را تجربه کردید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
  • دردی که در قسمت جلوی پیشانی و زیر چشم‌ها احساس ‌شود، بیشتر به علت سینوزیت بوده و همراه با احساس خستگی و گاهاً تب و لرز است.
  • درد حاد ممکن است ایتروژنیک یا ناشی از برداشتن یک تومور یا پیامد جراحی زیبایی باشد. آسیب بافتی ناشی از صدمه، ممکن است موجب آسیب به واسطه‌های شیمیایی شود که بر اعصاب آن بافت تأثیر می‌گذارند یا خود اعصاب مستقیماً مجروح شوند.

از آنجایی که دلایل زیادی برای درد در صورت وجود دارد، اگر دردی غیر‌قابل توصیف یا غیر‌قابل تحمل احساس شد، سریعاً با پزشک خود مشورت کنید.

تشخیص

درد صورت معمولاً بلافاصله برای فرد آشکار و باعث اختلال در فعالیت‌های روزمرۀ شخص می‌شود. منشأ این درد‌های حاد ممکن است تصادف باشد، مانند تصادف اتومبیل که سر بیمار به داشبورد یا کیسه هوا، برخورد کرده باشد.

همچنین این درد می‌تواند ناشی از برداشتن یک تومور یا پیامد جراحی زیبایی باشد. زمانی که آسیب بافتی به وجود می آید، بعضی از این حوادث موجب آسیب دیدن مستقیم اعصاب صورت می‌شوند.

پیام‌های درد مکرراً به مغز میانی و مرکزی ارسال می‌شود و بیمار تکرار این الگوهای تکانه‌های عصبی را به عنوان درد تلقی می‌کند.

اگر محرک درد همچنان ادامه داشته باشد، ورود مداوم تکانه‌ها به نخاع موجب تغییراتی در سیستم عصبی مرکزی می‌شود، که در نهایت منجربه درد مزمن می‌شود. دردی که بیشتر از ۶ ماه به طول انجامد، به عنوان درد مزمن در نظر گرفته می‌شود.

درد مزمن صورت، مانند هر درد مزمن دیگر، زندگی فرد را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد. از درد صورت به عنوان «یکی از شدیدترین دردهایی که بشر از آن رنج می‌برد» یاد شده است.

اگر شروع به درمان فوری انجام گیرد، می‌تواند تا حد زیادی از خطرات ناشی از اتفاقات خطرناک جلوگیری کند. برای مثال، در صورت اقدام به‌ موقع جهت درمان آب سیاه چشمی، می‌توان جلوی از دست رفتن همیشگی بینایی چشم را گرفت.

امروزه ما درک بهتری از علت و مکانیسم درد مزمن صورت داریم، اما همچنان باید در مورد درمان آن، اکتشافات بیشتری انجام گیرد. اکنون مشخص شده است که اکثر بیماران مبتلا به این مشکل، دچار فشار خونریزی مزمن عروق ریشه در عصب سه قلو پایه جمجمه هستند.

بیماری که مبتلا به درد مزمن صورت است و می‌تواند به نقطه تحریک صورت خود اشاره کند و ناحیۀ درد با توزیع آناتومیکی شناخته شده از شاخه‌ای از عصب سه قلو مطابقت داشته باشد، بدان معنی‌ست که عصب آسیب دیده است. اغلب بیماران از این‌گونه درد‌ها به صورت درد‌هایی ناگهایی مانند گرفتگی یا ضربانی مبهم و دردناک یاد می‌کنند. البته دردهای نواحی مختلف صورت مانند گوش و گردن نیز ممکن است در کل سر و صورت انعکاس یابد.

دردهای صورت

انواع احتمالی آسیب عبارتند از یاتروژنیک، که به خاطر انجام عمل‌های جراحی انتخابی یا اورژانسی پس از سانحه است، مانند ضربه خوردن سر بوسیله داشبورد اتومبیل. انواع جراحی‌های دیگر که به احتمال زیاد به عصب آسیب می‌رسانند شامل جراحی‌های زیبایی مانند رینوپلاستی، بلفاروپالستی و… می‌شود.

درمان

درد مزمن صورت مزاحم زندگی و عملکرد بیماران می‌شود. مبتلایان به این بیماری هنگام نوشیدن مایعات سرد، اصلاح صورت، جویدن و حتی حرف زدن دچار مشکل می‌شوند. یافتن علت آن می‌تواند جهت تشخیص مشکل و درمان کمک‌کننده باشد. با این حال، برخی از استراتژی‌هایی که در کلینیک‌های درد برای این نوع بیماران اتخاذ می‌شود، موفقیت‌آمیز خواهد بود.

درد‌های صورت اگر ناشی از مشکل عصب سه‌قلو باشد، جزء درد‌های پیش‌رونده است و اگر بتوان از آن به‌موقع پیشگیری کرد، دیگر نیازی به جراحی باز و روش‌های تهاجمی نخواهد بود.

رعایت برخی نکات می‌تواند این درد‌ها را تا حد زیادی کاهش داد. کارهایی که می‌توان هم‌زمان با درمان دارویی پیش برد شامل ورزش، یوگا، طب سوزنی به همراه مصرف ویتامین‌ها، تغذیه مناسب و خواب کافی است.

در برخی موارد نادر و خاص با انجام جراحی می‌توان به بازسازی عصب ادامه داد. علل فشارهای مزمن عصب و استراتژی‌های درمانی ممکن است، راه‌حل‌های ساده‌ای داشته باشند. اندازه‌گیری حساسیت صورت ممکن است اطلاعات تشخیصی و پیش‌آگاهی‌های مهمی را به ما ارائه دهند، که در یافتن راهبردهای درمانی ما را راهنمایی می‌کند.

در انتها با مراجعه به کلینیک‌‌ درد ‌می‌توان تا حد زیادی از درد‌های صورت رهایی یافت. هدف از کلینیک‌های درمانی درد افزایش کیفیت زندگی بیماران است. در این مراکز شما مهارت‌های کنترل و مدیریت درد مزمن را آموخته و قادر خواهید بود که در زندگی عملکرد بهتری داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *