سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

تربیت فرزند

اهمیت تربیت فرزند

کودکان تازه متولد شده از جانب والدین خود نیاز به حمایت و مراقبت دارند تا زندگی درستی داشته باشند، به همین دلیل تربیت فرزندان از اهمیتِ ویژه‌‌ای برخوردار است. تمامی جنبه‌‌های زندگی یک فرد، به تربیت او در دوران کودکی بر‌‌می‌گردد. اینکه فقط نیازهای اساسی آنها برطرف گردد، کافی نیست و در جامعه مقابل مشکلات نمی‌‌‌‌‌‌توانند عملکرد صحیحی داشته باشند.

تأثیر والدین بر رفتار کودکان

مهم‌‌ترین مواردی که می‌‌توانید به فرزند خود تحمیل کنید عشق و حمایت بی‌‌قید و شرط است. راه ارتباطی و احساس امنیت کودکان در کنار والدین و خانه، تأثیر ماندگاری در شکل دادن به شخصیت آنها دارد.

واضح است که نیاز‌های اساسی کودکان از جمله غذا، خوراک و پوشاک، تنظیم برنامۀ غذایی و سایر فعالیت‌‌‌های روزمره باید برطرف گردد، ولی مهم‌‌ترین مواردی که کودک برای تربیت و محیط زیست خود لازم دارد، همیشه محسوس نبوده و باید از جانب والدین خود تأمین گردد.

به فرزندان خود بگویید که آنها را دوست دارید و زمانیکه کاری را به‌درستی انجام می‌‌دهند، برای تقویت توانایی و قدرت، آنها را ستایش کنید. برای فرزند خود وقت بگذارید و با آنها بازی و هم‌‌فکری کنید. نشان دادن عشق و حمایت از جانب فرزند، بین والدین و فرزندان اعتماد قوی را رقم می‌‌زند که پایه و اساس ارتباط والدین با فرزندان است.

تأثیر روابط پدر و مادر روی تربیت فرزندان

هر‌چقدر روابط بین پدر و مادر بهتر باشد روی رفتار کودکان تأثیر بیشتری دارد. فرزندان با دیدن عملکرد درست والدین کارها را بهتر و دقیق‌‌تر انجام می‌‌‌دهند. روابط زناشویی مناسب و رفتارهای حمایتی والدین می‌‌تواند تأثیر مثبتی در رشد کودکان داشته باشد. فرزندانی که روابط زناشویی درستی از پدر و مادر خود دیده باشند از نظر روانی در شرایطِ بهتری هستند.

روش‌‌های تربیت فرزند

از جمله روش‌‌‌‌هایی که برای تربیت فرزند اهمیت ویژه‌‌ای خواهد داشت، شخصیت بخشی فرزند و بزرگداشت او در مقابل کارهایی است که انجام می‌‌دهد.

  • اعتماد‌‌به‌‌نفس فرزندان خود را تقویت کنید

کودکان به رفتار‌‌ها و عملکرد‌‌های پدر و مادر خود اهمیت زیادی می‌‌دهند. تُن صدا، زبانِ بدن و هر حرفی که از جانب پدر و مادر باشد، توسط کودکان جذب می‌‌شود.

  • محدودیت‌‌ها را تنظیم کنید

گذاشتن قوانینی برای کودکان تا جایی که در رفتار کودکان مشکلی ایجاد نکند؛ بسیار خوب است. زیرا کودکان احساسات خود را کنترل می‌‌کنند و در جامعه مقابل مشکلات و محدودیت‌‌‌هایی که دارند می‌‌توانند برخورد صحیحی داشته باشند.

  • به فرزندان خود توجه کنید:

همان‌‌طور که گفته شد از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است. والدین باید برای فرزندان خود در انجام مواردی همچون غذا خوردن وقت کافی بگذارند. اگر این موارد به درستی رعایت نشوند فرزندان رفتار‌‌‌هایی را انجام می‌‌دهند که مورد توجه والدین قرار بگیرند.

  • با فرزندان خود صحبت کنید

والدین نمی‌‌‌توانند انتظار داشته باشند که فرزندان همان‌‌طور که آنها انتظار دارند، عمل کنند. انتظارات خود را توصیف کنید و احساساتتان را با فرزند خود در میان بگذارید. به پیشنهادات فرزند خود گوش کرده و در نهایت تصمیم‌گیری کنید.

  • عدم سرکوب فرزندان

اگر کارهایی که فرزندان انجام می‌دهند، مورد قبول والدین نیست، آنها را سرکوب نکنید بلکه با صحبت و پیشنهاداتی که برای او دارید در مورد انجام کار او را راهنمایی کنید.

تربیت فرزند در سنین متفاوت

تربیت کودک ۲ تا ۳ سال

یکی از مهم‌‌ترین احساسات در این سن، رشد عاطفی است. کودک به تازگی احساسات را درک می‌‌کند و به این احساسات عکس‌‌العمل نشان می‌‌دهد. اضطراب جدایی و تنها بودن در این سن برای کودک ناراحت‌کننده است.

در این سن کودک معمولاً به یکی از والدین وابستگی زیادی دارد که این امر طبیعی است و نباید برای والدین نگران‌کننده باشد؛ ولی به هر دو نیاز دارد.

صحبت کردن

در دو سالگی کودک با یک یا دو کلمه شروع به صحبت می‌کند. در سن سه سالگی کلمات او بیشتر شده و قادر است جملات کوتاهی را بگوید.

تفکر

در این سن کودک قادر به درک مفاهیم است و شروع به یادآوری بعضی موارد مثل رنگ، تشخیص میوه و… را دارد.

بازی و یادگیری

بازی بر یادگیری و آموزش کودک تأثیر زیادی دارد و رشد و تفکر او را در این سن تقویت می‌کند.

حرکت کردن

 در این سن کم کم  شروع به بالا رفتن و راه رفتن کرده و از یک پا و بعد پای دیگر برای بالا رفتن کمک می‌گیرد و توانایی سوار شدن سه چرخه را دارد.

تربیت کودک ۳ تا ۴ سال

۳ تا ۴ سالگی زمان مهمی در رشد احساسی کودک پیش دبستانی‌‌ست. در این سن احساسات کودک شکل گرفته و حالات غم، شادی و خوشی را درک می‌کند. حتی در مورد ارتباط با دیگران متفاوت رفتار می‌کند و نسبت به افراد آشنا اعتماد‌به‌نفس بیشتری دارد.

صحبت کردن

در این سن به دلیل بالا بودن درک کودک و پیشرفت او کلمات کاربردی‌تری استفاده کرده به ‌صحبت‌های دیگران با او و حتی دیگران با یکدیگر بیشتر توجه می‌کند.

تفکر

در این سن محیطِ اطراف برای کودک جذاب بوده و توجه ویژه‌ای به پیرامون خود دارد و در مورد هر موضوعی برایش سؤال پیش می‌آید و سؤال‌هایی مثل: چه کسی، چه و چرا می‌پرسدو

بازی و یادگیری

کودک بیشتر علاقه‌مند به بازی کردن و برقراری ارتباط با دیگر فرزندان است. در این سن بیشتر با تخیلات خود بازی می‌کند. همچنین جنس و سن خود و اسامی برخی از شکل‌ها و رنگ‌ها را می‌داند.

حرکت کردن

کودک در این سن به حرکت کُند و فعال علاقه دارد و می‌تواند بر روی یک پا بهتر تعادل داشته باشد. می‌تواند لگد زدن، صعود، پریدن و شوت را انجام دهد.

 

تربیت کودک ۴ تا ۵ سال

در این سن به دلیل شکل‌گیری عواطف و احساسات کودک و درک بیشتر او از محیط، علاقه‌مند است که در بین هم سن‌های خود باشد، بازی کند و احساسات خود را به‌صورت صحبت کردن، فریاد زدن و … بروز دهد.

صحبت کردن

در این سن از کلمات کاربردی‌تری برای بیان عواطف و احساسات خود استفاده کرده و در مورد معانی کلمات سؤال می‌کند. تا سن ۵ سالگی درک جملات بلند در کودک بیشتر شده و به وضوح صحبت می‌کند.

تفکر

درک او از مخالفت در مورد موضوعات بالا می‌رود و نام حروف و اعداد را می‌شناسد.

بازی و یادگیری

در این سن بازی به پیشرفت درک و احساسات کودک کمک می‌کند. در این سن بیشتر واقع‌گرا و دیگر فانتزی فکر نمی‌کند.

حرکت کردن

کودک در این سن به حرکت کُند و فعال علاقه دارد و می‌تواند روی یک پا بهتر تعادل داشته باشد. می‌تواند لگد زدن، صعود، پریدن و شوت را انجام دهد.
همچنین کودک برخی از مهارت‌های جدید ناخوشایند را انجام می‌دهد به عنوان مثال، پرش، پریدن به عقب و یا پریدن.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *