سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

آسم و بارداری

آسم و بارداری ممکن است یکی از چالش‌های مادران باشد که پزشکان متخصص زنان کرج در بیمارستان مریم به آن پرداخته‌‌اند. آسم بیماری التهابی راه‌های هوایی است که با انسداد برگشت‌پذیر راه هوایی و واکنش بیش از حد راه هوایی به محرک‌ها همراه است. فاکتور‌های محرک آن عفونت‌های ویروسی، آلرژی‌ها، ورزش، سینوزیت، رفلاکس، تغییرات دمایی و استرس است. حملات آسمی علائمی نظیر سرفه، دشواری تنفس، احساس خفگی و فشردگی در ناحیه قفسه سینه و خس خس سینه دارد. حملات آسمی در دوران بارداری نسبتاً شایع است.

آسم بیماری مزمن ریوی است. در طول دوران بارداری، آسم می‌تواند بر سلامت مادر و جنین تأثیر داشته باشد. در بانوانی که قبل از بارداری نیز مبتلا به آسم بوده‌اند، احتمال ابتلا به حملات آسمی در هنگام بارداری احتمال بالاتری دارد. از سوی دیگر، برخی از بانوان در طی دوران بارداری خود به آسم مبتلا می‌شوند. اگر شما به بیماری آسم مبتلا بوده و بیماری شما به نحو مؤثری تحت کنترل باشد، در دوران بارداری نیز در خطر تجربه عوارض ناشی از آسم نخواهید بود. اما اگر به آسم شدید مبتلا بوده و بیماری به نحو مناسبی در این دوران کنترل نشود، در آن صورت ریسک ابتلا به مشکلات زیر در شما افزایش خواهد یافت:

 • بیماری صبحگاهی شدید
 • خونریزی واژینال
 • مشکلاتی مانند فشار‌خون بالا، علائم آسیب به ارگان‌ها و اغلب کلیه که با بارداری ارتباط دارد (پره اکلامپسیا).
 • محدود شدن رشد جنین
 • وضع حمل دشوار
 • زایمان زودرس
 • وزن اندک به هنگام تولد
 • در موارد شدید ممکن است زندگی جنین نیز به خطر بیفتد.

آسم و بارداری

آیا بارداری می‌تواند آسم را تشدید کند؟

آسم به لحاظ شدت در چهار دسته قرار می‌گیرد. در برخی موارد بارداری می‌تواند آسم را تشدید کند. در برخی موارد بارداری با بهبود آسم همراه است و در برخی موارد نیز بارداری سبب بروز تغییری در شدت آسم نمی‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد شدت آسم در طول دوران بارداری با شدت آسم قبل از دوران بارداری ارتباط دارد. اگر آسم بدتر شود احتمال بروز علائم قابل توجه در طول هفته ۲۹ تا ۳۶ بارداری افزایش می‌یابد. ممکن است برخی خانم‌ها به دلیل باردار شدن، مصرف داروهای آسم خود را قطع کنند. به این ترتیب آسم در آنها تشدید می‌گردد. به خاطر داشته باشید هرگونه تغییر در روند داروهای مصرفی می‌تواند بر شدت آسم تأثیر بگذارد.

آیا مصرف داروهای ضد آسم در طول بارداری بی‌خطر است؟

هر دارویی که شما در حین بارداری استفاده کنید می‌تواند بر سلامت جنین در حال رشد تأثیر بگذارد. استفاده از گلوکوکورتیکوئید‌ها در طول بارداری می‌تواند نگرانی‌هایی را به دنبال داشته باشد. از جمله این نگرانی‌ها می‌توان به وزن اندک نوزاد به هنگام تولد، زایمان زودرس و پره اکلامپسی اشاره کرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که بیمارستان مریم، یکی از بهترین و مجهزترین مراکز برای انجام زایمان طبیعی بدون درد است.

بسیاری از مادران به دلیل نگرانی به جهت آسیب رسیدن به جنین خود، مصرف داروهای آسم خود را خودسرانه قطع می‌کنند. اما باید به این نکته توجه داشت که حمله کنترل نشده آسم برای جنین می‌تواند به مراتب خطرناک‌تر باشد. اما به طور کلی اغلب دارو‌های ضد آسم می‌توانند در دوران بارداری بی‌خطر باشند. بنابراین مصرف داروهای ضد آسم در طول بارداری در مقایسه با تجربه‌های حملات ناشی از آسم خطر کمتری را در پی دارد.

اگر شما در نفس کشیدن مشکل داشته باشید، فرزند شما نمی‌تواند اکسیژن کافی دریافت کند. آسم در زمان بارداری موجب کاهش دریافت اکسیژن به مادر و جنین می‌شود که این قضیه به مراتب می‌تواند برای هر دو خطرناک باشد. اگر شما برای کنترل علائم آسم در طول بارداری به داروهای ضد آسم نیاز داشته باشید پزشک متناسب با شرایط شما کم‌خطر‌ترین داروها را برای‌تان نسخه خواهد کرد.

در این شرایط ضروری است که داروی نسخه شده را مطابق دستور پزشک مصرف نمایید و هرگز نباید خودتان به تنهایی مصرف دارویی را قطع کرده و دوز مصرفی آن‌ را تغییر دهید. پزشک متخصص زنان و زایمان در طول ویزیت‌های پریناتال، علائم شما را مانیتور خواهد کرد. در برخی موارد باید در طول دوران بارداری تحت نظر متخصص بیماری‌های ریوی باشد.

آیا در طول دوران بارداری باید تست خاصی انجام شود؟

اگر آسم در شما به طور مناسبی کنترل نشود یا اگر شما چندین حمله آسمی را تجربه کرده باشید در آن صورت پزشک متخصص زنان و زایمان انجام مجموعی از سونوگرافی‌ها را در هفته ۳۲ بارداری برای شما در نظر خواهد گرفت تا به این ترتیب روند رشد و فعالیت جنین مانیتور شود. دوز مصرفی داروها در بیماری آسم بستگی به شدت آسم و تعداد حملات دارد.

اگر علائم آسم در شما تدریجاً بدتر شود در آن صورت پزشک انجام تست پروفایل بیوفیزیکال و یا مانیتور الکترونیکی جنین را توصیه خواهد کرد. در طول تست پروفایل بیوفیزیکال ضربان قلب جنین، تنفس، حرکت، تون ماهیچه‌ای و میزان مایع آمنیوتیک بررسی خواهد شد. پزشک همچنین به شما توصیه می‌کند که تا میزان فعالیت جنین را به دقت مانیتور کنید.

چه آمادگی‌هایی برای بارداری لازم است؟

اگر شما به آسم مبتلا باشید باید با متخصص بیماری‌های ریوی نیز در ارتباط باشید. آنها تحت کنترل بودن بیماری آسم را در شما ارزیابی خواهند کرد و تغییرات درمانی را قبل از آغاز بارداری برای شما در نظر خواهند گرفت. از آنجایی که ممکن است علائم آسم در طول دوران بارداری افزایش یابد، بنابراین تیم متخصصین ارزیابی‌های لازم را انجام خواهند داد.

برای پیشگیری از بروز علائم چه می‌توان کرد؟

باید به بهترین نحو مراقب خودتان باشید.

برای مثال:

 • مراقبت‌های دوران بارداری را تحت نظر متخصص زنان و زایمان به طور منظم و دقیق انجام دهید. سؤالات و نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارید. راه‌های مقابله با اضطراب را بیاموزید. زیرا اضطراب به تشدید حملات آسم در شما کمک می‌کند.
 • داروهای نسخه شده را به دقت مصرف کنید. از قرار گرفتن در معرض دود سیگار و سایر عوامل محرک و آلاینده‌ها بپرهیزید. اگر فعالیت فیزیکی سبب ایجاد آسم در شما می‌گردد، پزشک می‌تواند برای کاهش علائم، شما را به بهترین نحو راهنمایی کند.
 • بیماری رفلاکس معده را کنترل کنید. این بیماری مزمن می‌تواند سبب رفلاکس و سوزش سر معده شود. همچنین می‌تواند علائم آسم را نیز تشدید کند. اگر به رفلاکس دچار هستید، در زمان خواب سرتان را کمی بالاتر از تنه قرار دهید. وعده‌های غذایی کوچکتری استفاده کنید و تا سه ساعت بعد از غذا خوردن دراز نکشید.
 • علائم هشدار دهنده را بشناسید. علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و تنگی قفسه سینه می‌تواند از نشانه‌های حملات آسمی باشد. برای یافتن درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *