بواسیر یا هموروئید چیست و چه درمانی دارد

بواسیر یا هموروئید به رگ‌های متورم شده در قسمت تحتانی مقعد و راست روده گفته می‌شود. زمانی که این رگ‌های کشیده شوند، تحریک خواهند شد. از آنجایی که این عارضه با گذشت زمان بدتر می‌شود، پزشکان پیشنهاد می‌کنند که به محض بدتر شدن شرایط حتما به متخصص مراجعه کنند.
اغلب افراد اطلاعات کافی در خصوص این بیماری ندارند، به همین جهت اطلاعاتی را در ادامه مقاله در اختیار شما قرار خواهیم داد.

حقایقی در رابطه با بواسیر که باید بدانید

برخی از نکات مهم در رابطه با این بیماری وجود دارد که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:
خانم‌ها در بارداری بیشتر دچار بواسیر می‌شوند.
احتمال بروز بواسیر با بالاتر رفتن سن افزایش می‌یابد.
بواسیر هنگامی رخ می‌دهد که رگ‌های اطراف مقعد متورم و بزرگ شوند.
گاهی اوقات جهت درمان بواسیر به دارو و جراحی نیاز است.

بواسیر چیست؟

منظور از بواسیر در واقع رگ‌های متورم شده در پایین‌ترین قسمت راست روده و مقعد شماست. گاهی اوقات دیواره رگ‌های خونی در این قسمت از روده به قدری نازک می شود، که رگ‌ها ملتهب و دردناک خواهند شد. به‌طور کلی بواسیر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل خونریزی مقعدی شناخته می‌شود.
در اغلب مواقع این بیماری خودبه‌خود یا به روش‌های خانگی برطرف می‌شود و تنها در موارد معدود درمان بواسیر توسط پزشک انجام می‌گیرد.

علت بواسیر

دلایل مختلفی در ایجاد این بیماری نقش دارد که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

بارداری

هموروئید بیشتر در خانم‌های باردار مشاهده می‌شود؛ چراکه با بزرگ‌تر شدن رحم به رگ‌های روده فشار وارد شده و منجر به تورم رگ‌ها می‌شود.

افزایش سن

بواسیر در میان بزرگسالان بین سنین ۴۵ تا ۶۵ سال بیشتر مشاهده می‌شود؛ اما، به این معنی نیست که جوانان و کودکان کم سن و سال دچار این عارضه‌ای نمی‌شوند.

اسهال

بواسیر می‌تواند پس از اسهال مزمن ایجاد شود.

بارداری

یبوست مزمن

زمانی که برای دفع مدفوع زور می‌زنید، فشار زیادی به دیواره رگ‌های خونی وارد می‌شود.

بیش از حد نشستن

اگر به مدت طولانی یکجا بنشینید، احتمال بروز بواسیر وجود خواهد داشت.

بلند کردن اجسام سنگین

بلند کردن مداوم اجسام سنگین منجر به هموروئید در افراد می‌شود.

زیاد نشستن

رابطه مقعدی

چنین رابطه‌ای منجر به بواسیر می‌شود یا در صورت وجود این بیماری اگر از مقعد رابطه وجود داشته باشد، این شرایط بدتر خواهد شد.

چاقی

چاقی مرتبط با رژیم غذایی نادرست می‌تواند منجر به بواسیر شود.

ژنتیک

گاهی اوقات تنها به‌دلیل ژنتیک، برخی از افراد این بیماری را به ارث می‌برند.

درمان بواسیر یا هموروئید

علائم بواسیر

در اغلب موارد علائم مشابهی که وجود دارد به شرح زیر است:
خونریزی بدون درد
خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
احساس درد در ناحیه مقعد
وجود توده یا تورم در ناحیه مقعد
نشت مدفوع
این علائمی که برای شما ذکر کردیم شاید نگران‌کننده به نظر برسند؛ اما، جای نگرانی نیست و خطری شما را تهدید نخواهد کرد. در این مواقع می‌بایست به پزشک متخصص مراجعه کنید تا درمان به موقعی برای شما انجام گیرد.

انواع بواسیر

بواسیر می‌تواند به دو صورت ایجاد شود:

بواسیر داخلی

بواسیر داخلی در عمق راست روده ایجاد می‌شود و از بیرون قابل مشاهده نیست. در اغلب مواقع این نوع بواسیر بدون درد است و اکثرا خونریزی مقعدی اولین علائم این بیماری است.
زور زدن یا فشار آوردن در برخی از مواقع بواسیر داخلی را تحت فشار قرار می‌دهد که منجر به خارج شدن از مقعد می‌شود. به این حالت «بواسیر برجسته» گفته می‌شود و می‌تواند بسیار دردناک باشد.

بواسیر یا هموروئید داخلی یا خارجی

بواسیر خارجی

بواسیر خارجی در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می‌شود، به همین جهت قابل مشاهده است. از آنجا که عصب‌های حساس‌تری در این قسمت از بدن وجود دارد، در حالت عادی هم دردناک است. در این صورت وارد شدن فشار هنگام دفع مدفوع ممکن است منجر به خونریزی شود.

بواسیر یا هموروئید

بواسیر ترومبوز

در صورتی که خون در بواسیر خارجی تجمع پیدا کند، منجر به بواسیر ترومبوز می‌شود که علائمی همچون موارد زیر را به همراه دارد:
درد شدید
التهاب
تورم
احساس یک توده سخت در نزدیک مقعد

از کجا بفهمیم بواسیر داخلی داریم؟

همانطور که برای شما ذکر کردیم یکی از مهم‌ترین علائمی که ناشی از این نوع بواسیر مشاهده می‌شود، خونریزی مقعدی است.

هموروئید چگونه توسط پزشک تشخیص داده می‌شود؟

هر فردی که علائم ذکر شده از بواسیر را داشت، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. این نکته را در نظر داشته باشید سرطان روده بزرگ و مقعد هر دو می‌توانند منجر به خونریزی مقعدی شوند.
هنگامی که به پزشک مراجعه می‌کنید و علائم خود را با او در میان می‌گذارید، پزشک معاینات بدنی را انجام می‌دهد و آزمایشات لازم را جهت تایید یا عدم وجود این بیماری، از شما درخواست می‌کند. این آزمایشات ممکن است شامل معاینه «رکتال دیجیتال» باشد.

درد بواسیر یا هموروئید

 

درمان بواسیر

درمان هموروئید

در اغلب مواقع با اقدامات ساده و ابتدایی می‌توانید علائم ناشی از بواسیر را درمان کنید. در برخی از مواقع ممکن است نیاز به درمان با دارو باشد، در مرحله نهایی و عدم پاسخ به هیچ درمانی، بیمار نیاز به جراحی خواهد داشت.

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

همیشه به بیماران توصیه می‌شود هر زمانی که با بیماری یا مشکلی مواجه می‌شوند، ابتدا با راهکارهای خانگی مشکل خود را برطرف کنند، در صورت عدم درمان می‌بایست به پزشک مراجعه کنند. در ادامه همه موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد:
علائم ناشی از بواسیر را می‌توان به روش‎های خانگی تسکین داد که این راهکارها به شرح زیر است:

پماد برای درمان بواسیر؛

کرم‌ها و شیاف‌های بدون نسخه که حاوی هیدروکورتیزون است می‌تواند برای رفع این مشکل بسیار موثر باشد. همچنین پمادهایی هستند که برای بی حسی روی پوست کاربرد دارد.

استفاده از یخ یا کمپرس آب سرد؛

استفاده از این موارد می‌تواند به رفع التهاب در قسمت آسیب‌دیده بسیار موثر باشد.

پماد

حمام آب گرم؛

حمام آب گرم می‌تواند به رفع خارش و سوزش کمک کند.

استفاده از دستمال مرطوب؛

استفاده از دستمال‌های خشک در سرویس بهداشتی می‌تواند علائم را بدتر کند، به همین جهت توصیه می‌شود به جای دستمال خشک، نوع مرطوب را انتخاب کنید.

استفاده از دستمال

داروی بواسیر

برخی از داروهای مسکن مانند آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است درد و ناراحتی را تسکین دهد. به‌طور کلی بیشتر داروهای مربوط به بواسیر بدون نسخه به فروش می‌رسند، این موارد می‌تواند شامل پماد، مسکن یا شیاف باشد. در واقع مواردی مانند هیدروکورتیزون جهت تسکین درد و خارش بسیار موثر است.
اگر این داروها پس از یک هفته مصرف، موثر نبود بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بررسی‌های جدی‌تری برای شما انجام گیرد.

درمان‌های غیر جراحی

متداول‌ترین روشی که جهت درمان بواسیر به کار گرفته می‌شود، استفاده از «رابربند» است. در واقع این روش جهت درمان سرپایی بواسیر داخلی به کار برده می‌شود، این امر موجب می‌شود تا خونرسانی قطع شود، در نهایت بواسیر کوچک یا قطع خواهد شد.
روش دیگر «اسکلروتراپی» است که این محلول به بواسیر داخلی تزریق می‌شود، در واقع این روش خونرسانی را در قسمتی که بواسیر ایجاد شده، قطع می‌کند. روش‌های دیگر از جمله «فوتو انعقاد مادون قرمز» و «انعقاد الکتریکی» دو گزینه دیگر برای درمان بواسیر هستند.

جراحی بواسیر یا هموروئید

درمان‌های جراحی

در نهایت اگر هیچ یکی از روش‌های دارو درمانی و دیگر مواردی که برای شما ذکر کردیم موثر نباشد، جراحی جهت برداشتن بواسیر انجام می‌گیرد. این نوع روش درمان به عنوان «هموروئیدکتومی» شناخته می‌شود. همچنین ممکن است نوع دیگر روش درمانی برای بیمار صورت گیرد تا بواسیر پرولاپس جای خود قرار گیرد.
تمامی این روش‌ها با بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد و در اغلب مواقع بیمار در همان روز ترخیص خواهد شد.

اقداماتی جهت پیشگیری از ایجاد بواسیر

هنگامی که مدفوع سفت نباشد، خطر ابتلا به این بیماری به شدت کاهش می‌یابد. علاوه بر این مورد روش‌های دیگری نیز وجود دارد در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

دلیل هموروئید

 

هموروئید

تغذیه؛

مصرف غذاهای غنی از فیبر مانند میوه، سبزیجات و همچنین غلات کامل منجر به نرم شدن مدفوع می‌شود. به همین جهت نوشیدن مایعات فراوان از خشک شدن مدفوع جلوگیری می‌کند. همچنین می‌توانید از مکمل‌های بدون نسخه جهت رفع یبوست مصرف کنید.

خودداری از فشار زیاد؛

هنگام دفع، فشار زیادی به خود وارد نکنید؛ چراکه، ممکن است فشار زیادی به رگ‌های راست روده وارد شود و مشکلات بیشتری را برای شما ایجاد کند.

استفاده از سرویس بهداشتی به‌صورت مکرر؛

افراد نباید منتظر بمانند تا در صورت نیاز به سرویس بهداشتی بروند. هرچه تعداد دفعات استفاده از سرویس بهداشتی کمتر شود، به طبع مدفوع خشک‌تر و دفع سخت‌تر خواهد شد.

فعالیت بدنی؛

نشستن یا ایستادن طولانی مدت منجر به فشار زیاد به رگ‌ها می‌شود. علاوه بر این، فعالیت بدنی منجر به حرکت مدفوع در روده می‌شود؛ بنابراین، نیاز به دفع مدفوع به‌طور منظم وجود خواهد شد.

داشتن وزنی متعادل.

در صورت داشتن اضافه وزن خطر ایجاد بواسیر نیز بیشتر خواهد شد.

بواسیر یا هموروئید

عارضه‌های ناشی از بواسیر

عارضه‌های ناشی از این بیماری بسیار نادر است؛ اما، به‌طور کلی می‌تواند مشکلاتی از قبیل موارد زیر را ایجاد کند:

کم خونی؛

از دست دادن خون به‌صورت مکرر می‌تواند منجر به کم خونی شود. در واقع در این حالت به اندازه کافی گلبول قرمز سالم جهت حمل اکسیژن به سلول‌های بدن وجود ندارد.

قطع خونرسانی؛

اگر خونرسانی به بواسیر قطع شود، ممکن است احساس درد شدید در بیمار وجود داشته باشد.

لخته شدن خون.

گاهی اوقات ممکن است لخته خون در بواسیر ایجاد شود (بواسیر ترومبوزه). این عارضه خطرناک نیست؛ اما، می‌تواند منجر به درد شدید و زخم در بیمار شود. در این مواقع گاهی ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد.

خونریزی

علائم عفونت بواسیر چیست؟

امکان دارد بواسیر در برخی از افراد، آلوده شده و در نهایت منجر به عفونت بواسیر شود. در واقع زمانی که دچار عفونت بواسیر می‌شوید، علاوه بر داشتن علائم معمولی این بیماری ممکن است علائم دیگری ناشی از عفونت را مشاهده کنید، که این موارد شامل موارد زیر است:

تب
احساس درد بیشتر حتی پس از انجام درمان
قرمزی در اطراف مقعد به ویژه در قسمتی نزدیک عفونت
در صورتی که به عفونت بواسیر مشکوک هستید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت رفع این بیماری انجام گیرد. در صورت بی توجهی به عفونت ایجاد شده ممکن است مشکلات بیشتر و خطرناکی را برای شما به همراه داشته باشد.

هموروئید

 

بواسیر

آیا بواسیر منجر به سرطان می‌شود؟

خیر، این بیماری با سرطان مرتبط نیست و منجر به سرطان نخواهد شد؛ اما، نکته‌ای در خصوص این مورد وجود دارد این است که علائم سرطان روده مانند علائم بواسیر است. با مراجعه به پزشک بررسی‌های لازم انجام می‌شود و تا هر یک از این موارد را رد یا تایید کند.

چه افرادی مبتلا به بواسیر می‌شوند؟

بواسیر بیماری تقریبا رایجی است که ممکن است بیش از نیمی از افراد تا ۵۰ سالگی علائم بواسیر را تجربه کنند. هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند مبتلا به بواسیر شوند، به‌طور کلی احتمال ایجاد بواسیر پس از ۳۰ سالگی افزایش می‌یابد. بسیاری از خانم‌ها در بارداری یا پس از زایمان دچار آن می‌شوند.

آیا همه بیماران نیاز به جراحی بواسیر دارند؟

همانطور که در ابتدای مقاله برای شما ذکر کردیم انجام عمل جراحی به عنوان راه حل نهایی برای بیماران در نظر گرفته می‌شود؛ چراکه، این روش درمانی می‌تواند هزینه بیشتری داشته باشد و اقدامات تهاجمی‌تری برای بیماران انجام گیرد. خوشبختانه راهکارها و درمان‌های غیر جراحی بسیاری برای رفع بواسیر وجود دارد که می‌توان این مشکل را درمان کرد.
همچنین خودتان می‌توانید از پماد و داروهای بدون نسخه تهیه کرده و برای تسکین علائم استفاده کنید. در اغلب مواقع این بیماری به روش‌های ساده و غیر تهاجمی درمان می‌شود.

آیا درمان‌های خانگی به‌صورت طولانی مدت موثر است؟

بیماران باید این نکته را در نظر داشته باشند که روش‌های خانگی که برای بیماران در نظر گرفته می‌شود، تنها جهت رفع علائم بواسیر موثر است. در واقع راهکارهایی از قبیل استفاده از پمادهای بدون نسخه فقط منجر به تسکین علائم بواسیر می‌شود.
تنها در مواقعی درمان کلی صورت می‌گیرد که خود بیماری برطرف شود، این امر تنها با از بین رفتن بواسیر امکان‌پذیر خواهد بود. بهتر است در این خصوص با پزشک متخصص مشورت داشته باشید تا اطلاعات لازم در خصوص درمان قطعی در اختیار شما قرار دهد.

روزهای حضور پزشکان

نام پزشک روز حضور ساعت حضور
دکتر مصطفی گلکار روزهای زوج ۱۴-۱۸
دکتر شهرام عبادی روزهای زوج ۱۴-۱۸

** (نوبت‌گیری از یک هفته قبل انجام شود)

۵۴ دیدگاه‌ها

 • سلام چند روزی هست فقط در ناحیه مقعد سوزش کمی دارم ناحیه خارجی .
  به طوری فقط وقتی دست میزنم سوزش و احساس میکنم .
  فقطم این علایم و دارم .
  بواسیر دارم؟

 • سلام
  من حدود دو سه روز یبوست شدید داشتم اللته قبلا هم پیش اومده بود ولی بشدت الان نه!
  تو این دو سه روز مدفوعم خیلی سفت شده بود و برای همین نمیتونستم دسشویی برم و با بدبختی جلوی خودمو میگرفتم که دسشویی نرم .
  و البته با روش های خونگی مثل تخم شربتی خوب شدم ولی یکم درد و داشتم
  الان دو روز گذشته رفتم دسشویی و همراه با مدفوعم خون تازه بود و کمی درد هم داشتم
  الان واقعا چه کاری باید انجام بدم؟؟
  درمان خونگی چه چیزهایی و پیشنهاد میکنید؟

 • باسلام.تقریبا ۲۰ روز ه که علایم بواسیر رو دارم(درد درحالت عادی-تورم-مدفوع سفت-خارش و سوزش)اوایل به صورت خونریزی بدون درد بود اما الان نه.درمان خانگی و دارو مصرف کردم اما موثر نبوده/الان چند روزه بهتر شده و فقط زمان دفع مدفوع درد و سوزش دارم و همچنان یبوست دارم که دفع مدفوع رو سخت تر میکنه.
  چه پیشنهاد یا راهکاری دارید :)

  • برای درمان باید مراجعه کنید تا داروهای لازم تجویز بشه. همچنین باید به فکر تغییر سبک زندگی باشید. به عنوان مثال مواد غذایی مسهل مصرف کنید، ورزش کنید و آب فراوان بنوشید تا مشکل یبوست رفع شود.

 • سلام لطفا جواب منو بدین ممنون میشم
  من حدود یک هفته هست که موقع اجابت مزاج به شدت احساس درد دارم و جدیدا خونریزی هم اضافه شده البته خونریزی بسیار کمه… بیرون زدگی ندارم ولی بعداز دفع مدفوع که بسیار بسیار دردناکه تا جایی که دیگه نمیتونم تو اون لحظه دفع کامل داشته باشم… دکتر بعد از معاینه گفتند هموروئید هستش در صورتی که بیشتر علائم شقاق دارم و به جز شیاف آنتی هموروئید، بقیه داروها و پمادها ضد التهاب و تسکین دهنده و همچنین برای عفونی نشدنه… با این همه مسکن باز هم موقع دفع درد شدیدی و بعد از اون سوزش بسیار شدیدی دارم…. يبوستم ندارم… لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم زندگیم مختل شده

   • سلام وقت بخیر
    چند روزیه که رنگ مدفوع من نسبتا قرمز ولی بیشتر نزدیک به نارنجی هست
    داخل اینترنت خوندم که مدفوع به رنگ قرمز یعنی داشتن هموروئید یا سرطان و یا خون ریزی گوارشی ولی من هیچ مشکلی ندارم…
    الان من واقعا باید بخاطر رنگ مدفوع نگران باشم که بیمارم؟

    • این قرمزی همیشگی است؟ گاهی ممکنه به دلیل خوردن بعضی از مواد خوراکی، رنگ مدفوع به رنگ قرمز درمیاد.
     باید آزمایش انجام بدید.

  • سلام ممنون میشم راهنمایی کنید !من بواسیر داشتم وبه پزشک جراح مراجعه کردم بعد از معاینه اون گفت بواسیرت سه تا بیرون زدگی داره من میتونم دوتاشو بردارم سومی کوچک ونمیشه برداشت معقدت خیلی تنگ میشه خلاصه عمل جراحی کردم که خیلی سخت بود بعد عمل اون کوچکه هنوز مانده قبلا داخلی بود موقع دسشوی میزد بیرون بعد خودش دوباره میرفت تو الان اون کوچکه کلا بیر ون ایا دوباره باید جراحی بشه ؟؟یاروش دیگه ای داره

   • شما در حال حاضر باید مراجعه کنید تا وضعیت بررسی بشه و متناسب با شرایط جدید، درمان لازم انجام بشه.
    در این موارد بدون معاینه نمیشه نظر قطعی داد.

 • ‌سلام تغریبا یکی دو سال بعضی مواقع دو سه انگشت بالای مقعد خارش زیادی دارم ووقتی دست میزنم متوجه یه جوش بزرگ میشم .همیشه نه ولی بعضی مواقع خارش واقعا ازار دهنده ای داره نشانه از بواسیر هست یا نه

  • سلام حدود یک هفته هست که احساس خارش و سوزش کم دارم
   واحساس می کنم یه بیرون زدگی کوچیک دارم
   و هنگام دفع مدفوع خشک کمی خون هم اومد
   چه کاری میتونم انجام بدم برای درمان؟

    • شما که همش میگی باید معاینه بشی ، خوب دیگه نظر خواهی میکنی چیکار ، همونجا اولش بگو هیچکی هیچی نگه دیگه همه بیان واسه معاینه

     • ببینید تنها با شرح حال مختصر، تشخیص ممکن نیست. شما در صورتی هم که متوجه بشید بواسیر دارید باز هم باید مراجعه کنید تا درمان مناسب انجام بشه. بنابراین قبل از تشخیص نادرست، بهتره که مراجعه کنید تا هم تشخیص و هم درمان متناسب با شما براتون انجام بگیره.

 • سلام وقت بخیر ممنون میشم جواب بدین
  من مدتی هست که تو ناحیه مقعد احساس برامدگی میکردم
  اما هیچ نشونه دیگه ای مثل خونریزی و درد و … نداشتم
  یکی دوروزه که یبوست دارم و الان فکر میکنم این برامدگی و التهاب بیشتر شده اما باز هم علائم دیگه ای ندارم
  ممکنه بواسیر داشته باشم؟

   • سلام وقت بخیر
    راستش حدودا سه ماه پیش من به مدت یک ماه یبوست داشتم و مدفوعم با درد و خون ریزی بیرون میومد و بعد از یک مدت من یک بیرون زدگی کوچیکی رو مشاهده کردم . اما با مصرف پماد و دارو حدودا یک ماهه که خوب شدم و هیچ علائمی از خون ریزی و سوزش و … ندارم اما موقع نشستن احساس درد دارم و واقعا نمیتونم رو اون ناحیه بشینم اصلا همین که میخوام تکیه بدم دردش رو حس میکنم و موقع انجام کارها کلا تکیه نمیدم که این باعث میشه قوز در بیارم و کمر درد بگیرم
    البته بیشتر حس میکنم اون درد مقعدی رو ناحیه لگنم متمرکز شده
    بنظرتون بواسیر دارم یا چی ؟!

 • سلام مدتی هست که علائم بواسیر رو دارم و تقریباً مطمئنم که این بیماری رو دارم اما خجالت میکشم برم دکتر
  اگر بخوام خودم به درمان بپردازم باید چیکار کنم؟ و اینکه چقدر احتمال داره که جواب بده؟

 • پیشنهاد من اینه:
  خوردن غلات کامل مانند نان چاودار و حذف نان های بی ارزش مانند باگت و لواش
  خوردن چربی های مفید مانند روغن نارگیل و حذف نکردن چربی ها از رژیم غذایی
  داشتن انواع رنگارنگ میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی
  و همیشه مانند عصای یک پیرمرد آب را به همراه داشته باشید
  حذف برخی از حرکات سنگین مانند اسکوات و ددلیفت
  ورزش های هوازی روزانه
  در کل روند این بیماری اینطوریه که از رژیم شما آغاز میشه که دچار یبوست می‌شید و بعداً دچار هموروئید

 • سلام من ۴ ساله ک ب هموروئید مبتلام قبلا پزشک میرفتم ک جراحی تشخصی ندادن الان شدید تر شده پزشکمو عوض کردم میتونم موقعی ک پریودم مراحعه کنم موقع پریودی امکان معابنه وحود داره؟

 • سلام من از کودکی برای سریع تر آمدن مدفوع با انگشت کمک میگرفتم. برای اینکه هرچه زور میزدم نمی‌آمد
  متأسفانه متوجه شدم که برا مدگی هایی در مقعدم بوجود آمده
  برای حل این مسئله چه باید کرد ؟

 • سلام من دوساله دچار هموروئید شدم وتوبارداری بخاطر یبوست خون ریزی کرد الان یکماهه بچم دنیا اومد باز بدترشده وخونریزی کرد ودردشدیدی داره ومتورم شده ونمیتونم بشینم.بنظرتون جراحیش خیلی درد داره ومراقبتش که ببینم ا پس بچه برمیام

 • عرض ادب
  عزیزان من هم مثل شما هیمورویید خارجی نوع۴ دارم
  چند روز پیش درد شدید همراه با متورم شدن دور مقعد گرفتم
  سه شبانه روز نتونستم بخوابم از درد
  دوتا راه چاره بهتون پیشنهاد میکنم حتما انجام بدین انشالله که شمام خوب بشین
  ۱’انجام حجامت ساکرال(از گودی کمر گرفته میشه)
  ۲’استفاده از سرکه سیب
  توضیح:سرکه سیب را روی پنبه ریخته و هر روز هر چند بار وقت کردین به روی مقعد گذاشته و بزارین چند دقیقه روی مقعد بمونه’این کار رو هرروز چندبار تکرار کنین’باعث کوچک شدن گوشت اضافه بیرون زده میشه’خیلی مفید هست’
  من رفتم دکتر گفتم دارم از درد میمیرم معاینه کردو گفت هر چه زودتر باید جراحی بشی ۱۲ م.یلیون خرج داره’البته ۲۰ خرج داره ولی من ۱۲ میگیرم’گفت اگه جراحی نشی هر روز دردت بدتر میشه’اودم سرکه سیب گذاشتم کل دردم رفته خیلی هم کوچیکتر شده
  انشالله برای شما هم مفید باشه و جواب بده
  یاحق

 • سلام من چندساله دارو مصرف میکنم برای سردرد خوشه ای و همین باعث شده یبوست داشته باشم .گاهی اواخر اجابت مزاج کمی خون روی مدفوع هست .البته همیشگی نیس اغلب وقتی مدفوع خشکه
  نمیدونم چکار کنم

  • لطفا این علائم رو با پزشک‌تون درمیان بگذارید و اگر با تغییر دارو بهتر نشدید باید سبک زندگی‌تون رو عوض کنید.
   مایعات و فیبر بیشتری در طول روز استفاده کنید و از ورزش غافل نشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان