علت درد سینه قبل از قاعدگی چیست

premenstrual chest pain
درد سینه قبل از قاعدگی

چرخه قاعدگی منجر به بسیاری علائم، از جمله درد سینه قبل از قاعدگی می‌شود. در حقیقت تغییرات هورمونی قبل از پریود باعث حساسیت یا درد پستان خواهد شد. پزشکان علت دقیق ایجاد چنین علائمی را نمی‌دانند؛ اما، به‌طور کلی این هورمون‌ها در بدن هستند که چنین علائمی را ایجاد می‌کنند.

راهکارهای درمانی مختلفی برای کاهش درد سینه قبل از قاعدگی وجود دارد، در صورتی که درد قبل از قاعدگی برای شما آزاردهنده است، می‌بایست به جراح پستان در کرج مراجعه کنید.

دلیل ایجاد تورم و حساسیت سینه قبل از قاعدگی چیست؟

هورمون‌هایی که قبل از قاعدگی تغییر می‌کنند، بیشتر منجر به تورم و حساسیت پستان می‌شوند. هورمون‌ها در طی یک چرخه قاعدگی طبیعی، کاهش یا افزایش پیدا می‌کنند. زمان تغییرات هورمونی برای هر خانم متفاوت است.

هورمون استروژن منجر به بزرگ شدن مجاری سینه شده و تورم غدد شیردهی می‌شود که در نهایت باعث درد سینه قبل از قاعدگی خواهد شد. استروژن و پروژسترون در نیمه دوم چرخه (۱۴ تا ۲۸) افزایش پیدا می‌کنند. مصرف داروهای حاوی استروژن می‌تواند منجر به تغییرات پستان مانند حساسیت و تورم شود.

premenstrual hormonal
تورم و حساسیت سینه قبل از قاعدگی

درد سینه قبل از قاعدگی چه علائمی ایجاد می‌کند؟

همانطور که گفته شد بسیاری از خانم‌ها قبل از قاعدگی درد ناخوشایندی را در هر دو پستان خود احساس می‌کنند، که این احساس می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد. حساسیت و سنگینی در هر دو پستان از علائم اصلی درد و تورم قبل از قاعدگی است.

حتی درد خفیف قبل از قاعدگی نیز می‌تواند برای خانم‌ها مشکل‌ساز شود. علائم معمولا یک هفته قبل از قاعدگی ایجاد شده و بلافاصله پس از خونریزی قاعدگی، برطرف می‌شود.

به‌دلیل تغییرات هورمونی که با افزایش سن ایجاد می‌شود، تورم و حساسیت سینه قبل از قاعدگی معمولا با نزدیک شدن به زمان یائسگی بهبود می‌یابد. اینگونه علائم شباهت زیادی به علائم اوایل بارداری دارد.

مواقعی که باید به پزشک مراجعه کنید

تغییرات ناگهانی و نگران‌کننده پستان باید با پزشک در میان گذاشته شود. با این وجود که در اغلب مواقع درد و تورم قبل از قاعدگی خطری ندارد؛ اما می‌تواند علائم هشداردهنده‌ای از مشکلات جدی مانند عفونت یا سایر بیماری‌ها باشد. اگر متوجه چنین مواردی شده‌اید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • ایجاد توده‌های جدید یا تغییر یافته در پستان
 • ترشح از نوک پستان، به‌خصوص ترشحات قهوه‌ای و خونی
 • احساس درد پستان که در خوابیدن و کارهای روزمره تداخل ایجاد می‌کند.

پزشک، معاینه بدنی از جمله معاینات پستان را انجام می‌دهد و سوالات بیشتری در رابطه با علائم شما خواهد پرسید. در صورتی که طی معاینات هرگونه تغییرات غیر طبیعی تشخیص داده شود، ممکن است انجام هر یک از موارد تشخیصی مانند ماموگرافی یا سونوگرافی به بیمار پیشنهاد شود.

بیشتر بخوانید: بازسازی سینه بعد از سرطان

breast pain
ایجاد توده‌های جدید یا تغییر یافته در پستان

درد سینه قبل از قاعدگی چگونه درمان می‌شود؟

در اغلب مواقع چنین دردی را می‌توان با مصرف داروهای بدون نسخه درمان کرد. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه شامل موارد زیر است:

 • استامینوفن
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن

خانم‌هایی که به‌دلیل تورم و درد شدید سینه با مصرف چنین داروهای بهبود پیدا نمی‌کنند، بهتر است به پزشک مراجعه کنند. 

درمان خانگی درد سینه قبل از قاعدگی

برخی از راهکارهای خانگی نیز می‌تواند به کنترل تورم و حساسیت پستان قبل از قاعدگی کمک کند. زمانی که بدترین علائم را در سینه خود احساس می‌کنید، از سوتین‌های ورزشی استفاده کنید.

رژیم غذایی از دیگر مواردی است که می‌تواند در ایجاد درد پستان نقش داشته باشد. کافئین، الکل و غذاهای سرشار از چربی و نمک می‌توانند علائم سینه قبل از قاعدگی را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: سرطان سینه

کاهش یا حذف این موارد از رژیم غذایی دو هفته قبل از قاعدگی به مدیریت یا جلوگیری از این علائم کمک می‌کند. مصرف برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز ممکن است به تسکین درد پستان و علائم ناشی از قبل قاعدگی کمک کند.

انواع غذاهای غنی از این مواد مغذی شامل موارد زیر است:

 • بادام زمینی
 • اسفناج
 • فندق
 • روغن ذرت، زیتون و سایر روغن‌های طبیعی
 • هویج
 • موز
 • سبوس جو دو سر
 • آووکادو
 • برنج قهوه‌ای

در برخی از مواقع ممکن است پزشک مکمل‌های ویتامین را برای بیمار در نظر بگیرد.

breast tenderness
درمان خانگی درد سینه

کلام آخر

حساسیت و تورم پستان قبل از قاعدگی اغلب با راهکارهای خانگی و مراقبت در منزل کنترل می‌شود. در صورتی که با مصرف داروهای بدون نسخه و تغییر سبکی زندگی چنین علائمی برطرف نشد، باید با جراح پستان در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان