روز جهانی پرستار ۲۰۲۱

Nurse Day is celebrated
روز جهانی پرستار

روز جهانی پرستار هر ساله در تاریخ ۱۲ می برگزار می‌شود. در سال ۱۸۲۰، ۱۲ می پرستار مشهور جهان، نایتینگل متولد شد. یک پرستار انگلیسی که پرستاری مدرن توسط او بنیان شد.

با وجود همه‌گیری ویروس کرونا روز بین المللی پرستار اهمیت دوچندانی پیدا کرده است و در این روزها شاهد از خود گذشتگی پرستاران دلسوز در سراسر جهان هستیم. حال که ۱۲ می یا ۲۲ اردیبهشت مصادف با روز جهانی پرستار در نظر گرفته‌اند، روز بسیار مناسبی برای قدردانی از آنهاست.

تاریخچه روز جهانی پرستار

نایتینگل بنیانگذار پرستاری مدرن کار خود را به عنوان مسئول پرستاری از سربازان آغاز کرد و در طی جنگ مجروح شد. این پرستار از خود گذشته بیشتر وقت خود را صرف مراقبت و آرامش مجروحان جنگ به‌ویژه هنگام شب می‌کرد.

او اولین فردی بود که آموزش رسمی را برای پرستاران فراهم کرد. اولین دانشکده پرستاری به نام دانشکده پرستاری نایتینگل در سال ۱۸۶۰ در لندن توسط او افتتاح شد. 

علاوه بر این، نایتینگل یکی از شخصیت‌های اصلی در ایجاد موسسه آموزشی برای ماماها نیز بود و اولین بانویی بود که نشان افتخار را در سال ۱۹۰۷ به ایشان اعطا کردند.

International Nursing Day
تاریخچه روز جهانی پرستار

اهمیت روز جهانی پرستار

پرستاران قشر دلسوز جامعه محسوب می‌شوند. این موضوع را در این روزهای همه‌گیری کرونا به‌خوبی متوجه شده‌ایم؛ چراکه در صف اول مقابله با بیماری کووید ۱۹ قرار دارند.

پرستاران همانند پزشکان و دیگر کادر درمانی به‌طور مداوم مراقبت‌های لازم و دلسوزانه را از همه بیماران انجام می‌دهند و بدون وقفه در طول روز و شب مشغول به کار هستند. پرستاران از اولین افرادی هستند، که هنگام بحران در خط مقدم قرار می‌گیرند.

طبق نظریه سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از نیمی از کارکنان بخش درمان را پرستاران تشکیل می‌دهند، با این حال همچنان با کمبود پرستار در سراسر جهان مواجه‌ایم.

نقش مهم پرستاران در درمان بیماران

قطعا نقش تاثیرگذار پرستاران در روند درمان بیماران بر کسی پوشیده نیست. نقش اصلی آنها حمایت و مراقبت از بیماران برای به دست آوردن سلامتی کامل است. آنها مسئولیت‌های مختلفی را بر عهده دارند، بخشی از عملکرد آنها در کادر درمان به شرح زیر است:

Nurses Day
نقش مهم پرستاران در درمان بیماران
  • سوابق بیماری و علائم بیمار را ثبت می‌کند.
  • جهت برنامه‌ریزی درمان بیمار با تیم درمان همکاری‌های لازم را دارد.
  • جهت به دست آوردن سلامتی و تندرستی بیماران همکاری‌های لازم و کامل را خواهد داشت.
  • طی روند درمان بیمار، شرایط او را کنترل می‌کند و علائم را به‌طور دقیق به ثبت می‌رساند.
  • داروهای لازم و روش‌های مصرف آنها را به بیماران بازگو می‌کند.
  • در صورت نیاز از تجهیزات پزشکی برای بیماران استفاده می‌کند.
  • آزمایشات تشخیصی توسط پرستاران برای بیماران انجام می‌گیرد.
  • به بیماران توصیه‌های لازم را جهت مدیریت شرایط خود ارائه می‌دهد.
  • به بیماران در صورت نیاز، مشاوره‌های لازم را می‌دهد.

در ادامه به این موارد نیز توجه داشته باشید:

مراقبت از بیمار؛

پرستاران در طول روز و شب از بیماران مراقبت می‌کنند. کنترل نیازهای جسمی، پیشگیری و کمک به روند درمان از عملکرد مثبت آنهاست. روند و پیشرفت درمان را تحت نظر دارد، در صورت نیاز به اقدام خاصی، در هر لحظه به بیمار کمک‌رسانی خواهد کرد.

حمایت از بیمار؛

بیمار اولویت اول هر پرستاری است. در این مواقع پرستاران از منافع بیمار و حفظ عزت او در طول درمان مراقبت می‌کند. در اینجا جا دارد که از پرستاران زحمتکش بیمارستان و زایشگاه مریم هم تقدیر و تشکر کرد.

برنامه‌ریزی جهت مراقبت؛

پرستار به‌طور مستقیم جهت تصمیم‌گیری برای اقدامات درمانی بیماران نقش بسیار مهمی دارد. با این حال که پزشکان و متخصصان تصمیم نهایی را برای درمان بیماران می‌گیرند؛ اما باید از سوی پرستاران اطلاعات دقیقی از شرح حال بیمار و روند درمان گزارش شود.

آموزش و پشتیبانی از بیمار.

از آنجایی که روند درمان و مصرف داروی بیماران پس از ترخیص از بیمارستان ادامه دارد، باید آموزش‌های لازم برای کنترل شرایط خود از سوی پرستاران وجود داشته باشد. پرستاران در این مواقع نکات لازم را به بیمار یا همراهان او توضیح می‌دهند تا روند درمان به موفقیت طی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان