پرسش و پاسخ با متخصص زنان

پرسش و پاسخ از متخصصان زنان

در این مقاله پزشکان متخصص زنان کرج، به پرتکرارترین سوالاتی که از متخصص زنان پرسیده شده، پاسخ می‌دهند:

۱- آیا زمین خوردن مادر در هفته دهم بارداری به جنین آسیب می‌رساند؟

در هفته دهم بارداری، رحم هنوز داخل لگن قرار دارد. معمولا در این هفته بارداری، زمین خوردن به جنین آسیب نمی‌رساند؛ اما اگر رحم مادر باردار بزرگ‌تر، به‌صورت یک عضو داخل شکمی شده باشد یا ضربه و صدمات به‌صورت نفوذی به شکم وارد شود، مانند ضربه چاقو یا شکستگی شدید لگن، ممکن است رحم مادر باردار پاره شود و به جنین آسیب برسد.

۲- دیابت بارداری چه تاثیری بر جنین دارد؟

دو نوع دیابت وجود دارد:

۱. دیابت وابسته به انسولین

۲. دیابت بارداری

دیابت وابسته به انسولین ممکن است از سال‌ها قبل از بارداری وجود داشته باشد، بسته به آنکه چقدر آسیب ارگانی ایجاد کرده است مانند آسیب کلیوی و قلبی‌ و عروقی، می‌تواند برای جنین خطرساز باشد. شایع‌ترین آسیبی که در جنین دیده می‌شود، مشکلات قلبی جنینی و اختلال سیستم اسکلتی- عصبی جنین است.

 به همین علت در بارداری علاوه بر دیابت، بررسی این موارد در سه ماهه اول و ابتدای سه ماهه دوم بارداری انجام می‌شود. همچنین احتمال مرگ ناگهانی جنین در اواخر بارداری به‌علت نارسایی عروقی وجود دارد که با بررسی NST و سونوگرافی بیوفیزیکال، پیگیری مکرر انجام می‌شود.

اختلال وزن‌گیری جنین نیز در مادران دیابتی وجود دارد. البته قابل ذکر است که در دیابت بارداری ممکن است جنین وزن بالایی داشته باشد. اغلب تجمع چربی در ناحیه اطراف شانه‌ها است و این مورد ممکن است منجر به زایمان سخت شود.

پرسش از متخصص زنان
سوالات رایج از متخصص زنان

۳- خونریزی واژینال در دوران بارداری نشانه سقط جنین است؟

خونریزی واژینال یکی از نشانه‌های تهدید به سقط یا حاملگی خارج از رحم است. البته با تیتراژ میزان BHC6 و انجام سونوگرافی می‌توان به تشخیص قطعی در این زمینه رسید و درمان مربوطه را انجام داد.

۴- آیا تکرر ادرار در بارداری روی سلامت جنین تاثیر دارد؟

تکرر ادرار در بارداری یکی از شکایات شایع مادران بوده که علت آن، اثر فشار ناشی از رحم بزرگ شده است، لذا این نشانه روی جنین تاثیری ندارد. اگر سوزش ادرار همزمان با تکرر وجود داشته باشد، باید بررسی از نظر عفونت ادراری انجام شود.

دوران بارداری
بارداری و سوالات رایج

۵- ده روز است که از زایمانم می‌گذرد، اولین سیکل قاعدگی چه مدت پس از سزارین آغاز می‌شود؟

پس از زایمان طبیعی یا سزارین، زمان شروع قاعدگی کاملا متفاوت است. بعضی از افراد در کمتر از ۶ هفته پس از زایمان برگشت سیکل قاعدگی را دارند و بعضی ممکن است تا پایان دوره شیردهی، قاعدگی نداشته باشند.

مسئله مهم این است که پس از ۶ هفته از زایمان، تخمک‌گذاری مجددا فعال می‌شود. لذا مادر باید روش‌های پیشگیری از بارداری را از سر بگیرد. بسته به اینکه شیردهی وجود دارد یا خیر، نوع پیشگیری از بارداری متفاوت خواهد بود.

۶- آیا با استفاده از روش میکرواینجکشن می‌توان جنسیت جنین را تعیین کرد؟

در صورت نیاز به تعیین جنسیت در IVF یا میکرواینجکشن یک مرحله اضافه‌تر باید انجام شود. این بدان معناست که رشد سلولی جنینی باید به مرحله‌ای برسد تا یکی از این سلول‌ها انتخاب شود و تعیین جنسیت یا بررسی سایر موارد ژنتیکی انجام گیرد.

۷- کم شدن مایع آمنیوتیک به چه معناست، آیا مشکل جدی است؟

میزان مایع آمنیوتیک از موارد بسیار مهم است. این مایع توسط ترشحات کلیوی، گوارشی جنین و ترشح از جفت، تعیین می‌شود. لذا اگر مشکل در جفت یا سیستم کلیوی، گوارش یا خون جنین وجود داشته باشد، ممکن است میزان مایع آمنیوتیک کم یا زیاد شود. بسته به مورد، درمان در سنین مختلف حاملگی کاملا متفاوت است.

بارداری
پرسش و پاسخ با متخصص زنان و زایمان

۸- هفته بیست‌وهشتم بارداری هستم و در خواب دچار گرفتگی پا می‌شوم، علت آن چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

اسپاسم عضلانی در بارداری، مشکل شایعی است که معمولا علت آن کمبود املاح ریز مغذی است. لذا استفاده از داروهای مربوطه در این زمینه کمک مؤثری خواهد کرد؛ اما در اغلب موارد اسپاسم عضلانی ناشی از اسپاسم‌های ناگهانی است. برای کنترل این وضعیت بایستی از ایستادن‌های طولانی‌مدت پرهیز کنید، حرکات کششی مناسبی را در ناحیه ساق و ران‌پا انجام دهید و از کفش مناسب استفاده کنید.

۹- علت گرفتگی بینی و خونریزی از بینی در دوران بارداری چیست؟

در بارداری مخاط دچار تورم و پرخونی می‌شوند که این حالت در مخاط دهان و بینی نیز رخ می‌دهد. بنابراین فرد احساس گرفتگی بینی می‌کند و گاهی دچار خونریزی از بینی یا لثه می‌شود. در صورتی که خانم باردار از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکرده باشد، نیاز به اقدام خاصی نیست.

 در صورت شدید بودن خونریزی، بهتر است توسط پزشک متخصص گوش، حلق و بینی معاینه تکمیلی صورت گیرد.

۱۰- در سونوگرافی آنومالی هفته هجدهم یک کیست کوچک در مغز جنین دیده شده، آیا این موضوع خطرناک است؟

در صورتی که فقط این علامت در سونوگرافی مشاهده شود و نکته دیگری در آزمایشات یا سونوگرافی وجود نداشته باشد، جای نگرانی نیست و اغلب با تکرار سونوگرافی تا یک ماه بعد، کیست مغزی جنین از بین می‌رود. چنانچه در سونوگرافی، علائم دیگری گزارش شود یا در آزمایشات اختلالی وجود داشته باشد، باید بررسی‌های دیگری جهت اطمینان از سلامت جنین، انجام شود. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *