سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

مراقبت در دوران بارداری

بهترین راه برای اطمینان از زندگی سالمِ نوزاد، مراقبت در دوران بارداری است. مراقبت‌های قبل از زایمان شامل تغذیۀ مناسب، مراقبت‌های پزشکی و رعایت عادات بهداشتی است. بارداری برای همه افراد یکسان نیست، برخی سفر می‌کنند و کار روزانه خود را انجام می‌دهند؛ اما بعضی از زنان باید در دوران بارداری استراحت مطلق داشته باشند.

عوارض احتمالی در دوران بارداری

بارداری یک پروسۀ پیچیده است در‌حالیکه در دوران بارداری برای برخی از زنان عوارضی رخ می‌دهد که همیشه خطرناک نبوده و با مراقبت‌های ویژه و زیر‌نظر پزشک می‌توانند زایمان موفقی داشته باشند. این عوارض شامل موارد زیر می‌شود:

  • دیابت در دوران بارداری (دیابت حاملگی)
  • فشار‌خون بالا
  • خونریزی واژینال
  • تغییرات زودرس در گردن رحم

این عوارض مانع از رشد صحیح جنین می‌گردد؛ اما جای نگرانی نیست. مادران باردار زیر‌نظر متخصص زنان و زایمان می‌توانند این عوارض را کنترل کنند و مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید.

مراقبت در دوران بارداری

تغذیه در دوران باردرای

رژیم غذایی متعادل و تغذیۀ مناسب در دوران بارداری برای حفظ سلامت و رشد جنین، از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌ همین‌ دلیل برای حفظ یک حاملگی سالم، نیاز است مادران باردار در دوران بارداری به تغذیۀ خود توجه کنند.

زنان باردار در سه ماهۀ دوم باید حدود ۳۴۰ کالری و در سه ماهۀ سوم حدود ۴۵۰ کالری مصرف کالری خود را افزایش دهند. یک تغذیۀ متعادل شامل پروتئین‌ها، سبزیجات، شیرینی‌ها و چربی‌ها می‌شود و همچنین مصرف مایعات برای مادران باردار بسیار مفید است. با داشتن تغذیۀ مناسب، عوارض و علائم حاملگی از جمله یبوست و تهوع کمتر می‌شود.

اهمیت مصرف اسیدفولیک

مصرف اسیدفولیک برای همۀ زنان باردار در دوران بارداری توصیه می‌شود؛ زیرا جنین را از نقص‌های مادرزادی مغز و نخاع‌، فلج‌های مختلف و معلولیت فکری محفوظ می‌‌دارد. مصرف اسیدفولیک در ۲۸ روز اول بارداری که بیش‌ترین نقایص لولۀ عصبی در آن زمان رخ می‌دهد، بسیار اهمیت دارد.

خوراکی‌های ممنوع در دوران باردرای

گوشت خام و فرآوری شده

گوشت خام به‌دلیل داشتن باکتری‌ها و عفونت‌ها، روی اعصاب جنین تاثیر می‌گذارد و باعث نقص عضو می‌شود.

ماهی

در دوران بارداری باید از غذا‌های دریایی که جیوۀ پایین با امگا۳ بالایی دارند، مصرف شود. جیوه‌ای که درغذا‌های دریایی است خطرناک بوده و روی جنین تاثیر مستقیم می‌گذارد.

کافئین

کافئین به دلیل جذب سریع و تأثیر مستقیم آن بر اعصاب و سیستم ایمنی جنین، برای ماردان باردار توصیه نمی‌شود.

زعفران

زعفران از جمله خوراکی‌هایی‌ست که مصرف بیش از حد آن باعث سقط جنین می‌شود.

مراقبت در دوران بارداریبهداشت روان

آرامش مادر از مسائلی‌ست که اهمیت بسیاری دارد و باید مورد توجه قرار بگیرد. استرس و نگرانی مادران باردار بر سلامت جنین تأثیر مستقیم می‌گذارد. آرامش روانی مادر به‌خصوص نزدیک زایمان اهمیت زیادی دارد. پدر خانواده نقش مهمی در این دوران دارد تا محیطی آرامش‌بخش را برای مادر فراهم آورد.

مراقبت‌های پزشکی در دوران بارداری

چکاپ‌ها در دوران بارداری به مادر باردار و جنین بسیار کمک می‌کند. در دوران بارداری مادران باردار باید زیر‌نظر متخصص زنان و زایمان باشند تا از عوارض‌های دوران بارداری محفوظ بمانند. این متخصصان در موضوعات مختلف از جمله تغذیه در زمان بارداری، ورزش و داروهایی که باید مصرف شوند را مورد بررسی قرار می‌دهند.

زنان باردار در دوران بارداری باید سونوگرافی انجام دهند. پزشک متخصص حدود هفته هفتم و هشتم سونوگرافی را انجام می‌دهد تا جایگاه جنین در رحم، ضربان قلب و جنسیت مشخص شود.

آزمایشات سلامت جنین

در دوران بارداری انجام دو آزمایش می‌تواند سلامت جنین را مشخص کند:

  • تست غربالگری
  • آزمایشات تخصصی

مراقبت از دندان‌ها در دوران بارداری

در این دوران به دلیل کم شدن بزاق دهان، دندان‌ها به سرعت خراب می‌شود. بهتر است که مادران در ابتدای بارداری دندان‌های خود را چکاپ و درست کنند.

مراقبت در دوران بارداری

احتیاط در طول سه ماهۀ اول بارداری

در سه ماهۀ اول بارداری، تغییرات هورمونی در مادر باردار شروع می‌شود. مادران در این دوران باید به تغذیه و ورزش خود توجه کرده و با پزشک زنان خود در مورد تغییر حالات خود صحبت کنند.

سه ماهۀ اول بارداری تهوع و خستگی را به همراه دارد؛ همچنین سینه‌های مادر باردار بزرگتر شده و نوک سینه‌ها رنگ تیره‌تری پیدا می‌کند.

در این دوران باید مواردی را در مورد تغذیه و انجام برخی کارها رعایت کرد:

  • دارو
  • سیگار
  • کافئین
  • مصرف الکل

موارد بالا تأثیر مستقیم روی مغز جنین داشته و باعث سقط او می‌‌گردد.

سه ماهۀ دوم بارداری

در این دوران استراحت مادران باردار بیشتر می‌شود. او باید حتما در‌نظر بگیرند که رژیم غذایی آن‌ها سرشار از آهن باشد و ویتامین C مورد نیاز را استفاده می‌کنند.

سه ماهۀ سوم بارداری

سه ماهۀ آخر بارداری دوران حساسی بوده و باید مادران باردار خیلی مراقب باشند. این دوران تغییراتی از جمله مشکلات در خواب مادران، تنگی نفس و ورم مچ پا و گرفتگی عضلات و… را به همراه دارد.

در ماه‌های آخر بارداری به دلیل پایین بودن سر جنین، تکرر ادرار در مادران زیاد می‌شود. در این زمان نباید مادران ادرار خود را نگه دارند و اگر ادرار آنها همراه با سوزش و درد در ناحیه زیر شکم همراه بود، نشان از عفونت ادراری است که برای درمان باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *