چه سنی برای بارداری مناسب است؟

با توجه به صحبت‌های پزشکان متخصص زنان کرج در بیمارستان و زایشگاه زنان کرج:

هر دختری با تعداد بسیار زیادی تخمک متولد می‌شود. اما تخمدان‌ها تا زمان بلوغ خاموش و بدون فعالیت هستند. با شروع روند بلوغ، تخمک‌گذاری‌ها شروع شده و خونریزی‌های ماهیانه اتفاق می‌افتد. در سال‌های اول پس از بلوغ تخمک‌گذاری‌ها نامنظم است؛ اما معمولاً پس از دو سال ثبات یافته و خونریزی‌ها به‌صورت ماهانه منظم می‌شود.

سن مناسب بارداری

باروری خانم‌ها در حدود بیست سالگی به بعد افزایش یافته و حوالی سن ۲۵ سالگی به اوج خود می‌رسد. بهترین سال‌های باروری (سن بارداری) یک زن بین ۲۵ و ۳۰ سال است. از ۳۰ سالگی به بعد میزان باروری کاهش یافته و از ۳۵ سال این میزان با شیب سریع‌تری کم می‌شود؛ به طوری‌که بعد از سن ۴۰ و بخصوص ۴۲ سالگی میزان باروری چه به‌صورت خودبه‌خودی و چه با روش‌های کمک باروری به‌شدت کاهش می‌یابد.

با این حساب حاملگی در سن بالای ۴۰ و بخصوص ۴۴ سالگی نادر است، اما غیر ممکن نیست. در سنین بالای ۳۵ سال علاوه بر اینکه میزان باروری کم خواهد شد، بلکه میزان اختلالات کروموزومی تخمک که منجر به ناهنجاری‌های جنینی و سقط می‌گردد نیز بیشتر می‌شود.

به همین دلیل حتی اگر بارداری در سن بالا اتفاق بیفتد، احتمال سقط جنین به‌علت اختلالات کروموزومی بیشتر از سنین پایین است و به دنبال آن میزان تولد فرزند کاهش می‌یابد.

چه سنی برای بارداری مناسب است؟

دلایل افزایش سن بارداری

امروزه به دلایل متعدد از جمله افزایش سن ازدواج و افزایش فعالیت‌های اجتماعی زنان، سن بارداری تا اواخر دوران باروری زن به تعویق می‌افتد. متاسفانه بدون صورت گرفتن اقدامی در جهت بارداری و بدون اطلاع زوجین از قدرت باروری، نابارور بودن یا کاهش باروری، سال‌های طلایی باروری زن سپری خواهد شد.

مکرراً مشاهده می‌شود که زن و شوهری که در سنین ۳۰-۲۵ سال ازدواج کرده‌اند با این هدف که ابتدا زندگی خود را تثبیت و بعد اقدام به فرزندآوری کنند، این اقدام را حتی تا حوالی ۴۰ سالگی به تعویق می‌اندازند.

این زوج‌ها زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنند و متوجه کاهش شدید شانس باروری می‌شوند، شوکه شده و متاسفانه هیچ راهی جهت جبران سال‌های از دست رفته نیست. در اینصورت نیاز به مشاورۀّ باروری وجود دارد.

اهمیت سن باروری

در بین همۀ عواملی که برای باروری تخمک وجود دارد، سن زن مهم‌ترین فاکتور است. سن تنها عاملی‌ست که می‌تواند تمام فاکتورهای دیگر را تحت‌الشعاع قرار دهد.

به‌ عنوان مثال در دو خانم با شرایط تفاوت را در نظر بگیرید. در خانمی که سن بالاتری دارد میزان باروری به شدت کاهش پیدا می‌کند و هیچ راهی برای بازگرداندن کیفیت تخمک به وضعیت قبلی وجود ندارد.

در مواردی که زن و مرد مشکل بارداری ندارند، شانس بارداری موفق در هر ماه تنها ۳۰% است، در حالی که شانس بارداری طبیعی در خانم‌های بالای ۴۰ سال کمتر از ۷%، در ۴۲ ساله‌‎ها ۵% و در ۴۴ ساله‌ها تنها ۲% است.

به همین دلیل توصیه می‌شود زوجین پس از ازدواج، در اولین فرصت ممکن اقدام به بارداری کنند و حداقل اولین فرزند خود را به دنیا بیاورند. چراکه تا قبل از وقوع بارداری بی هیچ وسیله‌ای نمی‌توان ثابت کرد که آیا زوجین کاملا سالمند و صاحب فرزند خواهند شد یا خیر.

چه سنی برای بارداری مناسب است؟

چه‌‌بسا در مواردی همۀ عوامل مورد بررسی سالم است؛ اما باز هم بارداری اتفاق نمی‌افتد. مسلماً اگر این موارد زودتر تشخیص داده شوند، درمان هم زودتر صورت خواهد گرفت. در صورتی که سن خانم، بالا رفته باشد به‌جز مشکل اصلی، سن نیز به مشکلات اضافه شده و کیفیت تخمک را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این مطالب به این معنی نیست که بارداری در سن بالا غیرممکن است. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی عوارض بارداری در سنین به نسبت گذشته کمتر و سلامتی عمومی مادران بیشتر شده است. در اینصورت زنان با سنین بالا هم می‌توانند صاحب فرزند شوند و بارداری بدون مشکلی داشته باشند.

هدف این است که دوران طلایی باروری خانم‌ها، یادآوری شده و به اقدام برای بارداری در سنین پایین‌تر تاکید شود. با این اقدام، فرزندآوری که در سنین پایین‌تر به راحتی قابل دسترسی است، در سنین بالا دچار کاهش نشده و زوجین در زمان مناسب بتوانند صاحب فرزند شوند.

معایب به تاخیر انداختن بارداری 

با توجه به توضیحاتی که تاکنون با یکدیگر بررسی کردیم، به‌نظر می‌رسد که نیاز به دانستن بهترین سن برای بارداری و نیز معایب به تعویق انداختن بارداری به سنین بالاتر، مهم و قابل بحث است.

 • احتمال باروری در سن ۴۰ سالگی حدود ۵۰% کاهش می‌یابد، به‌طور مثال اگر در سن ۲۵ سالگی حدود شش ماه انتظار تا بارداری ممکن است رخ دهد، در ۴۰ سالگی باید حدود ۱۵ ماه منتظر بمانند. احتمال بارداری در ۳۵ سالگی حدود ۵۳%، در ۴۰ سالگی حدود ۳۵% و بعد از ۴۵ سالگی تنها ۵% است.
 • احتمال سقط جنین در زنانی که در ۴۰ سالگی باردار می‌شوند، بیشتر است. سقط جنین در این سنین در ۳ ماهه اول بارداری رخ می‌دهد و ناهنجاری‌های کروموزومی نیز به افزایش این احتمال کمک می‌کند.
 • افزایش اختلالات کروموزومی مانند سندروم داون با افزایش سن مادر، ایجاد می‌شود، امکان بروز بیماری‌های فراوان ژنتیکی در سن بالای پدر نیز وجود خواهد داشت. برای بررسی این ناهنجاری‌ها توصیه به انجام آمنیوسنتز یا تست NIFTY می‌شود که البته پرهزینه و پرخطر است.
 • با افزایش سن مادر در بارداری احتمال ابتلا به دیابت و فشار خون بیشتر می‌شود و سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد، همچنین احتمال مسمومیت بارداری، کبد چرب بارداری و مول نیز افزایش خواهد یافت.
 • با بالا رفتن سن مادر احتمال مرگ‌ومیر جنین بالا می‌رود و ممکن است سلامت جنین به‌علت مشکلات خونریزی مکرر، چند قلوزایی، خونریزی جفت، زایمان زودرس و عوارض نارسی جنین، به خطر بیفتد.
معایب به تاخیر انداختن بارداری 

در نهایت بهترین سن برای بارداری چه زمانی است؟

بارداری در سنین زیر ۱۸ سال می‌تواند همراه با خطراتی از جمله کاهش رشد داخل رحمی جنین (JUGR)، افزایش احتمال فشارخون بارداری و پره اکلامپسی باشد. علاوه بر این بارداری در سن کم، مادر تجربیات کافی برای ادامه بارداری، زایمان و تولد نوزاد را ندارد، در نتیجه بارداری زیر ۱۸ سال ممنوع است.

خانم‌ها در ۳۵ سالگی یک افت شدید باروری دارند و پس از ۴۲ سالگی احتمال بارداری آنها بسیار کم می‌شود، می‌توان گفت ۲۵ تا ۳۵ سالگی سن مناسب و قابل قبول برای بارداری است.

۴۲ دیدگاه‌ها

 • از زمانی که عادت ماهیانه به دختر خانم مرتب می سه تا زمانی که عادت ماهیانه او هنوز مرتب هست هیچ مشکل عمومی بی برای بارداری نیست
  یک عروس چهارده ساله با عادت ماهیانه مرتب می تواند بارداری موفقی داشته باشد
  این را اگر یک یهودی باشید به جرئت به شما می گویند
  محدود کردن سن بارداری برای یک فرد متأهل و سالم می تواند از ۱۳سالگی تا حدود ۵۰سالگی و برای فردی که مثل مادر من در۵۸سالگی یائسه می شود،تا حدود ۵۶سالگی ، اشتباه است و نباید محدود معرفی شود

  • سلام. به کلی ما حاملگی‌های زیر ۱۶ سال و بالای ۳۵ سال رو در دسته حاملگی‌های پرخطر قرار میدیم. اما اگر که بیماری خاصی ندارید می‌تونید تحت نظر یک متخصص باشید و تمامی موارد ذکر شده توسط ایشون رو رعایت کنید.

 • من ۲۳ سالمه در شرف ازدواجم.با شوهرم توافق کردیم.حدود ۳۲ اینورا بارادار بشم.چون دوتامون از بچه بدمون میاد.دوتا مورد نگرانم کرده یکی اینکه ۳۲ سال دیره واسه بچه دار شدن؟و یکیم بارداری ناخواسته که ممکنه پیش بیاد.چون بنظرم روش های پیشگیری هیچکدوم کامل قطعی نیستن

  • سلام. هیچ سنی برای ازدواج و باردار شدن وجود نداره و اینکه در حال حاضر سن بارداری بالا رفته. برای روش‌های جلوگیری هم می‌تونید با متخصص خودتون مشورت کنید که بهترین راه رو (کاندوم یا قرص جلوگیری) با توجه به شرایط شما پیشنهاد کنن.
   در کل جواب نگرانی شما رو پزشک متخصص خودتون بهتری میتونن بدن چون ایشون شرایط شما رو کاملا میدونن.

 • سلام من ۲۰سالمه و در حال تحصیل هستم وشوهرم ۳۰ سالشه به نظرتون الان برای بارداری اقدام کنم مناسبه؟ چون میترسم سن همسرم بالا بره

 • سلام من ۲۴ سالمه واسه چکاپ بارداری از۳ماه پیش اقدام کردم و مشکلی ندارم الان چن روزه ک اقدام کردم واسه بارداری .بنظرتون امکانش هس ک همون دفعه اول به بارداری ختم بشه؟؟

 • سلام من ۴۴سالمه میخوام اقدام کنم برای بارداری دخترم ۱۰ سالشه فاصله بارداری اولم زیاده به نظر شما چه آزمایشاتی اول باید انجام بدم

 • سلام من ۳۳ سالمه یک‌سال و نیمه ازدواج کردم یکبار اقدام کردم برای بارداری سقط شد دوباره میخوام اقدام کنم برای بارداری آیا بازم احتمال سقط هست ؟ الان سن مناسبی هست برای بارداری یا دیره؟؟

  • سلام. احتمال بارداری و سقط در هر سنی وجود داره. نمیشه گفت که چون یک بار سقط کردید دوباره این اتفاق میفته.
   برای اینکه خیالتون راحت باشه تحت نظر یک متخصص باشید.

 • سلام من ۲۰سالمه و همسرم ۲۸سالشه من ی خورده تنبلی تخمدان دارم اما پریودی هام معمولا منظم ولی تو دوره تخمک گذاری و پریودی جدیدا درد زیادی دارم چکاب شدم هیچ مشکلی نداشتم الان برای بارداری مناسبه اگه عقب بندازم ممکنه مشکل داشته باشم با وجود تنبلی تخمدان خفیف؟

  • سلام. شما به دلیل وجود تنبلی تخمدان بهتره که پریودهاتون رو عمدی عقب نندازید.
   چون الان سر وقت پریود میشید،‌ اگر که قصد اقدام به بارداری دارید اقدام کنید.
   عقب انداختن به صلاح نیست؛ چون ممکنه که پریودتون نامنظم بشه و در بارداری با مشکل مواجه بشید.

 • سلام من ۱۸ سالگی ازدواج کردم که سال ۹۰ بود
  ی دختر متولد سال ۹۶ دارم
  الانم باردارم که بچه ام سال ۱۴۰۱ متولد میشه
  ی بچه دیگه هم میخوام کی بار دار بشم خوبه

 • سلام در ثلث تحتانی خلفی سرویکس رحم یک کیست nabothian به قطر ۱۲mm دیده میشود یک GS با نمای کلی طبیعی کمی پایین تر از معمول درون حفره رحمی است که حاوی یک فتوس با ضربان قلب نرمال است براساس CRL=8mm سن حاملگی در حدود ۶w+4D است EDD=1401/5/27 بقیه محصولات حاملگی تخمدانها و پوچ دو گلاس طبیعی اند
  خانم دکتر این جواب سونو گرافی منه خواستم ببینم چه چوریه خوبه باید چیکار کنم ممنونم از لطفتون

   • سلام من ۱۵ سالمه که میشه کلاس هشتم شوهرم ۴۲ سالشونه.من یه یه پسر ۲ و نیم ساله و یه پسر ۱ و نیم ساله و یه دختر و پسر ۴ ماهه دارم که دوقلو هستن. الان تو اقدامم و میخوام بچم پسر باشه چون مادر شوهرم گفتن باید برام ۷ تا نوه پسر بیاری.تروخدا بگید چیکاز انجام بدم؟ و اینکه من تا الان زایمان طبیعی انجام دادم چون شوهرم اجازه سزارین رو نمیدن

    • فاصله‌های بین بارداری‌تون خیلی کمه و با توجه به سن‌تون ممکنه که به خودتون آسیب برسونید.
     توصیه میشه که اولا فاصله بارداری‌هاتون رو بیشتر کنید. دوما روش‌هایی که برای تعیین جنسیت گفته میشه فقط ۲۰ درصد امکان بارداری با جنس دلخواه رو فراهم میکنه.
     اگر دقیقا قصد دارید که فرزندتون همون جنسیتی باشه که مدنظر شماست، باید با روش‌های کمک بارداری مثل IVF اقدام کنید.

 • سلام من ۲۸ سالمه و همسرم ۳۴ سالشه و پنج‌ساله که ازدواج کردم و مشکل تنبلی تخمدان دارم اگر من بنا به خواست همسرم دو سال دیگه اقدام به بارداری کنم مشکلی پیش نمیاد ؟

  • افرادی که تنبلی تخمدان دارند بهتره که زودتر برای بارداری اقدام کنند؛ چون تخمک گذاری ممکنه که دیر اتفاق بیفته.
   اما خیلی از بیماران هم تنبلی تخمدان داشتند و ناخواسته بارداری شدند.
   بهتره که یک سونوگرافی انجام بدید و ذخیره تخمدان‌تون رو هم با آزمایش خون چک کنید و در کل برای انجام یک چکاپ به متخصص زنان مراجعه کنید.
   ۳۰ سالگی زمان دیری برای اقدام به بارداری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان