زایمان طبیعی بعد از سزارین

سؤالی که ذهن بسیاری از مادران را به خود مشغول کرده، در مورد زایمان طبیعی بعد از سزارین (VBAC) است. بسیاری از مادران تصمیم دارند که زایمان طبیعی را بعد از سزارین تجربه کنند. اما امکان انجام این فرایند را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

آیا زایمان طبیعی بعد از سزارین امکان‌پذیر است؟

اگر فرزند قبلی خود را از طریق سزارین به دنیا آورده‌اید و مجدد باردار شده‌اید، ممکن است از امکان‌پذیر بودن زایمان طبیعی بعد از سزارین، متعجب شوید.

در گذشته زنانی که یک زایمان سزارین را تجربه می‌کردند، باید تمام زایمان‌های بعدی خود را به همین شیوه انجام می‌دادند. زایمان طبیعی بعد از سزارین برای بسیاری از خانم‌ها امکان‌پذیر است. عواملی زیادی وجود دارد که به مادر و پزشک کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند، آیا این روش مناسب است یا خیر.

در شرایط مشخص، می‌توان این کار را انجام داد. مطالعات نشان داده‌اند که اکثر زنانی که اقدام به زایمان طبیعی بعد از سزارین می‌کنند، موفق خواهند بود. ایمنی برای مادر و نوزاد مهم‌ترین عاملی‌ست که باید در نظر در نظر گرفته شود؛ چراکه زایمان طبیعی بعد از سزارین همیشه برای همه زنان امن نیست.

زایمان طبیعی بعد از سزارین

بررسی وضعیت سلامتی مادر و جنین

اگر قصد دارید که نوزاد خود را پس از تجربه سزارین به‌صورت طبیعی به دنیا بیاورید، می‌بایست وضعیت سلامتی شما و جنین توسط پزشک به‌خوبی بررسی شود تا پزشک مطمئن باشد که از سلامت کامل برخوردار هستید.

برای متخصص زنان و زایمان وضعیت سلامتی مادر و کودک مهم است. حتی اگر دوقلو باردار هستید و از نظر پزشک در شرایط مطلوبی به سر می‌برید، می‌توانید زایمان طبیعی را پس از سزارین تجربه کنید. گاهی برخی از مشکلات مانع از انجام زایمان طبیعی در افراد می‌شود که این شرایط شامل موارد زیر است:

 • چاقی (نتیجه اندازه‌گیری BMI بالای ۳۰ باشد)
 • پره اکلامپسی (فشارخون بالا در دوران بارداری)
 • سن (خانم‌های بالای ۳۰ سال)
 • در صورتی که سزارین قبلی خود را در ۱۹ ماه گذشته انجام داده باشید.
 • جنین بسیار بزرگ باشد.

بررسی برش شکم در زایمان سزارین

همانطور که گفته شد پزشک برای تایید انجام زایمان طبیعی پس از سزارین باید عوامل مختلفی را بررسی کند تا فرد با مشکلی در این خصوص مواجه نشود. برش زده شده در زایمان سزارین گذشته، یکی از مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

برش سزارین می‌تواند به‌صورت عمودی یا افقی ایجاد شده باشد. اگر برش به‌صورت عمودی باشد، احتمال آنکه پزشک به شما اجازه انجام زایمان طبیعی را دهد، بسیار کم است؛ چراکه ممکن است منجر به پارگی شود.

در صورتی که برش زده شده، کم و عرضی باشد و از وضعیت خوبی برخوردار باشید، پزشک اجازه انجام زایمان طبیعی پس از سزارین را خواهد داد.

زایمان سزارین
زایمان طبیعی یا سزارین

دلیل انتخاب زایمان طبیعی پس از سزارین چیست؟

دلایل متفاوتی وجود دارد که افراد تمایل دارند، پس از زایمان سزارین، زایمان طبیعی را تجربه کنند که این دلایل به شرح زیر است:

قصد بارداری‌ مجدد

گاهی برخی افراد تمایل دارند که چندین فرزند داشته باشند، تصمیم به انجام این نوع زایمان به آنها کمک می‌کند تا خطرات ناشی از زایمان‌ سزارین متعدد در آنها کاهش یابد.

عدم وجود عارضه‌های پس از جراحی

بسیاری از مشکلات، مانند خونریزی بیش از حد، عفونت و لخته شدن خون در زایمان طبیعی وجود ندارد. در این نوع زایمان بسیاری از مشکلات مانند هیسترکتومی و آسیب به اندام‌هایی، مانند مثانه یا روده به‌شدت کاهش می‌یابد. همچنین زمان نقاهت کوتاه‌تری داشته و کارهای روزمره خود را سریع‌تر انجام می‌دهید.

زایمان طبیعی
زایمان طبیعی

در چه مواقعی خانم‌های باردار نمی‌توانند زایمان طبیعی پس از سزارین را تجربه کنند؟

در صورتی که هریک از شرایط زیر را داشته باشید، نمی‌توانید زایمان طبیعی را انتخاب کنید:

 • در زایمان سزارین برش عمودی بر رحم خورده باشد.
 • تجربه پارگی رحم که احتمال باز شدن جای سزارین وجود دارد.
 • تجربه انجام انواع خاصی از جراحی‌ها، مانند برداشتن فیبروم را دارید.

آیا انجام زایمان طبیعی پس از سزارین ایمن است؟

همانطور که گفته شد اگر تمامی جوانب خانم باردار و جنین بررسی شود و در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشند، هیچ‌گونه خطری، مادر و جنین را تهدید نمی‌کند و حتی فواید زیادی برای آنها خواهد داشت.

اما در صورتی که مادر وضعیت مطلوبی برای انجام این نوع زایمان نداشته باشد، نه تنها از انجام زایمان طبیعی نفع نخواهد برد، بلکه مشکلات زیادی برای او، مانند پارگی رحم ایجاد خواهد کرد.

در این مواقع ممکن است مادر نیاز به برخی اقدامات اورژانسی و ناچار به انجام هیسترکتومی باشد. اگر رحم برداشته شود خانم دیگر قادر به بارداری نخواهد بود.

زایمان طبیعی یا سزارین
سلامتی مادر و جنین در زایمان

آمادگی جهت انجام زایمان طبیعی پس از سزارین

اگر قبلا زایمان طبیعی داشته‌اید و مایل هستید که زایمان بعدی را به‌روش طبیعی انجام دهید، باید حتما به پزشک متخصص زنان کرج مراجعه کرده و با او در خصوص این نوع زایمان مشورت کنید.

نحوه انجام سزارین (برش عمودی یا افقی) گذشته خود را باید به‌طور کامل برای پزشک توضیح دهید و هرگونه سابقه بیماری‌های خود را با او در میان بگذارید تا او شرایط را بررسی کند و در صورت تایید زایمان طبیعی را تجربه کنید.

کلام آخر

امروزه بسیاری از پزشکان سعی بر آن دارند که فواید زایمان طبیعی را برای همه مادران شرح دهند تا آنها را از انجام زایمان سزارین منصرف کنند. برخی افراد تصور می‌کنند، زمانی که بارداری اول خود را به‌صورت سزارین انجام می‌دهند، دیگر قادر به انجام زایمان طبیعی نیستند، اما این تصور اشتباه بوده و در اغلب مواقع انجام زایمان طبیعی امکان‌پذیر است.

در نهایت بهتر است اگر شرایط مطلوبی برای انجام زایمان طبیعی دارید، زایمان‌های بعدی خود را به‌صورت طبیعی تجربه کنید تا دچار عارضه‌های زایمان سزارین نشوید.

 

 

 

۶۷ دیدگاه‌ها

 • سلام من دو بار سزارین شدم اونم بدون دلیلی برای سزارین اولین بار بچم مدفوع کرد دومیش هم قلبش ضعیف بود حالا از آخرین سزارین سه سال میگذره و باردارم میتونم طبیعی زایمان کنم

  • سلام. اینکه رحم شما دوبار برش داده شده و فاصله زمانی سه سال کم هستش، مسئله رو کمی خطرناک میکنه. احتمال پارگی رحم وجود داره. بنابراین حتما با پزشک خودتون مشورت داشته باشید. در دو مورد قبلی هم شما باید بنا به دلایلی سزارین می‌شدید چون پزشکی بی علت سزارین انجام نمیده. ممکن بوده که در صورت سزارین نشدن برای نوزادان مشکلی پیش می‌آمد.

   • سلام و عرض ادب
    بنده سابقه ۲ بار زایمان سزارین داشتم و ۹ سال از آخرین زایمانم میگذرد، در حال حاضر ۷ هفته است که باردارم و با چندین ماما و پزشک مشاوره آنلاین گرفتم و بدون اینکه بنده را معاینه کننده یا سونو انجام شود گفتند که نمی‌توانم برای زایمان طبیعی اقدام کنم، فقط گفتن که احتمال پارگی رحم وجود دارد، اما زمان زیادی از آخرین زایمان بنده میگذرد، لطفا راهنمایی بفرمایید چه نوع زایمانی برای بنده مناسب هستش

  • سلام به همه کسانی که این مطلب رو میخونید من به تازگی دومین بچموزایمان کردم اولین زایمانم سزارین شدم خیلی دلم میخواست دومی رو طبیعی زایمان کنم اما باوجود اینکه از همه لحاظ شرایطم خوب بود درد طبیعی رو کشیدم وبعدش رحمم پاره شد دوباره سزارین شدم اصلا ریسک نکنید جون خودتون وبچتون رو به خطر نیاندازید که اصلا ارزشش رو نداره

   • شرایط هر فرد با فرد دیگه متفاوته و نمیشه یک نسخه رو به همه تجویز کرد.
    باید این کار با تشخیص پزشک متخصص زنان و در نظر گرفتن تمامی شرایط مادر، انجام بشه.

 • سلام من یک بچه دارم و زایمانم به علت ضعیف شدن ضربان قلب نوزاد سزارین شده میتونه زایمان بعدیم طبیعی باشه برش سزارینمم افقی بوده چند وقت باید بگذره تا بتونم زایمان طبیعی داشته باشم

  • سلام. حداقل باید چهار ماه بگذره. ما از شرایط لگن شما خبر نداریم و اینکه آیا فقط افت ضربان قلب بوده یا عدم پیشرفت هم باهاش بوده. اما اگر که قصد انجام زایمان طبیعی را دارید حتما باید در بارداری بعدی تحت نظر یک متخصص باشید و بیشتر از چهار سال هم از سزارین قبلی گذشته باشه. که باز هم تمامی این شرایط قطعی نیست ممکنه که بتونید زایمان طبیعی داشته باشید و ممکن هم هست که نتونید.

  • سلام من دوبار باردار شدم زایمان اولیم زودرس وطبیعی بود زایمان دومی سزارین شدم به خاطر این که ضربان قلب بچه ضعیف بود الانم بعد ۹سال دوباره باردارم ایا میتونم طبیعی زایمان کنم برش قبلی سزارینم افقی بوده ممنون از شما

   • سلام. این بستگی به نظر پزشک شما داره. لطفا با ایشون مشورت کنید؛ چون بهترین شخصی هستن که به شرایط شما واقف هستند.

    • سلام زایمان اول من طبیعی بود بعد شش سال زایمان دیگری داشتم چون جنین با پا بود بیریچ بود مجبور به سزارین شدم بعد دوسال میتونم زایمان طبیعی داشته باشم ممنون میشم راهننایی کنید.

     • امکان زایمان طبیعی هست، اما ریسک پارگی محل سزارین رو باید در نظر داشت. با پزشکتون مشورت کنید.

    • سلام
     وقتتون بخیر
     من دوتا زایمان اولم طبیعی بود
     سومی رو نمیدونم چرا گفتن نمیتونی سزارین شدم برش افقی
     یک سال از زایمانم میگذره
     وقصد بارداری دارم میتونم طبیعی بیارم؟

     • حداقل از زمان زایمان آخرتون، باید ۳ سال بگذره چون ریسک پارگی حم، با این فاصله نزدیک زیاده.

    • سلام من بچه اولم سزارین بوده الان باردارم از سزارینم چهار سال میگذره برش شکمم افقی آیا میتونم زایمان طبیعی انجام بدم یا نه برا سزارین دفعه دوم هفته چندم باید بیمارستان رفت

     • بله میتونید اما باید با تشخیص متخصصی که تحت نظر ایشون هستید انجام بشه چون ایشون شرایط شما رو بهتر میدونن.

     • سلام، من خانمم دو تا زایمان سزارین داشته و از زایمان آخرش ۷ سال گذشته ، میخواستم بدونم میشه زایمان طبیعی داشته باشه ؟ الان بارداره و چند روز دیگه میخواد وضع حمل کنه، با هم صحبت کردیم میگه دکترش قبول نمیکنه طبیعی باشه ، میخواستم بدونم شما متخصص دارید که وضعیت خانمم رو ببینه و تشخیص بده میتونه زایمان طبیعی داشته باشه؟

 • سلام من حدود ده ماه پیش سزارین شدم .. دخترم شش ماه به دنیا اومد به دلیل کوتاهی دهانه رحم و اهمال کاری پزشک و عدم تجویز داروی به موقع …
  قصد بارداری مجدد دارم …
  اول اینکه در بارداری بعدی می تونم طبیعی به دنیا بیارم ؟ با توجه به کوتاهی دهانه رحم که پزشک دیگری بهم گفت حتما باید سرکلاژ بشوم …؟

  و دوم اینکه من از ماه دوم سزارین ورزش رو شروع کردم … این ورزش می تونن کمک کننده باشه ؟

  و سوم اینکه ممکن در بارداری بعدی هم دهانه رحمم کوتاه باشه ؟؟؟

  • سلام. اینکه زایمان زودرس داشتید احتمال ۳۰ درصد وجود داره که در زایمان بعدی هم زایمان زودرس داشته باشید. از طرف دیگه اینکه می‌فرمایید اهمال‌کاری از سمت پزشک بوده، در واقع باید بگیم که در برخی مواقع واقعا کاری برای زایمان زودرس نمیشه کرد. احتمالا پزشک شما هر کاری انجام دادن اما نتونستن جلوی زایمان زودرس شما رو بگیرن.
   و بعد علت سزارین حتما باید مشخص بشه. علت هر چی که باشه بر اساس اون میشه تصمیم گرفت که می‌تونید زایمان طبیعی کنید یا نه ولی حتما باید چهار سال از سزارین شما گذشته باشه.
   اینکه زایمان زودرس داشتید و الان به این سرعت قصد بارداری دارید کار صحیحی نیست. حداقل ۱۸ ماه از سزارین باید بگذره و بعد باردار بشید.

 • سلام .من چهار سال پیش سزارین شدم.الان پنج ماهه باردارم .سزارینم به این دلیل بود که من با القای زایمان هم درد زایمان نداشتم و کیسه آبم پاره شده بود.آیا امکان زایمان طبیعی برام وجود داره؟

  • سلام. اگر که زایمان اول پیشرفت نداشته ما توصیه نمی‌کنیم که در زایمان دوم، زایمان طبیعی رو امتحان کنید. چون لگن داخلی تنگی دارید که بچه پایین نیومده.

   • سلام. من دو تا بچه دارم که بچه دومم شش سالش هست و الان هفت ماهه حامله هستم. در بچه اول به علت اینکه بند ناف دور گردن بچه بود و در زایمان دوم به خاطر سزارین قبلی، سزارین کردم. هر دو هم برش افقی بوده. الان در منطقه ما گفته میشه که به هیچ وجه نمیشه بعد از دو تا سزارین بشه بچه طبیعی به دنیا اورد. میخوام بدونم ایا میتونم طبیعی زایمان کنم؟ شرطش چیه؟ از کجا باید مطمئن بشم. اینجا متخصصین به زایمان طبیعی بعد سزارین میخندن.

    • من نمیدونم که شما کجا هستید و فکر نمیکنم خنده‌دار باشه. خیلی اتفاق افتاده که زایمان طبیعی اورژانسی برای شخصی که دو زایمان سزارین انجام داده، انجام شده.
     این کار یه سری مراحل داره که مثلا اگر شخص دردهاش شروع شد یا کیسه آب پاره شد یا هر علائمی که ختم بارداری رو مشخص میکنه، باید مراجعه کنه؛ بنابراین زمان خاصی مثل سزارین نداره.
     علاوه بر این تعهد گرفته میشه. اما باید اضافه کنم که برای شخصی که دوبار سزارین انجام داده یه مقدار ریسک بالاتری داره و خطر پارگی محل سزارین میتونه هر لحظه‌ای از فاز زایمان اتفاق بیفته.
     پارگی هم یه علائم خاصی از روی شکم داره که اگر هر سانتی از دهانه رحم باز شده باشه، هر چقدر که روند زایمان خوب پیش رفته باشه، صدای قلب خوب باشه و در کل همه چیز در روند زایمان خوب پیش بره، پزشک اگر تشخیص بده که علائم پارگی محل سزارین وجود داره، بلافاصله سزارین اورژانسی انجام میشه.
     همه این موارد نیاز به پذیرش مادر داره. اما غیرممکن نیست.

   • سلام وقت بخیر. من در سن ۱۹ سالگی و سزارین شدم و الان ۳۱ ساله هستم
    دلیل سزارین شدن من ، باز نشدن دهانه رحم
    آیا بعد از ۱۲ سال میتوانم طبیعی زایمان داشته باشم

    • با پزشک‌تون در این رابطه صحبت کنید. از لحاظ پزشکی بله امکان زایمان طبیعی بعد از ۱۲ سال هست ولی تمام این‌ها منوط و وابسته به وضعیت بدن خودتونه.

 • سلام وقت بخیر ببخشید من دقیقا ۳ سال قبل زایمان اولم رو سزارین شدم چون بچه بریچ بود و نچرخید الان ۱۳ هفته باردارم میخوام بدونم میتونم زایمان طبیعی داشته باشم؟ممنون از شما

  • سلام. باید حداقل شش سال از زایمان سزارین شما بگذره تا بتونید زایمان طبیعی انجام بدید. زایمان طبیعی بعد از سزارین خطرات زیادی داره. باید جهت ختم بارداری به صورت طبیعی یک سری رضایت‌ها رو بدید.

 • سلام من ۱۵ماه قبل اولین زایمان بدلیل پارگی کیسه اب ونداشتن دردوهمچنین حساسیت به سرم فشاریاهمون استیشن قلب بچم ضعیف میشدوسزارین شدم الان ۵ماهه باردارم ایااین زایمانم میتونه طبیعی باشه؟؟؟

  • سلام. خیر نمی‌تونید به این خاطر که تازه سزارین شدید. باید از زمان سزارین شما حداقل چهار سال بگذره تا بتونید نسبت به زایمان طبیعی اقدام کنید.

 • سلام من پنچ سال قبل به علت خون ریزی بالا بچه ام زود به دنیا اومد و سزارین شد امکان بارداری دوم و زایمان طبیعی چقدره

  • سلام. برای امکان بارداری نمی‌تونیم به شما درصدی اعلام کنیم. اگر شما سابقه نازایی ندارید پس مشکل خاصی در این زمینه نیست.
   باید فاصله بین زایمان سزارین شما با زایمان بعدی بیش از سه سال باشه تا بتونید زایمان طبیعی انجام بدید و پزشک شما این ریسک رو قبول کنن که زایمان طبیعی انجام بدید.

  • سلام من ۳۰سالمه ونه سال پیش سزارین شدم و دوسال پیش به دلیل هرنی سمت راست شکمم عمل کردم و یک سال پیش هم عمل دیسک کمر انجام دادم من اصلا میتونم بارداری بدون مشکلی داشته باشم و اینکه امکان طبیعی دنیا اومدن بچه رو دارم یا نه؟

 • سلام من حدود۷سال میشه که سزارین شدم علتش هم بریچ بودن نوزادبود….الان باردارم هفته ی۳۵هستم سونودادم وجنین حالت سفالیک هست همه چیش طبیعی بوده خداروشکرمیخواستم ببینم میتونم طبیعی زایمان کنم آیا؟؟؟

  • سلام. باید از متخصص خودتون سوال کنید و ببینید که آیا ایشون اجازه میدن که زایمان طبیعی داشته باشید یا خیر.

 • سلام. من دی ماه ۹۶ بدلیل پاره شدن کیسه آب و مدفوع جنین در حالی که انتظار زایمان طبیعی رو داشتم، در پایان ۴۰ هفته بدون اینکه درد هام شروع شده باشن سزارین شدم.
  بچه چرخیده بود ولی پایین نیومده بود. و دهانه رحم فقط ۳ سانت باز شده بود.
  الان ۵ ماهه باردارم. اردیبهشت ۱۴۰۱ برام تاریخ زدن.
  به نظر شما چقدر احتمال داره بتونم طبیعی زایمان کنم؟

 • سلام وقت شما بخیر
  من خرداد ماه ۱۴۰۰ سزارین ارژانسی دوقلویی داشتم به علت زایمان زودرس ۳۲ هفته ،
  الان باردارم تاریخ زایمانم تقریبا میشه آبان ماه ۱۴۰۲
  آیا میتونم طبیعی زایمان داشته باشم ؟

  • برای انجام زایمان طبیعی بعد از سزارین باید از تاریخ سزارین‌تون تقریبا سه سال بگذره. در مورد این موضوع باید با پزشک خودتون مشورت کنید چون ایشون به شرایط شما آگاهی کامل دارند.

 • سلام روزتون بخیر
  بنده سال ۹۸بارداری خارج از رحم داشتم و منجر پارگی لوله سمت راستم شد و مجبور به جراحی و برداشتن لوله راست شدم
  و سال بعد مجدد باردار شدم وسال مرداد۱۴۰۰فرزند اولم به صورت سزارین در ۴۰هفته به دنیا آوردم و القای زایمان هم شدم منتها جنین مکونیوم شده بود و مجبور به زایمان سزارین شدم
  مجدد باردار هستم و هم اکنون در هفته ۳۶بارداری به سر می برم خواستم بدونم که آیا امکانپذیر هست برای زایمان طبیعی منتظر شوم و خطر ا برای بنده و جنینم دارد یا خیر؟
  برش های دو عملم به صورت افقی بوده

  • بله امکانش هست، اما ریسک خطر پارگی محل سزارین قبلی وجود داره، البته تو بیمارستان مریم بارها این نوع زایمان رو داشتیم.
   باید پزشک تشخیص بدن و در صورت رویت احتمال خطر پارگی، سزارین اورژانش انجام بشه، اما امکان داره.

 • سلام من ده سال قبل سزارین شدم با برش افقی
  الان باردارم و اندومتریوز هم دارم
  در بارداری اول تقریبا ۳۹ هفته دکتر گفته بود هنوز ۱۴ روز دیگه وقت دارم و باید صبر کرد اما کیسه اب پاره شد و دردی نداشتم با امپول فشار هم دهانه رحم باز نشد و سزارین شدم
  ایا امکان طبیعی است ؟

 • سلام من تقریبا تا زمان بدنیا اومدن فرزند دومم چهار سال فاصله ایجاد میشه و از این نظر شرایط برای زایمان طبیعی رو دارم فرزند اول چون بریچ بود سزارین شدم و برش هم افقی هست.نکته ای که هست قبل بارداری دومم پیش یه ماما رفتم بعد معاینه گفت دهانه رحم شما کوچک هست و خدا به شما رحم کرده که در عصری هستید که زایمان سزارین انجام میشه و شما قادر به زایمان طبیعی نیستید.آیا امکان زایمان طبیعی را دارم.

  • بر اساس قوانین کشور خودمون هم باید حداقل ۷ سال از زایمان قبلی‌تون گذشته باشه تا شما بتونید زایمان طبیعی بکنید؛ در نتیجه برای این بارداری هم ناچاراً باید سزارین بشید.

 • سلام من اولین بچم رو ۲سال پیش طبیعی زایمان کردم و هیچ مشکلی هم نداشتم و دکتر گفت که لگن خوبی برای طبیعی دارم والان ۵ماهه که زایمان کردم ولی سزارین شدم بدلیل اینکه جنین چرخش داشت ولی دکتر گفت که میتونم طبیعی زایمان کنم و همچنین سونوگرافی ولی نمی‌دونم چرا هم بریچ میشد هم سفالیک درحین زایمان سزارین دکتر گفت که میدونستم طبیعی زایمان کنم شرایطش رو داشتم جای عملم افقی هست و هیچ مشکلی نداشتم میخواستم بدونم امکان طبیعی زایمان کردن رو دارم

  • باید سه تا چهار سال از زایمان سزارین قبلی‌تون بگذره تا بتونید زایمان طبیعی کنید. البته همه چیز بستگی به شرایط شما داره که بتونید طبیعی زایمان کنید یا خیر.
   حتما با پزشک متخصص خودتون مشورت کنید.

 • سلام من بچه اول سزارین شدم بخاطر ضربان قلب جنین ضعیف بود( دهانه رحمم ۷سانت بازشده بود)
  الان باردارم ۴سال و نیم گذشته از بارداری اولم …همورویید هم دارم.به نظر شما میتونم بچه دوم و طبیعی بیارم؟یا بهتره مجدد سزارین بشم؟

  • هیچ مانعی برای اینکه زایمان دوم شما طبیعی بشه ندارید، البته ریسک بالا داره، اما در صورت تجربه پزشک و مراقبت در زمان قبل زایمان میشه انجام بشه.
   در صورت علائم خطر پارگی محل سزارین قبلی اقدام به سزارین میشه، در غیر این صورت، زایمان طبیعی ممکنه.

 • سلام،من ۱۶ سال پیش زایمان سزارین داشتم،در طول بارداری فشار خونم بالا بود ولی زمان زایمان از ترس افت فشار پیدا کردم و از کمر سر شدم و برش سزارینم افقی بوده، دوسال پیش بخاطر افتادگی شدید پوست شکم و افتادگی سینه عمل ابدومینو پلاسی و مامو انجام دادم،از همسر اولم جدا شده بودم و قصد ازدواج مجدد نداشتم ولی الان یک سال و نیم هست مجدد ازدواج کردم و قصد بارداری دارم،خیلی خیلی نگرانم برای افتادگی مجدد شکمم،چون میدونم سزارین که بشم نمیشه به راحتی شکم بند بست و ممکنه شکمم خراب بشه،سوالم اینه که آیا بعداز ۱۶ سال،و با توجه به عمل ابدو که انجام دادم میتونم زایمان طبیعی داشته باشم؟
  از نظر دکتری که زیبایی انجام دادم بارداری برای من و جنین خطری نداره ولی من میخوام که طبیعی زایمان کنم تا بتونم بلافاصله بعداز زایمان شکمم رو ببندم، در ضمن بنده ۳۶ ساله هستم و هنوز اقدام به بارداری نکردم ،با توجه به سن و عمل زیبایی و سزارین که داشتم ممنون میشم جوابتون رو بدونم

  • چون زمان زیادی از زمان سزارین و عمل ابدو گذشته، در صورتی که علت سزارین قبلی تنگی لگن نباشه زایمان طبیعی بلامانع است.

 • سلام زایمان اولم طبیعی نتوانستم ضربان قلب جنین و خودم پایین اومد و دهانه رحم ۴ سانت باز شد رفتم سزارین اورژانسی و بعد از سزارین دچار لختگی خون شدم الان بعداز۵سال باردار هستم زایمان طبیعی یا سزارین میشه ؟

 • سلام من ۵ سال پیش با سن بارداری ۳۹ هفته و ۵ روز، به دلیل افت ضربان قلب بچه و باز نشدن دهانه رحم بعد از ۱۸ ساعت از شروع درد و انقباض، به صورت اورژانسی سزارین شدم. الان ماه هفتم بارداری دومم هست. امکان داره طبیعی زایمان کنم با خیر؟

  • زایمان طبیعی بعد از سزارین انجام میشه اما بهتره در شرایط مراقبتی کامل انجام بشه.
   این شرایط چون در کشور ما مهیا نیست، مادر باید بعد از اولین سزارین مجددا سزارین انجام بده.

 • سلام وقت بخیر!
  من بچه اولم سزارین شدم به علت اینکه کیسه آبم پاره شده بود و یک روز کامل القای درد طبیعی داشتم اما درد داشتم ولی رحمم دو سانت بیشتر باز نشد و بچه تو خشکی بود و رحمم همچنان دوسانت بود و برش سزارین افقی بود و الان پنج سالی می‌گذره!
  اگر بعد ها بخوام باردار بشم بازم سزارین می‌شم یا طبیعی؟؟ ممنونم از پاسخگوییتون 🙏❤

 • سلام ۱۱ماه پیش به دلیل ضعیف شدن قلب نوازد سزارین شدم توی دوران باردارم هیچ مشکلی نداشم.
  تا ۳سال ایند هم قصد بارداری مجدد ندارم
  امکان هست بتونم طبیعی زایمان کنم از الان ترس درد های بعد از عمل سزارین رو دارم
  و این که که ۱۸ماه بعد سزارین میشه زایمان طبیعی داشت درسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان