پرسش و پاسخ از متخصص زنان، زایمان و نازایی

پرسش و پاسخ زنان

آیا لکه‌بینی بعد از قرص اورژانسی طبیعی است یا ممکن است بارداری اتفاق افتاده باشد؟

قرص اورژانسی به دو شکل مصرف می‌شود:

یکی قرص‌های جلوگیری مثل LD که هر ۱۲ ساعت دو عدد مصرف شود. دیگری قرص لونورژسترول که می‌تواند به‌صورت تک دوز قرص mg 1/5 یا دو دوز هر ۱۲ ساعت یک عدد قرص ۷۵/۰ مصرف شود.

خوبی قرص لونورژسترول این است که تهوع و استفراغ قرص جلوگیری را ندارد. این قرص‌ها هرچه قبل از تخمک‌گذاری یعنی قبل از روز ۱۴ تا ۱۶ مصرف شود، اثرش بیشتر است و لکه‌بینی بیشتر دیده می‌شود. البته خیلی هم مهم نیست و کلاً با مصرف قرص‌های اورژانسی باید انتظار نامنظمی پریود، حتی تا ۲ ماه را نیز داشته باشیم که بیشتر به صورت جلو افتادن پریود است و گاهی به‌صورت لکه‌بینی‌های مکرر است.

در این رابطه باید گفت کلا مشکلی نیست؛ اما اگر بیمار را ناراحت کند باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کند تا با داروهای کمکی درمان شود. اگر این مشکل طولانی باشد و بیمار پریود نشود، باید تست بارداری با لکه‌بینی و به‌ویژه آزمایش خون انجام شود؛ به‌ویژه زمانی که بیمار بعد از روز چهاردهم قرص را مصرف کند، احتمال بارداری ناخواسته بیشتر است، اما در ۷۲ ساعت اول ۷/۲% احتمال خطا هست که هر چه بیمار زودتر بخورد، احتمال بارداری کمتر می‌شود.

۲- آیا انجام آزمایش سرخچه قبل از اقدام به بارداری لازم و ضروری است؟

آزمایش آنتی‌بادی سرخچه قبل از بارداری ضروری است تا از ایمن بودن خانم مطمئن شویم. در صورت ایمن نبودن می‌توان واکسن سرخچه بزند؛ اما تا حداقل یک ماه نباید باردار شود.

سرخچه جزء بیماری‌هایی‌ست که برای خانم حامله از نظر ابتلا جنین خیلی خطرناک است؛ چراکه از افراد مبتلا با علائم خفیف و غیراختصاصی مبتلا می‌شود، ولی جنین با ضایعات خیلی شدید در تمام احشاء مبتلا خواهد شد. البته لازم به ذکر است اگر آزمایش نشان‌دهنده، ایمن بودن فرد را نشان بدهد نیاز به تکرار در حاملگی‌های بعدی نیست.

۳- آیا فریز کردن زخم دهانه رحم برای باردار شدن مشکلی به وجود می‌آورد؟

در این سوال یک نکته مهم را که باید در نظر گرفته شود، ابتدا زخم دهانه رحم باید با دقت بررسی شود. آنچه به عنوان زخم دهانه رحم گفته می‌شود، اغلب یک حالت از دهانه رحم به نام بیرون‌زدگی مخاط دهانه رحم یا اکتروپیون است که اگر مشکل نداشته باشد و پاپ اسمیر نرمال باشد، هیچ اقدامی لازم ندارد.

در صورتی فریز یا کرایوتراپی لازم است که به ترشحات و عفونت مکرر و آزاردهنده منجر شود. ضایعه دیگر دهانه رحم erosion است که اغلب در اثر عفونت به وجود خواهد آمد و با یک تا سه دوره درمان آنتی‌بیوتیکی خوب می‌شود. اگر خوب نشود باید پاپ اسمیر و حتی اگر لازم باشد کولپوسکوپی انجام شود. در حقیقت پیش از فریز، علت زخم دهانه رحم باید بررسی شود و نباید سریعا فریز شود.

فریز دو مشکل ایجاد می‌کند. هم با فریز عمقی، خطر نارسایی دهانه رحم و زایمان زودرس در حاملگی بیشتر می‌شود و هم در صورت موارد مشکوک دهانه رحم، دقت بررسی دهانه رحم از نظر تغییرات پیش‌سرطانی و سرطان دهانه رحم را کم می‌کند. به همین دلیل تا حد امکان از فریز باید خودداری کرد.

پرسش و پاسخ متخصص زنان

۴- علت بسته بودن لوله‌های رحمی چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

بسته بودن لوله‌های رحمی اغلب به دنبال چسبندگی‌های لگنی، عفونت لگنی یا جراحی‌های لگنی یا بیماری آندومتریوز اتفاق می‌افتد. با درمان به موقع عفونت‌های لگنی، انجام جراحی‌های لاپاراسکوپی و یا استفاده از ژل‌ها و موادی جلوگیری‌کننده از چسبندگی و تشخیص به‌موقع و درمان آندومتریوز می‌توان از بسته شدن لوله‌های رحمی پیشگیری کرد.

برای درمان می‌توان با لاپاراسکوپی درمان را انجام داد البته اگر عامل بسته شدن از خارج باشد. اگر بسته شدن لوله به دنبال لوله بستن، جهت جلوگیری از بارداری باشد، می‌توان با جراحی میکروسکوپی ترمیم را انجام داد.

گرچه باز کردن لوله‌ها برای بارداری ارزش دارد، اما می‌توان از IVF نیز برای باردار شدن استفاده کرد و اقدام به باز کردن لوله‌ها نکرد (در شرایطی که لوله‌ها دچار تنگی از داخل شده باشند یا به دنبال حاملگی خارج رحمی برداشته شده باشند، باید از ابتدا IVF کرد).

۵- چه مدت پس از سزارین می‌توان ورزش را شروع کرد؟

نوع ورزش مهم است. می‌توانید پیاده روی را با زمان‌های کوتاه مدت تا حدی که خسته نشوید، چند روز بعد شروع کنید.

استخر را از ۳-۲ هفته بعد که خونریزی کم یا قطع شود، می‌توان شروع کرد. حرکت‌های کششی را ۶ هفته پس از سزارین می‌توان شروع کرد و ورزش‌های سنگین به‌ویژه ورزش‌هایی که روی جدار شکم فشار زیادی وارد می‌کند، مثل دراز و نشست یا وزنه‌برداری را تا ۶ ماه بعد از سزارین باید به تعویق انداخت.

۶- آیا استفاده از پماد واژینال در زمان اقدام به بارداری مجاز است؟

باید ببینیم چرا کرم واژینال استفاده شده است. اگر عفونتی باشد که برای درمان باید از کرم واژینال استفاده کرد، باید استفاده شود تا درمان کامل شود. مجاز بودن اگر به این معنی باشد که آسیب به جنین در صورت بارداری صورت گیرد، تا زمانی که پریود بیمار عقب نیفتاده است، مشکلی نیست. بعد از آن باید با مشورت پزشک باشد؛ چون چندین نوع کرم واژینال در بازار وجو دارد که هرکدام اثرات متفاوتی دارند.

مصرف کرم واژینال در زمان اقدام به بارداری می‌تواند به دلیل تغییر شرایط واژن و در حرکت اسپرم جهت باردار شدن مشکل ایجاد کند. به این خاطر بهتر است بلافاصله بعد از پریود یا نزدیک به پریود ( بعد از روز بیستم پریود) استفاده شود.

۷- هفته ۳۶ بارداری هستم سر جنین هنوز در قسمت بالا قرار دارد. آیا می‌توان با انجام حرکات به چرخیدن جنین کمک کرد؟

به گفته پزشکان متخصص زنان کرج، اصولا طرز قرارگیری جنین در رحم به عوامل زیادی از جمله:

  • میزان مایع
  • فرم سر جنین
  • تناسب سر با لگن
  • طول بند ناف
  • طرز قرارگیری بند ناف (به‌ویژه زمانی که دور گردن جنین است)

ربط دارد و اگر در تمامی موارد بالا، شرایط حالت معمولی داشته باشد، اغلب جنین خود به خود تا ۴۰-۳۸ هفته می‌چرخد و با حرکات مادر تغییری نمی‌کند. البته اگر درحال چرخش باشد، فعالیت مادر و پیاده روی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

زنان و سوالات متداول

۸- آیا نداشتن حالت تهوع در اوایل بارداری طبیعی است یا نشان‌دهندۀ وجود مشکل است؟

تهوع یکی از علائم های بارداری است، ولی می‌تواند به‌صورت بی‌اشتهایی، سردرد، استفراغ شدید، سرگیجه، و حتی احساس تپش قلب هم خودش را نشان دهد. البته گاهی افراد اصلا احساس تهوع ندارند و حامگلی کاملا نرمال است این بستگی به فرد باردار دارد.

۹- تیر کشیدن تخمدان‌ها در دوران بارداری نشان‌دهنده چیست؟ آیا طبیعی است؟

شما از کجا می‌فهمید که تخمدان تیر می‌کشد؟ لطفاً دقیق بفرمایید کجای شکم درد می‌کند نه نام ارگان مربوطه را بفرمایید. اگر زیر دل درد می‌کند، می‌تواند حاصل انقباض رحم باشد که خیلی مهم است. اما خیلی وقت‌ها مربوط به دردهای روده‌ای حاصل سوء هاضمه بارداری است.

می‌تواند به علت درد کلیه و مثانه ناشی از سنگ کلیه و مثانه یا عفونت ادراری باشد که با آزمایش ادرار و سونوگرافی کلیه و مثانه مشخص می‌شود و در اواسط و اواخر بارداری ناشی از کشیدگی رباط‌ها و عضلات لگنی و کشاله ران است.

۱۰- آیا نگه داشتن ادرار باعث بی‌اختیاری ادرار می شود؟

در طی بارداری به دلیل فشار رحم بر مثانه، اصولا مشکلات اداری به‌ویژه تکرر ادرار بیشتر است. چه در بارداری و چه در غیر بارداری نگهداشتن ادرار می‌تواند منجر به تکرر ادراری به نام urge Incontinence شود. طی این بیماری فرد به محض اینکه احساس ادرار می‌کند یا به دستشویی می‌رسد، یک قطره ادرار می‌ریزد که درمان هم دستشویی رفتن مکرر است تا تحریک مجرای ادراری بهتر شود.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *